Xbox 360 için 65 nm’lik grafik işlemcisi üretildiği haberleri çıktığından beri baya zaman geçti. Ancak nihayet Jasper adı verilen Xbox 360 ilk kez ortaya çıktı ve ayrıntılı fotoğrafları yayınlandı.

Yeni Xbox 360’daki en dikkat çekici yenilik Xbox işletim sistemini ve kullanıcı arayüzünün saklandığı flaş bellek hafızasının 16 MB’dan 256 MB’a çıkarılmış olması. Bunun nedeni de NXE (New Xbox Experience) elbette. NXE’yi çok kapsamlı bir işletim sistemi güncellemesi olarak düşünebilirsiniz. Bu yeni arayüzle ilgili daha pek çok ayrıntıyı bu bağlantıdan okuyabilirsiniz. Eski Xbox (Falcon) kullanıcıları bu durumda mecburen eski flaş belleklerini değiştirmek zorunda kalacaklar.

GPU’nun üretim teknolojisinin daha ileri olması sayesinde güç tüketimi 175 Watt’dan 150 Watt’a düşürülmüş. Bu aynı zamanda sıcak çalışmasından şikayet edilen Xbox 360’ların yeni sürümünün çok daha serin çalışacağı anlamına geliyor. Ayrıca haber kaynağında güneyköprüsünün de farklı olduğu yazıyor ancak Microsoft henüz bunu doğrulamış değil.

Alıntıdır.