TARİHÇE

Türkiye Futfol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, futbolu ülke çapında yaygınlaştırmak istiyordu. Bu amaçla bir geziye cıktığında İzmir΄den Denizli΄ye uğradı. Yanında Tesisler Teknik Müşaviri Nejdet Özçelik de bulunuyordu. Heyet bölge binasına geldi, sahaya gitti ve birtakım incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Orhan Şeref Apak΄ın "Denizli΄yi İkinci Milli Lig΄e alsak başarabilir mi" sorusu orada bulunan ve çoğu Denizlispor΄da kurucu üye olacak kişilerde heyecen yaratır. Ve hepbirlikte "Yaparız, yaparız" sözü verirler. Heyet, Antalya΄ya geçer. Aradan 24 saat geçtikten sonra da müjdeli haber Denizli΄ye ulaşır: Denizlispor İkinci Türkiye Milli Ligi΄ne alınmıştır! O yıllarda Denizli΄de amatör kulüpler vardır ama, para yoktur, tesis yoktur. Futbolu sevenler, amatör kulüplerde yöneticilik yapanlar bir araya gelirler. Özel İdare Salonu΄nda dönemin Valisi (Merhum) Nezih Okuş başkanlığında bir toplantı yapılır. Bir de Mali Komite oluşturulur. 26 Mayıs 1966 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısı΄nda tarihi karar alınır: Çelik Yeşilspor ve Pamukkale Gençlik Kulüpleri΄nin, "adı var ama kendi yok" olan Denizlispor΄a katılarak, profesyonel futbol takımı oluşturulması. Bu karar Futbol Federasyonu Başkanlığı΄na bidirilir. TFF ise bu üç kulübün birleşimiyle profesyonel futbol takımı teşkilini Denizlispor Gençlik Kulübü adı altında onaylayıp, 14 Temmuz 1966 tarihinde Denizlispor΄un Türkiye 2. Ligi΄ne katılmasını uygun görür.

Üç kulübün bu birleşiminde, Denizlispor΄da bir dönem basketbol da oynamış sportmen Denizli Valisi Nezih OkuşÎ„un da büyük payı olmuştur. Denizli halkının gözünde Türkiye liglerinde mücadele etme isteğinin artması Denizlispor΄un yaratılmasını zorunlu hale getirmiştir. Vali Nezih Okuş, Denizli΄nin ileri gelenlerini harekete geçirerek ilk adımı atmış ve OkuşÎ„un bu girişiminde dönemin Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak΄ın da önemli katkıları bulunmuştur. Genel Kurul΄da ilk yönetim kurulu ise Fuat Özen, Birol Ünder, İlhami Süner, Şükrü Sarıoğlu, Atilla Sayıner ve Yakup Ünel isimlerinden oluşmuştur.

Denizlispor kulübünün logosu, kentin dünyaca ünlü horuzunu simge alarak, kurucu üyelerden Yakup Ünel΄in arzusuyla yeşil-siyah renklerden oluşmuştur. Denizlispor΄un Yeşil-Siyah renklerinin ilginç bir de hikayesi vardır. Kulübün kuruluşuna ilişkin çalışmalar sırasında dönemin heyeti renkler konusunda büyükleri Yakup Ünel΄e yetki verirler. Denizli΄de Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü görevinde de bulunan Ünel, İstanbul΄da Darüşşafaka Lisesi΄nde öğrenim görmüştür. Ünel, Darüşşafakalı olması nedeniyle Yeşil-Siyah΄lı renklerin tutkunudur. Denizlispor΄a da bu renklerin mücadeleci ve kazanımcı bir ruh kazandıracağı görüşüyle kulübün renklerinin Yeşil-Siyah olmasını uygun görür ve kabul edilir.

Denizlispor, 1966-67 sezonunda ilk kez mücadele ettiği Türkiye 2. Ligi΄nde sezonu 6. olarak tamamlamış, sonraki üç sezonda ise ligi ikinci ve üçüncü sıralarda bitirmiştir. Türkiye İkinci Ligi΄ne alınışının üzerinden 17 sene geçen Denizlispor 1982-83 sezonunda grup şampiyonu olarak tarihinde ilk kez Türkiye 1. Ligi΄ne yükselmiştir. 1. Lig΄deki ilk sezonunda mevsimi 7. sırada bitiren Denizlispor, 1984-85 sezonunda Danıştay kararıyla ligde kalmayı sağlamış, 1987-88 sezonunda ise yeniden İkinci Lig΄e düşmüştür. 1993-94 sezonunda tekrar 1. Lig΄e yükselen Yeşil-Siyahlılar, 1996-97 sezonunda yeniden 2. Lig΄e düşmüş, iki yıl aradan sonra 1998-99 sezonunda bir kere daha 1. Lige çıkmıştır.
kaynak: denizlispor.org