Microsoft geçtiğimiz hafta içinde Kumo.com adresini satın aldı. Bu alımın arama motorunu yeniden isimlendirmek için yapıldığı söyleniyor. MSN ve Live.com isimlerinden sonra Kumo, Google'nin büyümesini sınırlamak ve arama motorunu sürekli genişleyen Live hizmetlerinden ayırmak için kullanılabilir.

Japonca olan "Kumo" kelimesi bulut veya örümcek anlamına geliyor. Kumo Yazılım firması da şirket logosu olarak kırmızı arka plan üzerinde siyah örümcek kullanıyor.

Live.com'un Kumo.com olarak değiştirileceği söylentisi büyük bir hızla ortalığı kapladı. Örneğin TechCrunch, içerden bir çalışanın verdiği bilgiye dayanarak değişimin önümüzdeki yılın başlarında yapılacağını söylüyor.

Asıl soru tabi ki Kumo.com'un, geçtiğimiz birkaç ay içerisinde sistemi kullananlara para bile vermesine rağmen duvara toslayarak herhangi bir ilerleme kaydetmeyen Live.com'dan daha başarılı olup olamayacağı. Geçtiğimiz yıllar içerisinde bazı çevreler Microsoft'un arama motorunu gittikçe karmaşık bir hale gelen Live.com'dan ayırması gerektiğini söylemişlerdi. Görünüşe göre Microsoft Live.com'u sosyal ağ temelli bir kişisel ortam haline getirmeyi planlıyor. Pazarlama açısından bakıldığında geride kalan üçüncü arama motorunun şu anda isim değiştirmesi mantıklı.

ComScore'un dünya çapında 1.5 milyon İngilizce konuşan kullanıcı üzerinde yaptığı Media Metrix qSearch anketinde arama motoru kullanım oranında Google %43.7 ile birinci sırada gelirken onu %28.8 ile Yahoo, %12.8 ile de MSN takip ediyor. Microsoft'un pastadaki payı, %17 olan Mart 2005'ten bu yana geriliyor. Aynı zaman aralığında, Google'ın %37 olan pazar payını ciddi oranda artırdığı görülüyor. Nielsen Netratings firmasının Amerikalı kullanıcılar üzerinde yaptığı bir başka araştırmaya göreyse Google pazarın %59.7'sini elinde tutarken Yahoo %18.1 ile ikinci Live %11.8 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Microsoft, Mart 2006'da MSN olan arama motoru ismini Live olarak değiştirmişti. Ancak aynı çatı altına Windows Live Photo Gallery, Windows Live Hotmail gibi uzun isimli pek çok hizmetini de ekleyince Live.com'un arama motoru markası oluşu ciddi oranda sulandırılmış oldu.

Alıntıdır.