İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo, kişinin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için boy ile orantılı olan kilo değeridir. İdeal kilosuna sahip olmayan kişiler, sağlıksız beslenme alışkanlıkları olan, spor yapmayan, diyetisyen yardımı almayan ya da metabolik rahatsızlıkları nedeniyle kilo alan kişiler olabilir. İdeal kilonun hesaplanması ve kişiye özel diyet listelerinin oluşturulması sağlıklı bir yaşam için gereklidir.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Kadın ve erkekler için farklı formüllerle hesaplanan ideal kilo, mevcut kilonun kişi için yeterli olup olmadığını gösterir. İdeal kilo formülü:

Kadınlarda ideal kilo: 45.5 + 2.3 X (İnç cinsinden boy – 60)

Erkeklerde ideal kilo: 50 + 2.3 X (İnç cinsinden boy – 60)İdeal kiloya sahip olmayanlar, vakit kaybetmeden diyetisyen danışmanlığından yararlanarak sağlıklı şekilde kilo vermelidir. Aksi taktirde kilo alımı devam eder ve bir süre sonra ciddi rahatsızlıklarla karşılaşılabilir.

İdeal kiloya ulaşmak çoğu zaman kabusa dönüşüyor. Dolayısıyla zayıflama serüvenine başlamadan önce uzman bir diyetisyen ile görüşmek gerekiyor. Kişiye özel olarak hazırlanan beslenme programları ve diyet listesi ile daha başarılı oluyor. Yine de ideal kiloya ulaşmanın yolları arasında belli teknikler ve basit yöntemler bulunuyor. Diyetisyeninizin de tavsiye edeceği ve ideal kiloya ulaşmak için yapmanız gerekenler:

Yavaş ve iyi çiğneyin.
İdeal kiloya ulaşmanın yolu, besinleri yavaş çiğnemekten geçiyor. Yavaş yemek yediğinizde tokluk hissini daha erken hissetmiş olacaksınız.

Pilav-makarna tabağınızı küçültün.

Su için.
Günlük ortalama 2 – 3 litre su içerseniz hem tok kalırsınız hem de zayıflarsınız.

Spor yapın.
Zayıflamak istiyorsanız hareket etmeyi alışkanlık haline getirin.

Posalı besinlerin tüketimini arttırın.
Gün içerisinde 3-5 porsiyon meyve tüketin, haftada mutlaka 1-3 kez kurubaklagil (kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi) yemekleri tercih edin.

Doymuş yağları mutfağınızdan atın.

Zeytinyağı ve diğer bitkisel sıvı yağları tercih etmeniz ideal kiloya ulaşmanın yoludur.

Ev yapımı içecek tüketin.

Tatlı yerine meyve yiyin.Kahvaltı etmeden güne başlamayın.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; düzenli kahvaltı yapmayan veya kahvaltıda yeterli miktarda ve doğru besinleri tüketmeyen kişiler daha çok obez oluyor.

Öğün atlamayın.
İdeal kiloya ulaşmak için günde 6-8 öğün beslenmelisiniz. 3 ana öğün, diğerleri ise ara öğünler olmak üzere vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri tüketmelisiniz.

Yeşil çay için.
Yeşil çayın içerdiği antioksidanlar hem vücudunuzu yeniler hem de metabolizmanızı hızlandırır.

Ağır akşam yemeklerine son verin.

Düşük kalorili tatlılar yiyin.

Tam tahıllı gıdalar tüketin.
Doğal kepekli tahıllı ekmekler ile hem tokluk hissiniz uzun süre devam edecek hem de sağlıklı şekilde zayıflayacaksınız

Sebzeli atıştırmalar hazırlayın.

Bu önerilere uyarken aynı zamanda kendinize bir not defteri alın ve gün içinde tükettiğiniz besinlerin kalorisini hesaplayın. Ne kadar egzersiz yaptığınızı, kaç kilo kaybettiğinizi not alın. Böylece motive olacak ve kalori aşımından sakınarak sağlıklı besleneceksiniz. İdeal kiloya ulaşmanın yolu sizsiniz…


Kaynak:www.diyetuzmani.com.tr/ideal-kilo-hesaplama/