Gençlerbirliği Oftaş

Gençlerbirliği OFTAŞ, Ankara'da kurulan spor kulubüdür. 2003-2004 sezonundan önce takım Asaşspor adıyla liglerde mücadele ediyordu.


1999-2001 yılları arasında 2. Ligde mücadele eden kulüp, 2. ligdeki 2. sezonunda Doğu takımlarının bulunduğu 5. gruba alınınca ligden çekilmiş ve 3. lige düşmüştü. Mali krizde bulunan Asaşspor'u Gençlerbirliği satın alarak takımın ismini Gençlerbirliği ASAŞ olarak değiştirdi. Gençlerbirliği'nin altyapısı haline gelen kulüp 3 sezonda 2 lig çıkarak, 3.Lig'den 2.Lig A Kategorisi'ne yükseldi.

Gençlerbirliği ASAŞ 2006 yılında takımın ismini Gençlerbirliği OFTAŞ olarak değiştirdi. Gençlerbirliği OFTAŞ bir kulübün profesyonel liglerdeki 2.takımı olma özelliğiyle Türkiye'de tektir. İspanya'da Real Madrid Castilla, Almanya'da Bayern Münih Amateur gibi benzerleri vardır.
Maçlarını Ankara 19 Mayıs Stadı'nda oynayan kulüp, Gençlerbirliği gibi kırmızı-siyah renklere sahiptir. Gençlerbirliği, kulübü satın almadan önce Mavi-Beyaz renklere sahipti. 2006-2007 sezonunda Türk Telekom Lig A şampiyonu olarak Turkcell Süper Lig'e yükselmiştir.


KAYNAK:gboftas.org