Türksat 3A Uydusu Fırlatıldı

Türkiye’nin 5. uydusu Türksat 3A, 13 Haziran 2008 (bu gece) 01:05’de Fransız Guyenası’ndaki Kourou uzay merkezinden uzaya gönderildi.
20 yıl hizmet ömrü öngörülen Türksat 3A uydusu, Türkiye’nin uydu iletişim kapasitesini en az %50 oranında artırarak, 200 yeni TV kanalının daha izlenebilmesini sağlayacak.

Türksat 3A, dünya nüfusunun 1/3’ünden fazlasının yaşadığı Çin, Moğolistan, Hindistan, Avrupa’nın tamamı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsama altına alacak ve daha küçük çanak antenlerle daha kaliteli yayın alma imkânı sağlayacak. Yeni uydu ile, yüksek çözünürlüklü (HD) yayınlar daha kaliteli olarak izlenebilecek.

Karasal altyapının olmadığı kırsal bölgelerin iletişim ihtiyacına da cevap verebilecek olan Türksat 3A, Türksat uydu filosu içerisinde daha önce fırlatılan uydulardan daha düşük bir maliyete üretilmesinin yanısıra, teknolojik özellikleri ve geniş kapsama alanı ile birçok yenilikler sunuyor.

Türksat 3A uydusunu tasarım, entegrasyon ve test aşamalarına paralel şekilde Türk mühendislerinden oluşan uzman bir ekip, uydu üretimi ve tasarımı konularında teknoloji transferi ve eğitim çalışmalarını yürütmüştür. Kazanılan bu bilgi birikimi ile tasarım, entegrasyon ve test aşamalarının Türk mühendisleri tarafından gerçekleştirileceği yeni uydular da uydu filosuna katılmış olacak.

Alıntı: Turksat