İNFERTİLİTENİN İNCELENMESİ

Sağlıklı ve incelemeler sonucunda tamamen normal dediğimiz çiftlerin dahi her ay gebe kalabilme şansı %25 dir.Çiftlerin yarısından çoğu 6 ay içinde gebelik elde eder.Çocuk isteği olan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamadan bir yıl içinde düzenli ilişkiye rağmen gebelik elde edilemiyorsa doktora başvurulması gerekir.Çocuk olmasına engel olan problem bayana ,erkeğe veya her ikisine birden bağlı olabilir.Bu nedenle doktora mutlaka çiftlerin beraber başvurmaları gerekir.Çocuk arzusu ile başvuran çiftler doktoruna güvenmeli, hiçbir şey saklamamaları, sorulara açık yüreklilik ile cevap vermeleri gerekir.Hiçbir konuyu utanma duygusuyla gizlememelidirler. Eğer çiftlerin(özellikle bayanın) yaşları ileri ise, bilinen herhangi bir promlem varsa veya şüphe ediliyorsa daha erken başvurula bilinir.Uzun süre beklenmez.
İnfertilite incelemesine genel fizik muayene ile başlanır.Muayene sadece üreme organlarının değil tüm vücudun değerlendirilmesine yönelik olmalıdır.Bazı hormonal hastalıklar (troid bezi ve şeker hastalığı gibi) üreme organlarının fonksiyonlarını yakından etkiler.Muayenede tesbit edilen ek rahatsızlıklar tedavi öncesinde çözüme ulaştırılmalıdır.Muayenede, rahim ağzı hastalıklarının önceden tanımlanmasını sağlayan sürüntü testinin ( pap-smear) alınması önemlidir. Bayanın incelemesinde hormon değerleri, kanallarının açık olduğu ve yumurtlamanın tesbiti muhakkak yapılmalıdır.Erkekte yapılan sperm analizi araştırma esnasında yapacağımız tetkiklerin başında gelir.

İnfertilite tanısında kullanılan horman testleri
İnfertil bir çiftin değerlendirilmesinde laboratuvar testleri önemli yer tutmaktadır.Hormon testleri genellikle aç karnına , adetin ikinci veya üçüncü günü yapılır.Hormon değerleri hem tanı , hem de tedavi amacıyla bizim için önem kazanır.Hastanın adet siklusları düzensiz, adet kanamaları az veya hiç yoksa hormon düzeyleri ölçülerek yumurtalıkların durumu hakkında bilgi edinilebilir.Yumurtalıkları yeteri kadar çalışmayan veya menopozdaki kadınlarda FSH düzeyi yükselirken ,östrodiol düzeyi düşer.Yine hormon test sonuçları tedavi aşamasında kullanacağımız ilaç ve dozu için oldukça önemlidir.Yani hormon testleri ile yumurtalıkların rezervi ve ilaç uyarısına verecekleri cevap değerlendirilir. Kadınlarda FSH (follikül uyarıcı hormon), LH (luteinize edici hormon), Estrodiol( kadınlık hormonu) , PRL (süt üretimini salgılayan hormon) ve TSH (troid bezini uyaran horman) bakılması gereken hormon testleridir.Histerosalpingografi , infertilite araştırmasında rahim içinin ve tüplerin durumunu açığa çıkarmak için tercih ettiğimiz radyolojik incelemedir.Rahim ağzından içeriye verilen sıvının rahim içini doldurması ve sonrasında yumurtalık kanallarından geçişi izlenir.Herhangi bir tıkanıklık durumunda tüplereden geçiş olmaz.Bu esnada hastaya verilen radyasyon miktarı çok az ve zararsızdır.Rahim filmini adetin bitiminden 3-4 gün sonra çekeriz. Kesin sonuç alamadığımız durumlarda endoskopik yöntem olan histeroskopi veya laparoskopiden yararlanırız.

Ovulasyonun (yumurtlamanın) belirlenmesi
Çocuk sahibi olmayan kadınlarda infertilite nedeninin araştırılmasında ultrasonografik inceleme çok önemlidir.Üreme organları, rahim ve yumurtalıklar yeya komşuluklarında yer alabilecek hastalıklar değerlendirilerek var olan problem hakkında bilgi sahibi olunabilinir.Hormonal eksikliği olan veya erken menopoza girmiş kadınlarda yumurtalıklar ve rahim normalden küçük ve rahmin iç tabakası incedir.Ayrıca polikistik over sendromu vakalarında ise yumurtalıklar normalden büyüktür ve çok sayıda kist içerir. Adet siklusunun 3.cü veya 4.günü yapılan ilk ultrasonografi ile yumurtalıkların durumu belirlenir.Herhangi bir ilaç kullanmıyorsa siklusun 8. ve 10.gününde inceleme tekrarlanır.Daha sonra ovulasyon gerçekleşene kadar aralıklar ile işleme devam edilir.Genellikle folikülün çapı 18-22mm arasında iken ovulasyon gerçekleşir.Bu esnada endometrium adını verdiğimiz rahim iç tabakası da kalınlaşarak yumurtanın tutunabilmesini sağlar.

Sperm analizi

İnfertilite vakalarında erkek faktörü önemli bir yer teşkil ettiği için sperm incelemesi yapılması gerekenlerin başında gelir.2-5 günlük cinsel perhiz sonrasında masturbasyon ile verilen meni örneği incelenir.

:::::Normal sperm analizi ( Kruger kriterlerine göre):::::
Meni miktarı: 1.5-6.5ml
Sperm konsantrasyonu: 20 milyon/ml ve daha fazla
Sperm hareketliliği: %50 ve daha fazla
Sperm morfolojisi (yapısı) :%14 ve daha fazla normal yapıda sperm
Sperm üretimini ısı ,sigara,alkol, ilaçlar ve enfeksiyonlar gibi bazı faktörler etkilediği için normal olmayan sperm analizi tekrarlanmalıdır.Ayrıca menisinde hiç sperm olmayan hastaların testislerinden alınan parça incelenerek sperm üretiminin olup olmadığı tespit edilebilir.