Kadinda Kisirlik Nedenleri
________________________________________
1. Ovulasyon faktörü ( Yumurtlama bozuklukları)
Kadında en sık görülen kısırlık nedenlerindendir.Yumurtlama fonksiyonu olmaksızın döllenme ve gebelik oluşamaz.Yumurtlama bozukluğunda yumurtlamanın hiç olmaması veya düzensiz olması anlaşılır.Adetlerin seyrek veya hiç görülmemesi çoğu zaman bir yumurtlama bozukluğunu gösterirsede adetlerin tamamen düzenli olduğu durumlarda da yumurtlama bozukluklarına rastlanabilir. Yumurtlamadaki promlemler birçok nedene bağlı olabilir.Kullanılan ilaçlar, yapılan egzersiz veya spor faaliyeti, diet, beslenme bozuklukları ve yaşam tarzı yumurtlama fonksiyonunu olumsuz yönde etkiliyebilir.En sık görülen neden beyin ve yumurtalık arasındaki çalışma dengesinin bozulması veya düzenli çalışmamasıdır.Başlıca yumurtlama bozuklukları:
-Yumurtalıklardaki yumurta üretimini uyaran hormonların doğuştan eksikliğine bağlı olarak beyin sapından salgılanmamasıdır. Bu durumda yani hipotalamik hipofizer yetmezlikte kadında ergenlikten itibaren hiç adet kanaması görülmez ve yumurtlama gerçekleşmez. Ancak kolay tedavi edilebilen kısırlık nedenidir.
-Hiperprolaktinemi, beyin sapından süt hormonu prolaktinin normalden fazla salgılanmasıdır.Çeşitli ilaç tedavileri ile yükselmiş olan prolaktin seviyesi düşürülerek yumurtlama normal hale getirilebilinir.
-Polikistik over sendromu: Düzensiz veya adet kanaması olmadan geçen sikluslar, tüylenme, infertilite ve kilo artışı ile karekterize bir durumdur.Polikistik over hastalığı olan vakalarda birçok küçük kistler içeren büyük yumurtalıklar dikkati çeker.Bu hastaların yumurtalıklarında ultrason ile rahatlıkla görülebilen 8mm den küçük çok sayıda minik kistler mevcuttur.Bu kistler genellikle büyümez ve cerrahi bir işlem gerektirmez.Yumurta gelişimi adet siklusunun ilk döneminde durur.Bu yüzden östrojen ve androjen hormonları sürekli yüksek düzeylerde olur.Artmış hormonlarla sürekli uyarılan endometrium (rahmin iç tabakası) kalınlaşarak fazla ve düzensiz kanamaya yol açabilir.


Adet düzensizliği, tüylenme ve kilo alma değişik boyutlarda olabilir veya hiç olmayabilir.Bu hastalıkta genel olarak adetler düzensiz ve seyrektir. Adetlerini 30-35 günde bir veya 3-4 ayda bir görebilirler.Bazı hastalarda ise adetler tamamen normal olabilir.Hastalar genellikle kilo almaya yatkındırlar.Ciltte ve saçlarda yağlanma, sivilce gibi problemler sıkça görülür. Polikistik over hastalığının tanısı hastanın şikayetleri ve muayenesi ile rahatlıkla konabilir.Yapılan kan horman testleri ve ultrasonografi ile tanımız doğrulanır. Tedavide, kilo vermenin yanında ovulasyon indüksiyonunu ( yumurtlamanın uyarılması) sağlayan ilaçlar kullanılabilir.

2. Tubal faktör ( Tüplerin tıkalı veya fonksiyonsuz olması)
Fallop tüpleri rahmin her iki yanında bulunur ve rahim ile yumurtalıklar arasındaki bağlantıyı sağlar.Halk arasında yumurtalık kanalları olarak bilinen tubalar, sperm ile yumurtanın buluşmasını ve döllenen yumurtanın rahme tutunana kadar geçen sürede yaşamasını sağlar.Herhangi bir nedenle tüpler zarar görmüşse döllenme gerçekleşmez veya döllenen yumurta rahime ulaşamaz. Tüplerdeki hasar geçirilmiş enfeksiyon, endometriosiz veya geçirilmiş bir ameliyat sonrası kalan karın içi yapışıklıkları gibi birçok nedene bağlı olabilir.Tüpler bir dış gebelik sonucu veya rahim içi araç sonucuda hasara uğrayabilir.Cinsel temas yolu ile bulaşan gonore( bel soğukluğu), klamidya gibi enfeksiyonlarda tüplerde görülen tıkanıklıkların en önemli nedenlerindendir.
Çocuk isteği olan çiftlerin incelenmesinde tüplerin değerlendirilmesi en önemli basamaktır.İlk tercihimiz basit bir radyolojık inceleme olan histerosalpingografidir.Daha detaylı incelemede endoskopik bir yöntem olan laparoskopi uygulanır.
3. Endometriosiz

Endometriosiz, rahim içini döşeyen dokunun(endometrium) rahim dışında gelişmesidir.Endometrisiz tıpkı rahim içini döşeyen doku gibi hormonlara duyarlı olup adet sırasında kanar.Karın içinde oluşan bu küçük kanama odakları zamanla iltihap benzeri bir durum oluşturmakta ve yapışıklıklara sebep olmaktadır.Endometriosiz, rahmi karın duvarına tutunmasını sağlayan bağlar üzerinde, rahim yüzeyinde, tüpler ,yumurtalıklar ve diğer organlar üzerinde görülebilir.Yumurtalıklarda yerleştiği zaman kist oluşumuna neden olur ve bu kistlere endometrioma adı verilir.
Endometriosiz olan kadınların yaklaşık üçte birinde hiçbir bulgu yoktur.Diğer vakalarda ise hastalığın derecesine göre değişik klinik bulgular ortaya çıkar.Endometriosiz olan hastaların % 40-50 i çocuk sahibi olmakta problem yaşar ve çocuk sahibi olabilmeleri için tedavi gerekir.Yine kısırlık nedeni ile başvuran kadınların yaklaşık %25 inde endometriosiz tesbit edilmektedir.Karın boşluğunda ve üreme organları üzerindeki endometriosiz dokuları her adet kanaması ile tekrarlayan kanamalara neden olur.Sonuçda endometriosiz dokularda yaptığı yapışıklıklar ve tahribatla yumurtalıkları rahmi ve bağırsakları birbirine yapıştırarak üreme organlarının normal anatomisini ve fonksiyonlarını bozabilir.Ayrıca endometriosiz dokularından salgılanan bazı kimyasal maddeler yumurtlamayı, yumurtanın sperm ile birleşmesini ve döllenmiş yumurtanın ana rahmine yerleşmesini engellemektedir.
Endometriosizin önemli belirtileri arasında adet öncesi başlıyan ve adet sırasında devam eden ağrı (dismenore) ,ilişki esnasında ağrı, düzensiz veya uzun süren adetler, adet esnasında ishal-kabızlık gibi sindirim sistemi şikayetleri sayılabilir. Endometriosizin kesin tanısı laparoskopi ile konur ve hastalık aynı seansta tedavi edilebilir.Endometriosizin doğal tedavisi gebelik veya menopozdur.Bu dönemlerde hasta adet görmeyince endometriosiz dokuları iyileşir.Bazen uyguladığımız ilaçlı tedavilerdede bu doğal tedavileri taklit etmeye çalışırız.
4.Rahim ağzına ait problemler

Rahim ağzından salgılanan mukus spermlerin rahim içine taşınmasını kolaylaştırır.Bu bölgedeki yapısal veya enfeksiyona bağlı olarak oluşan bozukluklar mukusun yapısını bozarak kısırlığa sebep olabilir.Rahim ağzında mevcut olan polip gibi iyi huylu tümörler veya bu bölgeye uygulanmış cerrahi girişimlerde yapının bozulmasına sebep olabilir.

5.Diğerleri

Uterin faktör ( rahme bağlı nedenler); Çocuğu olmayan bayanların %5 inde rahimde yapısal bozukluklar, yapışıklıklar, polip ve myomlar görülebilir.Bunlar döllenmiş yumurtanın tutunmasını engelleyerek veya düşüklere neden olarak normal gebeliğin gelişmesini engeller.