Apple Cinema Display serisi ekranlarını yılbaşında yenileyecek. Eski 23” modelin yerini 24” boyutunda bir ekran alıyor. Bu ekranın LED aydınlatma teknolojisi yeni Macbook dizüstü bilgisayarlarda kullanılan teknolojiyle aynı ve enerji dostu bir görünüm çiziyor. Yalnız şirket DVI teknolojisini tamamen rafa kaldırıp tamamen DisplayPort arayüzüne geçecek. O yüzden eski Mac sahipleri biraz hayal kırıklığına uğrabilirler.

24” Cinema Display’in fiyatı eski 23” model ile aynı: 899 USD. Apple’ın fiyat politikasını, yarıştığı kulvarın ayrı olduğunu ve kalitesini bildiğimiz için fiyat hakkında pek yorum yapmaya gerek yok.9.5 kg ağırlığındaki ekran 1920x1200 çözünürlüğe sahip ve tam 178 derece dikey-yatay görüş açılarıyla göz kamaştırıyor. Ayrıca LED arka aydınlatma teknolojisi sayesinde daha parlak ve berrak bir görüntü sunmakta. 24” Cinema Display’in tepki süresi 14 ms olduğu için diğer güncel LCD ekranların yanında biraz yavaş kalıyor. Bununla beraber 1000:1 karşıtlık oranı da pek tatmin edici değil. Fakat parlak kaplaması ve tasarımıyla kesinlikle insanın gözlerini okşuyor.

Ekran dahili iSight web kamerası, 2.1 hoparlörler, mikrofon, üç USB çıkışı, bir Kensington kilit yuvası ve Universal MagSafe güç bağdaştırıcısı ile beraber geliyor.Son olarak Apple bu yeni ekranıyla çevreye ne kadar duyarlı olduğunu ilan ediyor: Kabloların yapımında BFR ve PVC kullanılmamış. Ayrıca LED teknolojisi cıva kullanılmaksızın uygulanmış. Cam kaplamada ise zehirli arsenik maddesinden eser yok. Tüm bunların yanında %30 daha az enerji harcıyor ve kutu hacmi aynı boyutlu rakip LCD ekranların kutularından %44 daha küçük.

Alıntıdır.