1 ton ağırlığında fare fosili bulundu
Paleontologlar, Uruguay’da bir ton ağırlığında olduğu sanılan dev bir fare fosili buldu.


İngiliz Proceedings of the Royal Society dergisinde 17 Ocakta yayımlanacak makalede paleontologlar, 4 milyon yıl önce yaşadığı sanılan fosilin sadece kafatasının santimetre olduğunu ve uzun dişleri bulunduğunu belirtti.
Kafatasının ölçüsü ve dişleri, dev kemirgenin 468 kilo ila 2,5 ton arasında bir ağırlığı sahip olabileceğini düşündürüyor. Makalede, paleontologların en muhtemel ağırlık olarak bir ton üzerinde görüş birliğine vardıkları kaydedildi.
Kemirgenin azı dişlerinin küçük olduğunu, muhtemelen yumuşak sebze ve meyveyle beslendiğini kaydeden paleontologlar, fosili günümüzdeki fareden ziyade bir suaygırına benzetiyor. Makalede, bu yeni türe Güney Amerika’daki kemirgenlerin uzmanı olan Uruguaylı paleontolog Alvaro Mones anısına "Josephoartigasia monesi" adı verildiği ifade edildi.
Fosiller arasındaki ağırlık rekoru, Venezuela’da 2003’te bulunan, 700 kilogram ağırlığında olduğu sanılan "Phoberomys pattersoni"ye ait. En tombul kemirgen ise halen Arjantin’de yaşayan ve 60 kilo kadar olan "carpincho" olarak biliniyor.