Microsoft Internet Explorer ekibinin sorumlusu Dean Hachamovitch, Internet Explorer'ın yeni sürümünün bu yıl içinde yayınlanmayacağını duyurdu. Bunun yerine firma 2009 yılı birinci çeyreği içerisinde yeni bir çıkış öncesi (release candidate) sürüm yayınlayacak. Sebep olarak da şimdiye kadar toplanan geri bildirimlerin üzerinden bir kez daha geçileceği belirtilmiş. Tabi duyurulmasa bile bundan başka nedenler de vardır.

Internet Explorer, rakipleri Firefox, Safari ve Chrome karşısında her geçen gün güç kaybediyor. Tam da bu sırada zaten pek de hevesle beklenmeyen IE 8'in 2008 yılında değil de 2009'un ilk çeyreğinde çıkabileceğini öğreniyoruz. Hachamovitch IE 8'in neden gecikeceği konusunda ayrıntılı bilgi vermiyor. Sadece IE 7 sayesinde biriken milyonlarca geri bildirimin tam olarak değerlendirilmeden yeni tarayıcının çıkarılmayacağını söylüyor.

IE 8'in gecikmesinin arkasında ne gibi nedenler olursa olsun en son çıkan beta sürümünden sonra tarayıcı pazarında önemli değişiklikler olduğundan Microsoft'un yeni tarayıcısının gözden geçirmesinde fayda var. Microsoft bu sürümde hiç olmadığı kadar standartlara uyacağını belirtmişti ancak şu ana kadar çıkan beta sürümler Acid3 testinden geçemediler.

Ayrıca son zamanlarda ciddiyet kazanan Google Chrome, Apple Safari ve Firefox arasındaki tarayıcı hızı yarışına Microsoft ters bir zamanda yakalandı. Her ne kadar Chrome ve Safari şu an için tarayıcı pazarında önemli bir yere sahip olmasalar da (Net Aplications'a göre sırasıyla % 0.7 ve % 6 pazar payı) Firefox, IE'nin pazar payını her geçen gün daha fazla tehdit ediyor. Net Applications tarafından sunulan günlük pazar payı verilerine göre Kasım ayı sonunda Firefox'un ilk kez %20'ler seviyesine ulaşması bekleniyor.

Microsoft Internet Explorer Kasım ayı içerisinde önemli oranda gerileyecek gibi görünüyor. IE'nin pazar payı Firefox'a göre daha geniş bir aralıkta dalgalanıyor: Net Applications'ın verilerine göre bu dalgalanma %64 ve %74 gerçekleşiyor. Bu fark özellikle iş ortamında kullanılan Internet Explorer 6 sürümü tarafından ortaya çıkıyor. Hafta için tarayıcının kullanım oranı %24 seviyesinde olsa da hafta sonları bu oran önemli ölçüde düşüyor (%16). IE 8 Beta ise şu an için %0.7 - 0.8 aralığında kullanım oranına sahip.

IE6 Microsoft'un internet tarayıcı alanındaki en zayıf halkasını oluşturuyor. Bu sistemler için herhangi bir yazılım güncellemesi söz konusu olduğunda Mozilla veya diğer tarayıcı üreticileri işverenleri kendi tarayıcılarını kullanmaları konusunda ikna edebilir ve Microsoft ciddi oranda pazar payı kaybederek bir anda %50'nin altına düşebilir. Eğer iş ortamında önemli olan şey güvenlik ve üretkenlikse Microsoft'un bu alanlarda ciddi eksikleri olduğu bir gerçek. Ayrıca IE 8 de bu alanlarda Firefox'la etkin bir şekilde rekabet edebilecek durumda değil.

Bütün bunlar bir araya toplandığında Microsoft'un IE 8'i birkaç hafta daha bekleterek yeniden gözden geçirmeyi düşünmesi doğru bir karar olarak görünüyor.

Alıntıdır.