+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 6, 1 ile 6 arası.

Konu: Kayserispor Tarihçe

 1. #1
  Co-¤¤¤¤¤ Mustang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.690

  Standart Kayserispor Tarihçe

  Kayserispor Tarihi
  Kayserispor 1 Temmuz 1966 tarihinde kuruldu. Bir çok defa 1.lig ile 2.lig arasında mekik dokudu. 07 Mayıs 2008 tarihinde Gençlerbirliği ile Türkiye Kupası Finalini oynadı ve penaltılar ile 11-10 yenerek kupayı ilk defa kazandı. UEFA kupasında katıldı
  Başbakanı Adnan Menderes ve Kayseri Belediye Başkanı Osman Kavuncu tarafından ortaya atılmıştır.
  Kayseri’de Stadyum yapılmıştı ama liglerden temsil eden profesyonel bir takımı yoktu. Taraftarlar Kayseri’de oynanan Amatör Küme Maçlarını heyecanla takip ediyorlardı. Kayseri’yi Türkiye Şampiyonalarında Demirspor, Şekerspor, Sümerspor, Karagücü , Havagücü gibi Kayseri’nin köklü takımları temsil etmekte idi. Bu takımların yer yer başarılı sonuçlar almasına rağmen, Bu başarılar Kayseri Kamuoyunu tam olarak tatmin etmiyordu. Kısaca Kayseri’yi tam anlamda Türkiye genelinde temsil edilemiyordu. Bu da Kayseri için bir noksanlıktı.
  Zamanın Futbol Federasyon Başkanı Orhan Şeref APAK, 1965 yılında Futbolu Türkiye geneline yaymaya çalışmak için büyük bir kampanya başlattı. Her ilden en az iki amatör takımın birleşmesi ile Şehrin ismini taşıyan bir takım kurmaları halın de o il Türkiye 2.ligine şartlar uygunsa almaya çalışıyordu. Anadolu’da bir çok şehir bunun üzerine Şehrin ismini taşıyan bir çok takım kurdular ve liglere müracaat ettiler. Kayseri’nin ileri gelenleri Türkiye genelinde bu kampanyaya müracaat etmek için Kayseri ismini taşıyan bir takım kurmak için çalışmalara başlatıldı.
  Bir çok kere bir araya gelen Kayseri’nin ileri gelenleri bir netice alamadı. 1966 yılına kadar bir çok takım liglere müracaat ettiler ve direkt olarak 2.ligde oynamaya başladılar. Takım sayınısın artması ile diğer takımları yeni kurmayı düşündükleri 3.lige alacaklarını TFF duyurdu. Bunun üzerine Kayserispor’un kuruluş işlemlerine hız verildi.
  1966 Yılının Haziran ayına gelindiğinde halen işlemler neticelendirilememişti. Şehrimizin spor otoriterlerinden Merhum Necdet Soner ile Rauf Işıldar Zamanın Bölge Müdürü ibrahim Bamyacıoğlu’nu ziyaret ederler. Necdet Soner 150 Bin nüfuslu kentimizden söz ederek ikinci profesyonel ligde oynayacak kulübün kurulması Bamyacıoğlu’na açarak fikrini sorarlar. Spora gönül vermiş Bamyacıoğlu arkadaşlarına Napolyonun "Para Para Para" sözünü tekrarlar. "Profesyonel kulüplerin maddiyatla yaşayabileceğini bununda şimdilik mümkün olmayacağını imkan sağlanırsa memnun olacağını " söyler.
  Necdet Soner ve Rauf Işıldar birkaç gün sonra tekrar buluşurlar. Kayseri Sosyal faaliyetlerin her zaman destekçisi olan ve Kayseri’lilerin Kurmuş olduğu İşçi Kredi Bankası Genel Müdürü Rifat Gönen’e giderler. Spora da eğilmesini böyle bir kulübün kurulmasında öncü olması için ricada bulunurlar. Rıfat Gönen maddi olanağın Spor sever Kayseri’lilerden temin edilebileceğini kendisine düşen görevi seve seve yapabileceğini vaad eder.
  Bu görüşmeden sonra Kayseri’nin ileri gelenleri Şeker Fabrikasında kuruluş toplantısını yaparlar. Bu toplantıda Erciyesspor, Sanayispor ve Ortaanadoluspor kulüplerinin birleşmesi kararlaştırıldı. Çeşitli kulüplerimizin tüzüklerinin temini için mektuplar yazılır. Daha önce Eskişehir’de Vali Muavini olan Osman Gümrükçüoğlu Eskişehir’e giderek Eskişehirspor’un tüzüğünü getirdi. Tüzük komisyonunda Eskişehirspor ve Fenerbahçe’nin tüzükleri incelettirildi. Eskişehirspor’un tüzüğü bünyemize uydurularak Mücahit Pekçetinkaya tarafından daktilo edildi. Şehrin ileri gelenleri bir araya gelerek bir genel kurul düzenlenir. Bu Genel Kurulda yapılarak, 01 Temmuz 1966 tarihinde KAYSERİSPOR’un kurulun kuruluş işlemi resmiyette tamamlanmış olur. Forma rengi ise Lav edilen ERCİYESSPOR’un renkleri olan SARI - KIRMIZI oybirliği ile kabul edilir. Kulübün arması da, Mavi renkler ile ERCİYES DAĞI altında ise Sarı zeminde Kırmızı K ve Kırmızı Zeminde Sarı S harfi altında ise 1966 yılı yazmaktadır. İsmi Logosu ve Forma rengi kabul edildikten sonra Bir dilekçe ile Beden Terbiyesi Bölge Başkanlığı kanalı ile Ankara Genel Müdürlüğüne gönderilir. Zamanın Futbol Federasyon başkanı Merhum Şeref Apak geç kalındığından ikinci lige alınamayacağımız cevabını bölgeye gönderir.
  Bu cevap Kayseri’de adeta bomba etkisi yapar. Bunun üzerine şehrin eleri gelenleri tekrar bir araya gelerek toplantı üstüne toplantı yaparlar. Toplantıya katılanlar biliyorlardı ki bu birlikteliği bir daha sağlayamayacaklarından bu fırsatı kaçırmak istemiyorlardı.
  Yine bu toplantıların birinde Necdet Soner Tayyare Fabrikasına (Hava İkmal Bakım Merkezi) İbrahim Bamyacıoğlu ve Rauf Işıldar’ı öğle yemeğine davet eder. Yemekte sportif sohbet esnasında; Orhan Şeref Apak’a Bölge Müdürü İbrahim Bamyacıoğlu’nun mektup yazması istenir. Stadyumu ve şehir gezmesini ve Kayserispor’un liglere alınmasın ısrarla ister. Sayın Bamyacıoğlu’nun Genel Müdürlüğe yazdığı mektup üzerine Türk Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Beyin telefonla Kayseri’ye geleceğini duyurur.
  Bunun üzerine Kayseri’in ileri gelenleri Orhan Şeref Apak’ı havaalanında karşılarlar. Havaalanından doğrucu Stadyuma götürerek tesisleri gösteriler. Tesisleri seven Apak Kayseri’nin İkinci lige alındığını müjdeler.
  Bu söz üzerine hareke geçen spor otoriterlerimizden Necdet Soner, Rauf Işıldar, Aydemir Doğan birlikte İşçi Kredi Bankası Müdürü Rifat Gönen’e giderek kolları sıvamasını isterler. Rifat bey bir çırpıda 65 Bin lira toplar. İlk önce takımı çalıştıracak Hocayı getirmekle başlayacaklarını, uygun olarak ta Turhal’da antrenörlük yapan Kayseri’li ve Eski Erciyesspor’lu oyuncularından Erdoğan Gürhan ile görüşmek için Rifat Gönen’den 15 Bin lira alarak Hocayı getirmeye giderler. Turhal’da bulamayınca Ankara’ya geçerek Erdoğan Gürhan ile görüşme yaparlar ve 1500 TL ’ye Teknik Direktör olarak anlaşırlar. Erdoğan Gürhan’ı alıp Kayseri’ye gelirler.
  Şaban Cenkci, Rauf Işıldar, M.Necdet Soner, Seyfi Gözübüyük, Aydemir Doğan, Şevki Karamete’den kurulu transfer komitesi sporcu aramaya çıkarlar. Kulübün iskeleti olan Erciyesspor’lu ve Sanayspor’lu sporcular yanında 4-5 lira transfer ücreti ile 15 sporcu alınır. Sporcuların aylıklarının ödenmesi içinde Şeker Fabrikası 5 sporcuya, Sümer Fabrikası 4 sporcuya ve Pancar Kooperatifi ise 2 sporcuya aylıklarının ödenmesi için istihdam edilir. İlk futbolcu transferini ise Kaleci Muharrem ile yaptılar. Kaleci Muharrem Kayserispor’un ilk transfer edilen futbolcusu olarak tarihi geçti. Daha sonra Yeşildirekspor’dan Oktay ve Zeki’yi transferleri gerçekleşti. Kayseri Demirspor’dan İsmet, Erciyesspor’dan Rahmetli Oktay Aktan (Aynı zamanda Kayserispor’un ilk Kaptanı oldu.) ve Mustafa transfer edildi. Kayseri Amatör Kümede oynayan bir çok futbolcu profesyonel yapılarak Kayserispor’un Kadrosu oluşturulmuş oldu. 1966-1967 sezonundu 2.Lig kırmızı grupta maçlarına başladı. İlk Maçı Kayseri’de Ankara Toprakspor ile oynadı. Bu maçı Yener’in 17.Dakikada attığı gol ile 1-0 galip geldik. Bu gol Kayserispor’un ilk golü olarak tarihi geçti. Kayserispor ilk sezon şu 11 ile oynadı. 1- Muharrem, 2- İlhan, 3- Oktay, 4- Şevki, 5- Nejat, 6- Erdoğan, 7- Orhan 8- Yener, 9- İsmet, 10- Numan ve 11 Celal onbiri ile mücadele etti. İlk sezon olan 1966-1967 sezonunda 16 takımlı ligde Kayserispor 30 Maçta 9 galibiyet, 9 Beraberlik ve 12 mağlubiyet aldı. 21 gole karşılık kalemizde 33 gol yedik. Toplamış olduğumuz 27 puan ile ligi 10.sırada tamamladık.
  1972-1973 Sezonunda Trabzonspor’un önünde ligi Şampiyon tamamlayarak Türkiye 1.ligine çıktık. 2 sezon ligde mücadele ettikten sonra 1974-1975 sezonunda ligi son sırada tamamlayarak 2.Türkiye ligine düştük. İleriki sezonlarda 1978-1979 sezonuna kadar 2.ligde başa oynadık. 1978-1979 sezonunda Gaziantepspor’un ardında ligi 2.sırada bitirdik. Arjantinde 1978 Dünya Kupası oynanmış ve yeni bir oyun düzeni ile mücüdele eden Hollanda’nın TOTAL futbol denen oyun sistemini Kayserispor Teknik Direktörü Tamer Kaptan Kayserispor’da uyguladı. Ligin bitiminde 66 gol atarak Avrupa’nın Liverpool’den sonra sezonun en fazla gol atan 2.takımı olarak tarihe geçtik. Statü gereği Beyaz grup ikincisi olan Ankaragücü ile İzmir’de karşı karşıya gelmemiz gerekiyordu. TRT’nin Televizyondan Naklen yayınladığ İzmir’deki bu maçı Kayserispor 3-0 kazanarak 2.defa 1.lige çıktık. Yine aynı sezon Türkiye Kupasında Galatasaray ile eşleştik. Çeyrek Finalde İstanbuldaki ilk maçı Yılmaz Yavman’ın 59.dakika attığı gol ile 1-0 yendik. Galatasaray’lı yöneticiler bunun bir kaza olduğunu ve Kayserispor’u eleyeceklerini belirttiler. 2.maç ise 0-0 berabere bitti ve Kayserispor tarihinde ilk defa Türkiye Kupasında Yarı final oynadı. Yarı finalde Kayseri’de Adana Demirspor’a 2-0 yenildik. İkinci maç ise Adana’da 0-0 berabere bitti. 1978-1979 sezonu Kayserispor için çok önemli bir sezonda Tesisleşmeyi yapmış ve 1.ligde o tarihte Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın dahi tesisleri bulunmazken harika bir tesis kazandırılmıştı. 1979-1980 sezonunda başarılı olamayarak 15.olarak yine küme düştük.
  1984-1985 sezonunda Konyaspor’un önünde tekrar 3.defa 1.lige şampiyon olarak çıktık. Yine aynı hatalar yapılmış ve yanlış transfer politikaları ile 1985-1986 sezonunda son sıraya alarak küme düştük. Yalnız bu düşüş gerçekten çok kötü günlerin geldiğinin habercisi idi. 1986-1987 sezonunda şampiyonluğu Adana Demirspor’a kaptıran Kayserispor kadroyu bozdu. Dönülmez bir hata ile karşı karşıya kaldı. 1987-1988 sezonunda ligi güç bela 7.sırada tamamladı. Takım tamamen gençleştirilmiş ve tecrübesiz bir takım meydana gelmişti. 1988-1989 sezonunda yine hatalar yapıldı. Geçen sezon ligi 7.sırada bitiren takım dağıtıldı. Özkeş ve Recep Aydınspor’a Rıdvan Çeçen Kahramanmaraşspor’a gönderilmiş. Tecrübeli olarak Kaptan Orhan Naci Akyüz ve Mustafa Dil kalmıştı. Bir çok oyuncu ise başka takımlara gitmişti. Bu sezon tam 8 hoca ile çalışarak kırılması zor bir rekora imza attık. Zamanın Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinbulut’un Kayserispor’a uzak durması ve desteklememesi,beklenen sonu geciktirmedi. Ligi sonuncu sırada yer alarak Kayseri için kara bir leke olarak 3.Türkiye ligine tarihinde ilk kez düştük. 1989-90 sezonunda Gençlerbirliğinden Halil İbrahim Eren ve Hayrettin Altun transfer edildi. Buna rağmen Hatayspor’un şampiyon olduğu ligde 3.sırayı aldık. 1990-1991 sezonunda başkanlığı, Belediye Başkanı Niyazi Bahçecioğlu geldi. Büyük destekler sağlayarak iyi bir ekip dizdi. Gençlerbirliğinden Şirin, Siirt Köy Hizmetlerinden Ayhan, Antalyaspor’dan eski Gençlerbirliğinde oynamış Ateş Muammer, Sarıyerden Esat, Kırıkkalespor’dan Mustafa Çapanoğlu, Kastamonuspor’dan Necip transfer edildi. Çok rahat bir şekilde Çubukspor’un önünde ligi Şampiyon olarak 2.Türkiye ligine çıktık. 1991-1992 sezonunda Teknik Direktör olarak Nevzat Güzelırmak ile anlaşıldı. Transferler ses getirmeye başladı. Geçen sezon forma giyen Muammer ile anlaşıldı. Beşiktaş’tan Milli Kaleci Fatih Uraz, Bursaspor’dan Beyhan Çalışkan, Fenerbahçe’den Önder, Eskişehirspor’dan Nasır ve Metin gibi oyuncular transfer edildi. Sezon arasında kamp dönüşü gelen trafik kazası haberi ile şehir adeta yıkıldı. Kayserispor Antrönerlerinden Metin Parlaroğlu, Metin ve Nasır hayatlarını kaybettiler. Bu oyuncuların Yerine Galatasaray’dan Metin Yıldız ve 2 oyuncu alındı. Petrolofisi ile yapılan şampiyonluk mücadelesinde tarihi bir puan farkı ile Şampiyon olarak Türkiye 1. ligine 4.defa çıktık. Bu sefer hata yapılmamalı idi. 1992-93 sezonunu 12., 1993-94 sezonunu 12. 1994-1995 sezonunu 11.olarak tamamladık. 1995-1996 sezonunu 17.sırada tamamlayarak küme düştük. Kadro dağıtılmadı ve rahat bir şekilde Samet Aybaba yönetimindeki takım, grubunda 1.olarak Yükselme grubuna kaldı. Karabükspor’un ardından 2.olarak tekrar 1.lige 5.yükseldik. 1997-98 sezonunda yine yanlış transfer politikası ile aynı hatalar yapıldı. Sezona çok iyi başlayan ekibimiz sonraki haftalarda şike maçlarının hortlaması ile bir anda 16.olarak 38 puanla averajla küme düştük.
  1998-1999 sezonunda Yükselme Grubu 4.sü ve Antalya’daki maçlarda Y.Yozgatspor’a 1-0 yenilerek elendik. 1999-2000 sezonunda ise Yükselme grubuna çıktık. Ama bu sefer 9.sırada kaldık. 2000-2001 sezonunda ise yükselme grubunda bile çıkamadık. Klasman grubu 1.olarak Antalya’daki maçlara katıldı. Malatyaspor’a 1-0 yenilerek yarı finalde elendik. 2001-2002 seonunda liglerin statüsü değişti ve 20 takımlı 2.Lig A Kategorisi oluşturuldu. Bu ligi Kayserispor 9.sırada tamamladı. 2002-2003 sezonuna büyük umutlar ile başlayan Kayserispor Teknik Direktör olarak Celal Kıbrızlı ile sezona girdi. Rize Maçına kadar iyi götüren hoca Ardı ardına mağlubiyetler sonunda görevine son verildi. Yerine getirilen Reha Kapsal ile takım biraz toparlanır gibi olsada. Mersin ve Erzurum mağlubiyetleri Kayserispor’u hedefinden saptırdı. Sakaryaspor ve Rize beraberliği ile şampiyonluk zora sokuldu. Rize maçından sonra 3 maç saha kapatılması neticesinde Reha Kapsal’ın görevine son verildi. Yerine getirilen Mustafa Çapanoğlu son kurtarıcı olarak başarılı olamadı. Son 6 maçta 18 puan toplaması gereken Kayserispor 13 puan topladı ve ligi 59 puan ile 5.sırada tamamladı. Sezon sonunda Çapanoğlu ile yollarını ayırdı.
  2003-2004 sezonuna Kayserispor Önce Yönetime Recep Mamur başkanlığa geldi. Yeni hoca olarak Levent Eriş 2003-2004 sezonu için anlaştı. 2003-2004 Sezonuna büyük ümitler ile giren Kayserispor yine aynı hüsranı yaşadı. Yanlış hoca tercihi yalnış futbolcu transferleri. Yine en kolayı seçildi ve bir çok oyuncu gönderildi. Levent Hocanın yerine Eski Fenerbahçeli Oğuz Çetin Kayserispor ile anlaştı. 5-6 transfer ile ikinci sezona başlayan Kayserispor iyi gitmesine rağmen ligin geresinde kaldığı için başarıya ulaşamadı ve ligi 55 Puan toplayarak 6.sırada tamamladı. Oğuz Çetin ile sezon sonunda yollarını ayırırken. Recep Mamur ve yönedim kurulu istifa etti.
  2004-2005 Sezonunda ise Yapılan genel kurul ile Kayserispor ismini Erciyesspor olarak değiştirdi. Kayseri'de önemli olanın takım değil Kayserispor ismi olduğu ve bu yüzden Erciyesspor'un yerine Kayserispor ismi ile devam edilmesine karar verildi.
  Başkan olarak Recep Mamur seçildi. Hoca olarakta Hüsnü Özkara getirildi. Hüsnü Özkara ile 7 haftada 2 puan topladı ve bu hoca ile yollar ayrıldı. Hikmet Karaman'ın göreve gelmesi ile Kayserispor büyük bir çıkış yaptı lig sonunda Kayserispor ligde kalmayı başardı.
  2005-2006 Sezonu. Recep Mamur ve ekibi göreve devam kararı aldı. Hoca olarak ise Ertuğrul Sağlam getirildi. Kayserispor bu sezonda buyuk bir basarıya imza atarak ligi 5. bitirdi ve intertoto kupasında ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. Sırasıyla Sopron Larissa ve Tiran'ı eleyen Kayserispor uefa kupası 1.turuna yükseldi rakibi az alkmaara orada yuksek mucadeleye karsın 3-2 yenilen ekip kayserideki macta 1-1 berabere kalmasına rağmen uefa kupasından elendi.
  2006-2007 sezonunda Yine Ertuğrul Sağlam ile başarılı bir sezon geçiren Kayserispor ligi 5.sırada tamamladı.
  2007-2008 Türkiye super liginde ust sıraları parselleyen Kayserispor'u Tolunay Kafkas ile yoluna devam etmektedir. Sezon sonunda ligi 5.sırada tamamladı.
  Türkiye Kupasında Gençlerbirliği ile oynadığı final maçını 11-10 penaltılar ile kazanarak ilk defa kupayı kazandı. Sezon sonunda UEFA Kupasına katılmaya hak kazandı...
  KAYNAK:KAYSERİSPOR.ORG

 2. #2
  Co-¤¤¤¤¤ Mustang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.690

  Standart

  2007-2008 Sezonu Fortis Türkiye Kupası Şampiyonu Kayserispor  2007-2008 Sezonu Fortis Türkiye Kupası'nı penaltı atışlarında sonunda Gençlerbirliği'ni 11-10 yenen Kayserispor kazandı. Bursa Atatürk Stadı'nda oynanan karşılaşmanın 90 dakikalık normal süresi 0-0 sona erince uzatmalara gidildi. Uzatmalarda da eşişitlik bozulmayınca penaltı atışları yapıldı. Atılan 14 penaltı atışının 11'ini gole çeviren Kayserispor 46. Türkiye Kupası'nı kazanan taraf oldu. Kayserispor'da penaltı atışlarını Ivankov (2), Saidou, Aydın (2), Kemal, Toledo, Mehmet Topuz, Kamber, Iglesias, Ali Turan gole çevirdi. Gençlerbirliği'nde ise Mehmet Çakır, Mehmet Nas, Engin, Ergün, Hakan, Tuna, Addo, Kerem, Peric, Kahe penaltıları gole çevirdi. Kayserispor'da Koray, Turgay, Saidou, Gençlerbirliği'nde ise Kahe, El Saka, Ergün, Mehmet Çakır birer penaltı atışını kaçırdı


  KAYSERİSPOR'A KUPAYI SPORDAN SORUMLU DEVLET BAKANI MURAT BAŞESGİOĞLU, SANAYİ VE TİCARET BAKANI ZAFER ÇAĞLAYAN VE TFF BAŞKANI HASAN DOĞAN VERDİ
  46. Fortis Türkiye Kupası finalinde Gençlerbirliği'ni penaltı atışları sonucu 11-10 yenen Kayserispor, kupasını Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın elinden aldı.
  Kupayı ilk kaldıran kaptan Mehmet Topuz oldu. Kayserisporlu futbolcular kupayı aldıktan sonra sevinci taraftarlarıyla paylaştı. Statta zafer turu atan sarı-kırmızılı futbolcular, daha sonra sevinçlerini paylaşmak için taraftarlarının bulunduğu tribüne gitti.
  Gençlerbirliği futbolcularına ise madalyalarını Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan taktı.
  Bu arada, 86 basın mensubunun 34'ünün oyunu alarak ''maçın en değerli oyuncusu'' seçilen Gençlerbirliği'nden Mehmet Nas'a ödülünü Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu verdi.
  Kupa töreni öncesi Anadolu Ateşi Grubu, statta bir gösteri daha yaptı. Tören öncesi stat ışıkları söndürülürken, ışık ve havai fişek gösterisi yapıldı.

  HASAN DOĞAN: "19 YIL SONRA İKİ ANADOLU TAKIMI ARASINDAKİ FİNAL MÜTHİŞ OLDU"

  TFF Başkanı Hasan Doğan da normal ve uzatma süreleri golsüz sona eren karşılaşma sonunda, şansın Kayserispor'a güldüğünü belirtti.
  "19 yıl sonra iki Anadolu takımı arasındaki final müthiş oldu" diyen Doğan, "Kayserispor'u kutluyorum. Gençlerbirliği'ni de mücadelesinden ötürü tebrik ediyorum. Hayırlı, uğurlu olsun. Federasyon olarak bundan sonra Türkiye Kupası'na daha fazla önem vereceğiz. Kupa, Türk futbolunda hak ettiği yeri alacak. Bunun için çalışıyoruz" dedi.


  ANADOLU ATEŞİ'NDEN GÖSTERİ
  Final maçı öncesi Anadolu Ateşi Grubu, Atatürk Stadı'nda gösteri yaptı.

  Muhteşem gösteriye, tribünü dolduran taraftarlar alkışlarla tempo tutarak eşlik etti. Grup, maçın devre arasında ve kupa seramonisi öncesi de birer gösteri yapacak.
  GÖRME ENGELLİLERDEN MAÇ
  Bursa Görme Engelliler Futbol Kulübü de maç öncesi yarı sahada gösteri maçı yaptı. Büyük çekişmeye sahne olan maçta seyirciler, görme engelli futbolcuları ayakta alkışladı. Görme Engelliler Federasyonu Başkanı Mesut Dedeoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'a desteklerinden dolayı gösteri maçı sonrası plaket verdi.
  KULÜP BAŞKANLARININ MAÇA İLGİSİ
  Turkcell Süper Ligi ve İkinci Lig takımlarının başkan ve yöneticileri de karşılaşmaya büyük ilgi gösterdi.
  TFF Başkanı Hasan Doğan'ın davetlisi olarak Bursa'ya gelen aralarında Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mamur, Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, Gaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl'ın da aralarında bulunduğu kulüp başkanları, maçı şeref tribününden izlediler.
  TFF ÇOCUK TRİBÜNÜ
  Maç için daha önce Bursaspor yönetimi tarafından ayrılan ''Ali Durmaz Çocuk Tribünü'', ''TFF Çocuk Tribünü'' olarak düzenlendi. Bu tribünde, Turkcell Süper Ligi'nde mücadele eden takımların formalarını giyen minikler, maçı izledi. Minik futbolseverler, özellikle stat hoparlörlerinden yayınlanan marşlara coşkuyla eşlik etti.
  MAÇTAN DAKİKALAR
  Karşılaşmaya her iki takımda kontrollü başladı. Gençlerbirliği, özellikle orta alanı kalabalık tutarak önce rakibine oyun kurdurmamayı düşünüp, hızlı hücumlarla rakip kaleye gitmeye çalıştı.
  Kayserispor ise ilk yarıda daha atak gibi görünse de bu etkinliğini pozisyon üretmede gösteremedi.
  Karşılaşmanın ilk kaleye ulaşan atağını Kayserispor geliştirdi. 19. dakikada Kayserispor'un sol kanattan kazandığı serbest atışı kullanan Mehmet Topuz, topu ön direğe doğru ortaladı. Kimsenin müdahale edemediği top kaleci Ivankov'da kaldı.
  40. dakikada Kayserispor atağında sağ kanattan hareketlenen Cangele'nin ara pasıyla Mehmet Topuz ceza sahasına girdi. Kaleci Peric, zamanında müdahale ederek topa Mehmet Topuz'dan önce sahip oldu.
  41. dakikada gelişen Gençlerbirliği atağında, Engin, ceza yayı içinde buluştuğu topu, sert bir vuruşla kaleye gönderdi. Meşin yuvarlak kalenin üzerinden az farkla auta çıktı.
  İlk yarı golsüz berabere sona erdi.
  46. Fortis Türkiye Kupası'nın sahibi, finalde Gençlerbirliği'ni penaltı atışları sonucu 11-10 yenen Kayserispor oldu.
  Maçın ikinci yarısında iki takımın oyun anlayışında fazla değişiklik olmadı. Kayserispor, ilk yarıda olduğu gibi ikinci 45 dakikada da topu ayağında tutup oyuna hakim görünse de Gençlerbirliği'nin orta alandan itibaren kurduğu presi açmakta zorlandı.
  Gençlerbirliği, orta alanı kalabalık tutup uyguladığı presle rakibini durdurmaya çalıştı. Başkent ekibi, uzun paslarla topu ileride tuttuğu Isaac ve Kahe'ye ulaştırmaya çalıştırdı.
  59. dakikada Gençlerbirliği'nin kazandığı serbest atışı kullanan Ergün, topu arka direğe doğru ortaladı. Pozisyonu iyi takip eden Erkan topu kafayla Kahe'nin önüne indirdi. Kahe'nin istediği gibi vuramadığı top kaleci Ivankov'da kaldı.
  66. dakikada hızlı gelişen Gençlerbirliği atağında Engin, sol kanata buluştuğu topu çaprazdan bekletmeden sert bir vuruşla kaleye gönderdi. Köşeden kaleye giden topu Ivankov, son anda tokatladı. Isaac, önünde bulduğu topu tamamlamak istedi ancak pozisyon autla sonuçlandı.
  71. dakikada Gençlerbirliği atağında orta alanın sağında bulunan Mehmet Nas, topu sol kanattan ceza sahasına hareketlenen Kahe'nin önüne aktardı. Kahe'nin sol çaprazdan sert şutunda top üstten auta çıktı.
  83. dakikada Kayserispor atağında Mehmet Topuz, topu yaklaşık 25 metreden sert bir vuruşla kaleye gönderdi. Kaleci Peric, köşeden kaleye giden topu son anda tokatlayarak kornere çeldi.
  84. dakikada Ragıp'ın pasıyla sol kanattan ceza sahasına giren Cangele, topu kaleci Peric'in üzerinden aşırtıp kaleye göndermek istedi. Kaleci Peric'in ellerine çarpan top kornere çıktı.
  Maçın normal süresi 0-0 sona erince, 15'er dakikalık uzatma bölümüne geçildi.
  99. dakikada Gençlerbirliği net bir gollük pozisyondan yararlanamadı. Mehmet Nas'ın pasıyla ceza sahasına giren Mehmet Çakır, kaleci Ivankov ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda topa istediği gibi vuramadı. Ivankov, topa sahip oldu.
  104. dakikada Kayserispor net bir gol pozisyonundan yararlanamadı. Sol kanattan hareketlenen Iglesias'ın aşırtma pasıyla sol kanattan ceza sahasına giren Cangele, topu kaleci Peric'in üzerinden kaleye doğru gönderdi. Meşin yuvarlak, üstten az farkla auta çıktı.
  110. dakikada Mehmet Çakır, kaleye yaklaşık 40 metre uzaklıkta bulduğu topu, kaleci Ivankov'un açıldığını görünce aşırtma bir vuruşla kaleye gönderdi. Meşin yuvarlak, yandan az farkla auta çıktı.
  113. dakikada Kayserispor atağında sol kanattan hareketlenen Toledo, topu ön direğe doğru ortaladı. Kemal'in yakın mesafeden vuruşunda kaleye giden topu Peric, son anda tokatladı. Gençlerbirliği defansı topu ceza sahası dışına uzaklaştırdı.
  Maçın uzatma bölümünde de taraflar eşitliği bozamayınca penaltı atışlarına gidildi.
  Kayserispor'da Ivankov (2), Ali, Iglesias, Toledo, Saidou, Aydın (2), Mehmet, Kemal ve Kamber penaltı atışlarını gole çevirirken, Koray, Saidou Turgay atışlardan yararlanamadı.
  Gençlerbirliği'nde ise Peric, Ergün, Mehmet Nas, Kahe, Addo, Tuna, Engin, Kerem, Mehmet Çakır ve Hakan fileleri havalandırmayı başardı. Başkent ekibinden Ergün, Kahe, El Saka ve Mehmet Çakır penaltı atışlarını gole çeviremedi.
  Bütün oyuncuların penaltı atışlarını kullanmasının ardından tekrar başlayan penaltı atışları sonucu rakibini 11-10 yenmeyi başaran Kayserispor, kupanın sahibi oldu.
  Bu arada maçın en değerli futbolcusu, 86 basın mensubundan 34'ünün oyunu alan Gençlerbirliği'nden Mehmet Nas seçildi.
  Stat: Atatürk
  Hakemler: Yunus Yıldırım Bülent Gökçü, Serkan Ok
  Gençlerbirliği: Peric Ergün Ayhan Tuna El Saka Erkan (Dk.95 Hakan), Engin Kerem Mehmet Nas Addo Isaac (Dk.82 Mehmet Çakır), Kahe
  Kayserispor: Ivankov Koray Ali Turan Aydın Toledo Eren (Dk.90 Turgay), Saidou Ragıp (Dk. 102 Kamber), Mehmet Topuz Iglesias Cangele (Dk.105 Kemal)
  Sarı Kart: Dk.3 Ali Turan (Kayserispor) Dk.19 Ayhan Tuna (Gençlerbirliği)

  Kaynak: Anadolu Ajansı
  ÖNEMLİ UYARI: Maç kadroları, oyuncu değişiklikleri, goller, sarı ve kırmızı kartlar, hakem ve gözlemci raporlarına bağlı olarak verilmediğinden bu bölümde yer alan bilgiler resmi ve TFF'yi bağlayıcı bir özellik taşımaz.
  kaynak:tff
  Konu Mustang tarafından (01-06-2008 Saat 22:27 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Co-¤¤¤¤¤ Mustang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.690

  Exclamation UEFA DA Rakipler Belli oldu !

  KAYSERİSPOR'UN RAKİBİ PARİS ST. GERMAİN'İ TANIYALIM


  Kayserispor, UEFA Kupası 1. Turu'nda Fransa'nın güçlü ekibi Paris Saint Germain ile eşleşti.
  Paris St. Germain 2007/08 Sezonu'nda hem Fransa Ligi'nde hem de Avrupa'da başarılı olabilmek adına kadrosuna birçok güçlü futbolcuyu dahil etti. Bunlardan en önemlisini de Fenerbahçe'den Mateja Kezman'ı kiralayarak yaptı.
  PSG, Kezman'ın yanı sıra AS Roma'dan aldığı Ludovic Giuly ve Chelsea'den Claude Makalele'yle kadrosunu güçlendirdi.
  Fransa'nın en köklü kulüpleri arasında yer alan PSG, kendi evindeki maçlarını Fransa'nın başkenti Paris'te yer alan 48712 seyirci kapasiteli Parc des Princes'te oynuyor.  1986 ve 1994 yıllarında Ligue1'de şampiyon olan PSG; 1982, 1983, 1993, 1995, 1998, 2004 ve 2006'da Fransa Kupası'nı, 1995, 1998 ve 2008'de Fransa Lig Kupası'nı, 1996'da UEFA Kupa Galipleri Kupası'nı, 2001'deyse UEFA Intertoto Kupası'nı kazandı.
  PSG'nin kadrosunda şu futbolcular bulunuyor:
  Mickael Landreau, Ceara, Mamadou Sakho, Claude Makelele, Gregory Bourillon, Ludovic Giuly, Peguy Luyindula, Guillaume Hoarau, Stephane Sessegnon, Fabrice Pancrate, Sammy Traore, Mateja Kezman, Zoumana Camara, Larrys Mabiala, Loris Arnaud, Clement Chantome, Yannick Boli, Sylvain Armand, Jeremy Clement, Jerome Rothen, Granddi Ngoyi, Younousse Sankhare, Youssouf Mulumbu, Apoula Edima Bete Edel


  kaynak:milliyet

 4. #4
  Co-¤¤¤¤¤ Mustang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.690

  Standart Kayserispor 1-2 Paris Saint Germain  UEFA Kupası 1. tur ilk maçında Kayserispor, sahasında Fransa ekibi Paris Saint Germani'e (PSG) 2-1 yenildi. Karşılaşmada golleri (Dk. 5) Mateja Kezman, (Dk. 90 artı 1) Luyindula (PSG) ve (Dk. 89 Toledo) (Kayserispor) kaydetti

  Maçtan Dakikalar

  5. dakikada konuk ekipte Rothen'in köşe vuruşunda ceza alanına gelen top, Kezman'a çarparak, Kayserispor filelerine gitti: 0-1.

  21. dakikada Abdullah'ın pasında topla buluşan Mehmet Topuz'un ceza alanında sert şutunda top, yandan auta çaktı.

  34. dakikada Rothen'in sol kanattan kullandığı serbest vuruşta PSG'li 3 futbolcu, kaleye paralel giden topa dokunamayınca konuk ekip ikinci gol fırsatından yararlanamadı.

  38. dakikada Umut Koçin, Abdullah'ın pasında sol kanatta topun gelişine sert vurdu. Kaleci Landreau'dan seken topu defans uzaklaştırdı.
  Karşılaşmanın ilk yarısı PSG'nin 1-0 üstünlüğü ile tamamlandı.

  66. dakikada Mehmet Topuz'un pasında ceza alanı yayı önünde topla buluşan Mehmet Eren'in vuruşunda, kaleciden dönen topu defans uzaklaştırdı.

  69. dakikada Sidou'nun pasında topla buluşan Aghahowa, ceza alanına girer girmez sert vurdu, top yandan auta çıktı.

  78. dakikada Turgay'ın sağ kanattan ortasında Mehmet Topuz, topu yarım rövaşata ile kaleye göndermek istedi. Ceza alanına doğru havalanan topu defans uzaklaştırdı.

  81. dakikada konuk ekibin sağ kanattan geliştirdiği atakta Arnaud'un ceza alanına ortaldığı topa, Luyindula kafayı vurdu. Top, kaleci Souleymanou'da kaldı.

  89. dakikada Mehmet Topuz'un ceza alanı dışından kullandığı serbest vuruşta top kaleciden döndü. Ceza alanında oluşan karambolde topa son vuran Toledo, takımının beraberlik golünü attı: 1-1

  Maçın 1. uzatma dakikasında Armand'ın pasında Kayserispor defansı ofsayt diye duraklayınca, topu takip eden Luyindula, topu Kaleci Souleymanou'nun sağından filelere gönderdi: 1-2
  Karşılaşma PSG'nin 2-1 üstünlüğü ile sona erdi.


  Stat: Büyükşehir Belediyesi Atatürk

  Hakemler: Bernei Raymond Blom, Wilco Lobbert, Sander Van Roekel (Hollanda)

  Kayserispor: Souleymanou, Ali, Saidou, Toledo, Aghahowa, Eren, Mehmet Topuz, Abdullah (Dk. 72 Turgay), Umut (Dk. 72 Olembe), Mehmet Eren, Durmuş

  PSG: Landreau, Vanancio, Bourillion, Luyindula, Pancrate, Traore, Kezman (Dk. 77 Arnaud), Armand, Clement (Dk. 62 Makelele), Rothen, Sahkhare
  Goller: Dk. 5 Mateja Kezman, Dk. 90 artı 1 Luyindula (PSG), Dk. 89 Toledo (Kayserispor)

  Sarı Kartlar: Dk. 24 Durmuş, Dk. 45 Mehmet Topuz, Dk. 49 Saidou (Kayserispor), Dk. 89 Traore (PSG)

  Kaynak: Anadolu Ajansı

 5. #5
  Co-¤¤¤¤¤ Mustang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.690

  Standart PSG 0-0 Kayserispor 02.10.2008
  UEFA Kupası 1. tur rövanşında Kayserispor, deplasmanda Fransa'nın Paris Saint Germain takımıyla 0-0 berabere kaldı. İlk karşılaşmada Paris Saint Germain takımına 2-1 yenilen Kayserispor alınan bu sonuçla UEFA Kupası'na veda etti.

  Maçtan Dakikalar

  3.dakikada Armand'ın ortasında topa kimse dokunamayınca meşin yuvarlak auta çıktı.

  8. dakikada defansın hatalı pasını kapan Pancrate'ın bekletmeden vurduğu şutta, Souleymanou topu iki hamlede kontrol etti.

  12. Toledo'nun ceza sahasının dışından sert şutunda kaleci Landreau gole izin vermedi.

  15. dakikada Clement'in ceza sahasının dışından attığı şutunda top Souleymanou'da kaldı.

  31. dakikada Aghahowa'nın uzaktan vuruşunda top defansa çarpıp, kornere çıktı.

  34. dakikada altı pasa yapılan ortada, Bahadır ile Kayserispor önemli bir fırsattan yararlanamadı.

  36. dakikada Hoarau, altı pas içinden yaptığı kötü bir vuruşla Paris Saint-Germain'i bir golden etti.

  40. dakikada altıpas içinde müsait durumda bulunan Pancrate, topa kötü vuruncu Paris Saint-Germain öne geçme şansını kaçırdı.
  Karşılaşmanın ilk yarısı 0-0 berabere sona erdi.

  83, dakikada Umut'un ortasında altıpas içinde müsait durumda bulunan Bahadır topa vuramayınca takımını bir golden etti.

  85. dakikada, ikinci yarı oyuna giren Chantome, uygun bir pozisyonda olmasına rağmen topu yakın mesafeden auta attı.
  Karşılaşma 0-0 berabere sona erdi ve ilk maçı kazanan Paris Saint-Germain gruplarda mücadele etmeye hak kazandı.

  Stat: Parc des Princes

  Hakemler: Jonas Eriksson, Henrik Andren, Mathias Klasenius (İsveç)

  Paris Saint-Germain: Landreau, Ceara, Bourillon, Camara, Armand, Sessegnon(Dk. 73 Chantome), Clement, Rothen, Mulumbu, Pancrate (Dk. 89 Sankhare ?), Hoarau (Dk. 82 Luyindula)

  Kayserispor: Souleymanou, Eren, Durmuş (Dk. 73 Cangele), Ali, Toledo(Dk. 84 Bilal), Saidou, Abdullah (Dk. 59 Umut), Ragıp, Turgay, Mehmet, Aghahowa

  Sarı kartlar: Dk. 11 Durmuş, Dk. 23 Saidou, Dk. 78 Mehmet (Kayserispor), Dk. 17 Clement (Paris Saint-Germain)


  Kaynak: Anadolu Ajansı (TFF.)

 6. #6
  Co-¤¤¤¤¤ Mustang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  48
  Mesajlar
  1.690

  Thumbs up

  Bu Takım Tecrübe Kazandıkça Avrupa'da Çok daha iyi İşler Yapacak !

  Bravo Tolunay Hocam !

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. SİVASSPOR tarihçe
  Mustang tarafından başlatılan SivasSpor konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2008, 16:34
 2. TRABZONSPOR Tarihçe
  Mustang tarafından başlatılan TrabzonSpor konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2008, 16:31
 3. Galatasaray Tarihçe
  Mustang tarafından başlatılan Galatasaray konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2008, 16:28
 4. Fenerbahçe Tarihçe
  Mustang tarafından başlatılan Fenerbahçe konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2008, 12:46
 5. Tarihçe
  Mustang tarafından başlatılan Beşiktaş konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-05-2008, 22:59

Bu konudaki etiketler

Yetkileriniz

 • Siz yeni konu açamazsınız
 • Siz Konulara cevap veremezsiniz
 • Siz Konulara eklenti ekleyemezsiniz
 • Siz Konularınızı düzenleyemezsiniz