Rotavirus nedir?
Rotavirus sindirim sistemini etkileyen ve tüm dünyada en sık ishal nedeni olan bir virüstür. Özellikle grup A rotavirus çocuklarda ve yenidoğanlarda enfeksiyona yol açar.
Rotavirus nerede bulunur?
Rotavirus enfeksiyonları tüm dünyada yaygındır. Bağırsak hücrelerini etkiler ve enfekte kişilerin dışkıları ile diğer insanlara bulaşır.
Nasıl hastalık yapar?
Rotavirüs çok kolay yayılır. Enfekte kişilerin elleri bulaşta en önemli ara basamaktır. Ayrıca hastanın kullandığı eşyalar ile de yayılır. Virüs ağızdan vucüda girer. Çocuk hastalar virüsü kendilerinde hastalık belirtileri ortaya çıkmadan önce ve belirtiler süresince yayabilirler.
Rotavirüs enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir?
Rotavirus enfeksiyonları genellikle ateş ve kusma ile başlar ve ishal ile devam eder. İshal bazı hastalarda hafif seyrederken bazı hastalarda ciddi sıvı kayıpları nedeniyle hastaneye yatış gerekebilir. Hastaneye yatış gerektiren ishal vakalarında da en sık etken rotavirüstür. Çoğu hastada ishal 3-9 gün sürer.
Belirtiler ne zaman ortaya çıkar?
Rotavirüs ile enfekte olan hastalarda genellikle 3-5 günlük bir kuluçka süresi sonrasında belirtiler görülür.
Hastalık nasıl seyreder?
Çoğu hasta kendiliğinden iyileşirken, ağır ishal ve kusması olan hastalarda sıvı kaybı nedeniyle damardan sıvı verilmesi gerekebilir. Çocuklarda geçirilen enfeksiyon sayısı arttıkça hastalık daha hafif seyreder, yani her enfeksiyon kısmi bir bağışıklık oluşturur.
Tanı nasıl konur?
Hastanın klinik özellikleri ve enfeksiyonun zamanı (ülkemizde kış ayları) hekim için uyarıcıdır. Ayrıca hastanın dışkısında ELISA veya diğer yöntemlerde Rotavirus varlığı gösterilebilir.
Rotavirüs kimlerde enfeksiyona yol açar?
Tüm çocuklar 5 yaşına kadar en az bir kez rotavirüs ile enfekte olurlar. Ağır ishal ve sıvı kaybı özellikle 3-35 ay arasındaki yaş gruplarında görülmektedir. Bir çocuk birkaç kez rotavirus enfeksiyonu geçirebilir. Daha büyük çocuklarda küçük çocuk ve bebeklerden virüsü alarak enfekte olabilirler.
Rotavirus enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?
Hastalığı düzeltmek için etkin bir ilaç tedavisi yoktur. Diğer viral enfeksiyonlar gibi antibiyotik tedavisi ile düzelmez. En etkili tedavi hasta çocukların ve bebeklerin sıvı alımını sağlamaktır.
Rotavirüs enfeksiyonları ne sıklıkla görülür?
Rotavirus çocukluk çağının en sık ishal nedenidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl ortalama 500,000 doktor başvurusuna ve 50,000 yatışa neden olmaktadır. Özellikle 3 ay-35 ay arasındaki çocuklarda kış aylarında görülür. Dünyada her yıl 1 milyon çocuk rotavirus enfeksiyonları nedeniyle kaybedilmektedir.

Rotavirus enfeksiyonları nasıl önlenir?

1998 yılında çocuklarda kullanılabilecek bir rotavirus aşısı (Rotashield®) ruhsat almış ve A.B.D.’nde uygulanmaya başlamıştır. Ancak bu ilk aşı bağırsak obstruksiyonu ile ilişkilendirildiği için daha sonra kullanımdan kaldırılmıştır.
Son yıllarda geliştirilen yeni aşıların (RotaTeq ® ve Rotarix ®) enfeksiyon oranlarını azalttığı, ağır hastalıkları engellediği ve ilk aşıya benzer yan etkilerin gözlenmediği görülmüştür. Bu aşıların 2,4 ve 6. aylarda ağızdan uygulanması önerilmektedir.
Aşı dışında etkili bir korunma yolu yoktur. Sabunla el yıkama virüsü öldürmez ancak enfeksiyonun yayılmasını azaltır. Tuvaletten çıktıktan ve bebeklerin bezlerini değiştirdikten sonra el yıkamaya dikkat edilmelidir.

Dr. İnci Yıldırım
Ağustos 2006
inciy@hacettepe.edu.tr