+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 3, 1 ile 3 arası.

Konu: Gaziantepspor Tarihçe

 1. #1
  Co-¤¤¤¤¤ Mustang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.690

  Standart Gaziantepspor Tarihçe
  TARİHİ
  1969 yılında kurulan Gaziantepspor, Kırmızı - Siyah renkleri ile başta Gaziantep'teki taraftarlar olmak üzere birçok futbolseverin gönlünde taht kurmayı başarmış nadir takımlarımızdan biridir. Şehrimizde ilk spor teşkilatı 1923 senesinde kurulmuştur. Bu teşkilat o tarihte Gaziantep 'te bulunan Amerikan kolejinde teşekkul etmiştir, Buna muteakip Gaziantep Ticaret idaresi de Mektebin spor faaliyeti olarak futbol şubesini açtı. Bu tarihten birkaç sene sonra hariç şehirlerde tahsilde bulunan Gaziantep'li gençler birleşerek 'Altınışık' namı altında bir spor kulübü açtılar. Bu kulübü kuranlar M. Ali Budak, Ali Kemal Ocak, Ahmet Barlas, Besir Akınal ve Taha idi.
  Aynı yıl Kilis 'te de 'Kilis İdman Yurdu Spor Kulübü' kurulmuştur. Yine 1927 yılında Altınışık 'tan ayrılan bir gurup 'Türk-ocağı Spor Kulübünü' teşekkül ettirdiler. Bu gurubun başında Ali Kemal Ocak bulunuyordu.
  1929 yılında Altınışık Spor Kulübü de dağılarak yerine sanatkarlardan oluşan 'Sanatkarlar Spor Kulübu' kuruldu. 1931 yılında Türkocağı da dağıtılarak Türk Ocağı Spor Kulübü, Halk Partisi himayesinde Sanatkarlar Spor kulübü ile birleşerek 'Gaziantep İdman Yurdu' adını aldı.

  'Gaziantep İdman Yurdu' o dönemde Türkiye Futbol Federasyonu 'nun benzer görevini yürüten 'Türkiye İdman Cemiyetleri 'ne dahil olmadığından sadece özel karşılaşmalar yapabiliyordu. 1932 yılında Gaziantep 'te Halk Evleri 'nin dağılması üzerine yurt üyeleri halkevlerine kayıt olarak İdman Yurdu 'nu dağıttılar ve böylece kentin spor faaliyetlerini Halk Evleri 'nin Spor Şubesi üstlendi. 1938 senesine kadar Gaziantep 'te spor faaliyeti yalnız halkevi spor şubesi tarafından yapıldı. Bu arada 1936 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı kaldırılarak yerine 'Türkiye Spor Kurumu' adı altında ülke kapsamında geniş bir teşkilatlanma sağlandı.

  Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi idaresinde ve Türk grubu namını aldıktan sonra 1938 yılında Cumhuriyet Halk Partisi 'Çınarlı Gençlik Spor Kulübünü' tesis etti. Bir sene (1939) sonra 'Gaziantep Gençlikspor ve Şehreküstü Gençlik Kulübü' açıldı. Bu üç kulüp Gaziantep'in ilk resmi spor kuruluşlarıdır. Ayrıca Çınarlı Gençlik, Gaziantep Gençlikspor ve Şehreküstü Gençlik kulüpleri Gaziantep 'te, günümüze kadar gelen sportif gelişmenin temellerini atan takımlardır. Türkiye Spor Kurumu 'nun resmi karşılaşmaları başlatmasının ardından iki kulübümüzde resmi müsabakalara katıldılar.


  KURULUŞU
  Gaziantep 'in adını taşıyan 'Gaziantepspor' 1969 yılının ilk günlerinde kuruldu.

  Kentin önde gelen kişileri, dönemin Belediye Başkanı Abdulkadir Batur başkanlığında bir toplantı yaparak, Gaziantepspor 'un kuruluşunun ilk tohumlarını attılar.
  Daha sonra devam eden toplantılar sonucunda 58 kişinin kuruculuğu ile Gaziantepspor Kulübü 1969 yılında kuruldu.
  Gaziantepspor 'un renkleri icin yapilan gorüsmeler neticesinde, dünya'da örnek gösterilen bir kahramanlık destanı olan Gaziantep Savunmasında can pahasına kenti duşmana teslim etmeyen 6417 şehidin anısına matem rengi olan siyah ve şehitlerin kanını simgeleyen kırmızı benimsenerek, renklerin kırmızı-siyah olması kabul edilmistir.
  Gaziantepspor 'un ilk kulüp başkanlığına kurucu üyelerden Beşir Bayram getirildi. Gaziantepspor ilk kurulduğu yıl hazırlık maçları ile sezonu tamamladı.

  Kırmızı - siyahlılar, 1970 yılında çıkartılan ve il takımlarının direk üçüncü lige alınmasını öngören kararname ile 1970-1971 sezonunda Türkiye liglerindeki ilk mücadelesine başladı.

  kaynak:Gaziantepspor.org

 2. #2
  Co-¤¤¤¤¤ Mustang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.690

  Standart  kaynak:gaziantepspor.org

 3. #3
  Co-¤¤¤¤¤ Mustang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.690

  Standart Antep’te olay çıktı

  Antep’te olay çıktı

  Gaziantepspor ile Fenerbahçe arasında son günlerde yaşanan transfer krizi taraftarlara da sıçradı. Maç öncesi çıkan kavgada iki kişi başından yaralandı  Son günlerde Fenerbahçe ile Gaziantepspor arasında yaşanan transfer krizi taraftarlara da yansıdı.
  İki takım arasında oynanan karşılaşma öncesi Kamil Ocak Stadı önünde çıkan kavgada 2 kişi yaralandı.
  Karşılaşmanın başlamasına saatler kala stat çevresine gelerek takımları lehine slogan atan Gaziantepspor ile Fenerbahçe taraftarları arasında taşlı sopalı kavga yaşandı. Olay yerine çok sayıda polis sevk edilirken, güvenlik güçlerinin müdahalesi ile kavga çok fazla büyümeden önlendi. Kavgada, Gaziantepspor taraftarları Gökhan Şimşek (21) ve Mehmet Bozkurt (19) atılan taşların kafalarına isabet etmeleri sonucu yaralandı.
  Yaralı taraftarlar Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Olaylar polisin müdahalesiyle büyümeden önlendi.
  Bu arada Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın Gaziantep’e gelmemesi dikkat çekti. Yıldırım, sezonun ilk maçında takımını yalnız bıraktı.

  23.08.2008

  kaynak:milliyet

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. SİVASSPOR tarihçe
  Mustang tarafından başlatılan SivasSpor konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2008, 16:34
 2. TRABZONSPOR Tarihçe
  Mustang tarafından başlatılan TrabzonSpor konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2008, 16:31
 3. Galatasaray Tarihçe
  Mustang tarafından başlatılan Galatasaray konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2008, 16:28
 4. Fenerbahçe Tarihçe
  Mustang tarafından başlatılan Fenerbahçe konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2008, 12:46
 5. Tarihçe
  Mustang tarafından başlatılan Beşiktaş konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-05-2008, 22:59

Bu konudaki etiketler

Yetkileriniz

 • Siz yeni konu açamazsınız
 • Siz Konulara cevap veremezsiniz
 • Siz Konulara eklenti ekleyemezsiniz
 • Siz Konularınızı düzenleyemezsiniz