Sony PSP: Oyunda sınırlarınız olmasın

Mobil Oyun - istediğiniz zaman istediğiniz yerde

Devrimsel özelliklere sahip Sony'nin elde taşınabilir oyun ürünü PSP, piyasaya çıkmadan önce bile manşetlerde yer almaya başladı. İlk "PlayStation® Portable", şu anda Sony Computer Entertainment tarafından 21. yüzyılın Walkman™'i olarak tanımlanıyor.

Geleceğin elde taşınabilir oyun cihazı
PSP: Mobil eğlence yepyeni seviyelere ulaşıyor

Sony Computer Entertainment (SCE), devrimsel nitelikteki taşınabilir oyun cihazı PSP'nin geliştirilmesini tamamlamak için çok sıkı biçimde çalışıyor. Yüksek düzeyde multimedya yeteneklere sahip yeni PlayStation® Portable'ın dünya çapında piyasa sürülmesinin, 31 Mart 2005'te sona erecek olan 2004/2005 mali yılında yapılması planlanıyor.

2003 yılı sonunda New York'ta yapılan tanıtımda SCE yeni taşınabilir oyun cihazının ilk resmi fotoğraflarını sergiledi. PlayStation®'ın yaratıcısı ve dünyanın en büyük elektronik eğlence grubu olan Sony'nin icra kurulu üyesi olan Ken Kutaragi, stratejik bir toplantıda bu yüksek teknoloji harikası ürünün ilk, konsept resimlerini gösterdi. Böylece dünyanın her yerindeki oyun fanatiklerine, Sony'nin mobil video oyun dünyasına girmede kullanacağı, yeni "hepsi bir arada taşınabilir eğlence platformu"yla ilgili bir fikir verilmiş oldu.
Sony yeni bir teknoloji harikası geliştiriyor

PSP'nin geliştirilmesinde Sony en yeni teknolojileri kullanıyor. Yazılım ortamı olarak yeni UMD'nin (evrensel medya diski) kullanılacağı duyuruldu. Altı santimetre çapındaki disk bir koruma kartuşunun içinde bulunuyor ve 1.8 GB veri saklayabiliyor. PSP'nin tam boyutları henüz bilinmiyor. Ancak geniş formattaki (16:9) ekranın, çaprazlamasına 11 santimetre (4,5 inç) olacağı biliniyor. Arkadan aydınlatmalı TFT-LCD'nin (çözünürlük : 480 x 272 piksel) arkasında, en yeni 90 nm yarı iletken teknolojisi yatıyor. MPEG4 teknolojisi sayesinde PSP, olağanüstü yüksek veri transfer hızlarıyla görüntüleri DVD kalitesinde gösterebilecek. Sony'nin taşınabilir oyun cihazı, USB 2.0 ve Memory Stick™ sayesinde ağ uygulamalarına tam hazır olacak. Kablosuz veri alışverişi de unutulmadı. Ancak hangi teknolojilerin kullanılacağı konusunda henüz son karar verilmedi. Kablosuz LAN (802.11), IrDA (kızılötesi veri birliği) ve Bluetooth™ seçenekler arasında.

Bu çok işlevsel taşınabilir cihazı müzik dinleme amacıyla da kullanmak mümkün olacak (örneğin MP3, ATRAC3 biçimleri). Bu özelliklerinden dolayı PSP şimdiden "21. Yüzyılın Walkman™'i" olarak kabul ediliyor.

En önemli "PSP" özellikleri:

İsim: "PSP" (tescilli ticari marka)
Display: Arkadan aydınlatmalı geniş ekran (16:9); Çözünürlük (480 x 272)
Yazılım ortamı: UMD (evrensel medya diski) - kartuş içinde 60mm optik ROM disk; Kapasite: 1,8 GB
Video CODEC: MPEG4
Grafik: 3D Polygon/NURBS
Ses: Tümleşik hoparlör ve kulaklık soketi
Bağlantılar: USB 2.0 ve Memory Stick™ yuvası
Pil: Şarj edilebilir lityum pil