+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 1, 1 ile 1 arası.

Konu: Çocuk Sağlığı Ve Beslenme

 1. #1
  Moderator AKREPKRAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  61
  Mesajlar
  4.465

  Standart Çocuk Sağlığı Ve Beslenme

  Çocuk Sağlığı Ve Beslenme
  ________________________________________
  2-6 Yaş Arasi Beslenme

  2-6 yaş arası, çocukların besinlerle tanıştıkları ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının gelişmesi için ilk adımları attıkları kritik bir dönemdir. Bu dönemde anne-babaya ve okul öncesi kurumlara çok önemli roller düşmektedir. Bu yaşlarda çocuklar, çevrelerindeki dünya ile iletişime girmeye başlarlar, gördükleri her şeyi keşfetmeyi ve denemeyi amaçlarlar. Bu, aynı zamanda, değişik tatları denemesi ve kendi seçimlerini geliştirmesi için onlara şans vermemiz gereken bir dönemdir.

  Çocukların tat alma tomurcukları erişkinlerden çok daha duyarlıdır, Erişkinler için cazip olan bazı besinler çocuklarda keskin, buruk, tuhaf bir tat olarak algılanabilir. Greyfurt, çilek, portakal, elma, şalgam, brokoli, yeşil fasulye gibi besinlerin içerdiği bazı kimyasal maddeler bu tada neden olabilir . Çocuklar bunlara karşı duyarlı olabilirler ve bu besinleri yemek istemeyebilirler.

  Bu dönemde en sık karşılaşılan sorun çocukların belli besinleri yemek istemeleri, aşırı seçici olmaları ve beslenmelerinin birkaç gıda ürünü ile kısıtlı kalmasıdır. Ancak bu durum geçicidir ve sağlıklı çocuklarda beslenme eksikliği yaratmaz. İştahları da bu dönemde çok iyi olmayan 2-6 yaş grubu çocuklar genellikle bir öğünde iyi yer, ihtiyaçları olan besin maddelerini ara öğünlerde alabilirler. 3 ana öğün, 2-3 ara öğün de değişik tat, renk ve çeşidin sunulması çocukların dikkatini çeker. Ancak şekerli besinlerin ağırlıklı olması diğer besinlere isteksizliğe, gereksiz yere boş kalori alımına ve şişmanlığa, tokluk hissine ve diş çürüklerine neden olur.
  Bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlığının sağlanması için:
  Öğün saatlerinin düzenli olması
  Besleyici değeri yüksek çeşitli gıdaların sunulması.
  Küçük tabaklarda küçük porsiyonların sunulması.
  Çocukların tekrar istemelerine izin verilmesi.
  Tatlıların besleyici değeri yüksek besinler tüketilinceye kadar sofraya getirilmemesi, ancak ödül olarak da sunulmaması.
  Çocuğun masada rahat oturduğundan emin olunması.
  Çocuklarla birlikte masaya oturulması.
  Çocukların masada yeni tatları denemesini ve uygun davranış göstermelerinin övülmesi.
  Yemek zamanının pozitif eylemler, iyi davranışlar, ve yapılan olumlu şeylerin konuşulduğu bir ortam olmasına özen gösterilmesi

  Bu dönemde çocukların büyüme ve gelişmelerini olumsuz etkileyebilecek vitamin ve mineral eksikliğine yol açmaması, demir eksikliğine bağlı kansızlığın ve özellikle lifli gıdaların yetersiz tüketilmesine bağlı kabızlığın gelişmemesi için çocuklara sunulan öğünlerin çok dikkat ve özenli hazırlanması gerekir.

  Kalsiyum (800 mg/gün), demir (10 mg/gün), çinko (10 mg/gün), A vitamini (500 mg/gün), C vitamini (45 mg/gün) alımına dikkat etmek gerekir. İyi bir kalsiyum kaynağı olan inek sütünün aşırı tüketilmesi kansızlığa ve diğer besinlerin yetersiz tüketilmesine neden olur, 400 ml den fazla tüketilmesi önerilmemektedir. İki yaşından sonra yarım yağlı sütler kullanılabilir.

  Demirden zengin besinler arasında yağsız kırmızı et, yumurta sarısı, demirle zenginleştirilmiş tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler, C vitamininden zengin besinler olarak turunçgiller (portakal, mandalina gibi), çilek, kivi, nektar, şeftali, ahududu, brokoli, domates sayılabilir.
  Özellikle bu besinlerle zenginleştirilmiş sağlıklı ara öğünler için liften zengin ekmeklerle hazırlanmış küçük sandviçler, küçük peynir dilimleri, yoğurt, taze meyvelerden hazırlanan meyve salataları, meyve suları ve hazırlanma-pastörizasyon ve saklanma koşullarına dikkat edilmek şartı ile özellikle yaz aylarında çocukların çok sevdikleri dondurma düşünülebilir.
  Konu AKREPKRAL tarafından (02-05-2008 Saat 18:43 ) değiştirilmiştir.

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. çocuk Felci
  Mustang tarafından başlatılan Çocuk Sağlığı konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-05-2008, 00:56
 2. Doğru Beslenme Testi
  AKREPKRAL tarafından başlatılan Diyet & Sağlıklı Beslenme konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-04-2008, 15:25
 3. Yeterli ve Dengeli Beslenme
  AKREPKRAL tarafından başlatılan Diyet & Sağlıklı Beslenme konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-04-2008, 15:24
 4. çocuk Ve Korku
  AKREPKRAL tarafından başlatılan Çocuk Sağlığı konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-04-2008, 13:53
 5. Çocuk Yetiştirirken 13 Altın Kural
  AKREPKRAL tarafından başlatılan Çocuk Sağlığı konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-04-2008, 13:45

Bu konudaki etiketler

Yetkileriniz

 • Siz yeni konu açamazsınız
 • Siz Konulara cevap veremezsiniz
 • Siz Konulara eklenti ekleyemezsiniz
 • Siz Konularınızı düzenleyemezsiniz