Tarih 15 Haziran 1990..Dönemin belediye başkanı Prof Dr. Nurettin Sözen'in Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne gönderdiği yazıile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Derneğinin kurulması adımının atıldığını görüyoruz...
Derneğin tüzüğünde de belirtildiği gibi asıl amaç; Türk Sporunun gelişmesi ve Spor sevgisinin yayılması için atılımda bulunmaktır.Bunun içinde tüm yatırımların ve çalışmaların yapılması için gerekirse vakıf kurulacağı belirtilmiştir..

Gençlikve Spor Genel Müdürlüğü İstanbul İl Başkanlığı Danışma kurulunun 2.8.1990 ve 217 sayılı kararında; "29O8 sayılı yasa hükümlerine göre kurulan ve Gençlik ve Spor Teşkilatına girmek isteyen "İST.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ' nin Futbol-Voleybol-Basketbol-Güreş-Masatenisi-Cimnastik-Atletizm-Boks-Karate branşlarında "tescilinin yapılmasına.."
"Kurulumuzca görüşülüp karara varılan gündem konusunun Genel Müdürlüğümüz arzına oy birliği ile karar verildi."ibaresi görülmektedir.

Bu arada İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş' nin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne gönderdiği 8.8.1990 Tarihli yazısı ile de Millet caddesinde ki binanın ikinci ve üçüncü katlarının Kulübe tahsis edildiğini görüyoruz.
Gençlik ve Spor İst. İl Müdürlüğünün tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğüne 02 Ağustos 1990 tarihinde gönderdiği yazıda "....Kulübün tüzel kişiliğe haiz olup olmadığı ve dernek tüzüğünün 2908 sayılı yasaya göre intibakının yapılıp yapılmadığına dair" bilgi istenmiş cevabı yazıda .."derneğin tüzel kişiliğinin halen devam ettiği, dernek tüzüğünün 2908 sayılı yasaya uygun olduğu" belirtilmiştir.
İstanbul Emniyet Müdürlüğünün, Gençlik ve Spor İst. İl Müdürlüğüne gönderdiği 24 Ağustos 1990 Tarih ve kıyafet tescili hakkındaki yazı ile de, ("...adı geçen dernek tarafından kullanılmak istenen renk ve kıyafet örneğinin, spor kıyafetinin kullanılmasının, bazı kisvelerin giyilemeyeceğine dair 2596 sayılı yasanın uygulama biçimini gösterir tüzüğün ilgili maddelerine uygun olduğu anlaşılmıştır.") kıyafet tescili yapılmıştır.
28 Ağustos 1990 Tarihli ve 5785 sayılı fiş ile de dernekler kanununa göre kurulup Beden terbiyesi kanununa intibak kulüplere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kulübü de katılmıştır.
1990 Yılında resmen kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübüne; yine belediye bünyesinden olan geçmişi köklü kulüplerden İETT, İSKİ VE İTFAİYE' de kendi bünyelerinde aldıkları kararlar uyarınca ve 28.11.1990 Tarihli Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü olağan kongresinde alınan karar ile katılmışlardır.

1997-98 sezonunda eğer finalde Sakaryaspor'u yenseydi İstanbul Büyükşehir Belediyespor, futbolda Birinci Lig'de oynayan ilk belediye takımı olacaktı.
Evet, diğer bütün branşlar gibi futbolda da İstanbul Büyükşehir Belediye spor adı, spor camiasında oldukça popüler...
Gerçi karate gibi dünya, güreş gibi Avrupa; atletizm, judo ve masa tenisi gibi Türkiye Şampiyonu olma ihtimali olmadı ama çok kısa zamanda gerçekleştirdiği çok hızlı yükselişle bütün sporseverlerin takdirini kazandı.
Futbolda Dört Büyükler'in dışında hiçbir ekibin Türkiye Şampiyonu olamadığı, en fazla yükselenin de ancak
Avrupa'da Türkiye'yi temsil ederek teselli bulduğu ülkemizde Büyükşehir'e
düşen de en fazla Birinci Lig'de mücadele etmek ve ses getirmek olurdu.
İşte İstanbul Büyükşehir Belediye spor Futbol Takımı önce Üçüncü Lig'de şampiyon olup ilk çıktığı yıl İkinci Lig'de büyük bir başarı göstererek haklı olarak takdirleri topladı.
Her dalda olduğu gibi futbolda da fairplay'ı ön plana alarak ve bütün takımlarla kardeşlik ve dostluk bağlarını kuvvetlendirmeyi hedefleyerek verilen mücadele Büyükşehir'in ayrıca en büyük şiarı olmuştu.
Misafir ekipleri ağırlamada görülmemiş bir ev sahipliği yapan Büyükşehir, deplasmanda da kazandığı veya berabere kaldığı maçlarda dahi alkışlanarak dönmüş, bir nevi her taraftarın ikinci takımı olmuştur.
Futbolda kazanmaya götürecek her şey mubahtır anlayışını yıkıp önce dostluk düsturunu hedef olarak seçmiş Türkiye'ye model olmuş bir kulüpçülük anlayışı içerisinde çalışmalarını devam ettirmiştir


kaynak:ibbspor.com