Son günlerde yön bulma cihazları oldukça popüler oldu. Bizde merak ettik ve bu cihazlardan birini sizin için inceledik.Günümüzde navigasyon cihazları bulunduğunuz yerin haritası ile beraber çalışarak sizi istediğiniz noktaya götürme işlevini gerçekleştiriyor. Ayrıca Önemli Yerler (Point of Interest ya da kısaca POI) tanımlamalarıyla beraber etrafta bulunan Eczane, Okul, Sinema, Alış Veriş Merkezi ya da benzeri yerleri de gösterebiliyor.

Özellikle İstanbul gibi son elektronik sayıma göre 12 milyona yaklaşan nüfusa sahip şehirlerde bu tip cihazların önemi daha da fazla oluyor. Pazara yeni giriş yapan Navia, bu alanda çalışmaları bulunan bir marka.

Türkiye’de Globtek Elektronik tarafından temsil edilen Navia marka navigasyon cihazlarının ve navigasyon yazılımının farklı modelleri bulunuyor. İsterseniz cep bilgisayarınızla da entegre olabilen navigasyon yazılımı ayrıca bütünleşik olarak bir cihazla da beraber kullanılabiliyor. Bize gönderilen ürün ise hem navigasyon cihazı hem de yazılımını içeren hem yaya hem de otomobilde kullanılabilen NS-1020A.

Ürünün kullanımı ile ilgili detaylara geçmeden önce belirtmek istediğim bir konu var: Navigasyon sistemlerini kullanırken ek olarak para ödemeniz gerekmiyor.

Böyle bir cihazla bir noktadan diğerine gidebiliyorsunuz ki ürünün temel olarak yaptığı şey bu. İki nokta arasında giderken etraftaki önemli yerleri de (hastane, pastane, okul, alış veriş merkezi ve benzeri gibi) adres ve telefonlarıyla beraber görmeniz mümkün. Bunu yaparken sesli yönergeler ile size yardımcı oluyor. Ayrıca ev adresinizi kaydedebiliyorsunuz. Etrafta bulunan önemli yerlere yaklaştığınızda size uyarı veriyor. Kayıt ettiğiniz adreslere (ki istediğiniz kadar giriş yapmanız mümkün) telefon numarası gibi özel notlar ekleyebiliyorsunuz. Yine bu kayıtlı yerleri bilgisayara kuracağınız Navia yazılımı ile başkaları ile paylaşabiliyorsunuz.Ürün navigasyon yaparken sesli olarak size yönergelerde de bulunuyor: ‘300 metre sonra sağa dön, 250 metre sonra sapaktan içeri gir’ gibi komutlar size yardımcı oluyor. NS-1020A sadece yol rehberi değil aynı zamanda bazı multimedya özelliklerine de sahip. MP3 ve MPEG4 desteği bulunan ürün müzik ve video dosyalarını oynatabiliyor.

Navigasyon cihazını İstanbul’da hiç bilmediğim bazı noktalara gitmek için kullandım. Bir iki özel durumu saymazsak (yeni yapılmış yollar vardı) genel olarak çok iyi bir şekilde istediğim noktaları buldum. Hem yaya hem de otomobil ile kullanılabilen ürün (bunun için menüsünden ayar yapmak gerekiyor) benden tam puanı aldı.

Öte yandan navigasyon yaparken Önemli Noktalar içine eklenmiş restoran ve eğlence merkezlerini de telefon, adres ve içerik bilgileriyle beraber ekranda görebiliyorsunuz (o noktaya yaklaştığınıza cihaz size uyarı veriyor). Bu içerik özelliği TimeOut dergisi ile beraber hazırlanmış. Güzel de olmuş.

Adres girişini yaptıktan sonra seçeneklerinize bağlı olarak (Hızlı ya da Kısa) bir rota hazırlanıyor. Elbette yazılım kendi mantığına göre bunu yapıyor ve sizin çok iyi bildiğiniz ve en küçük kısayollarından bile haberdar olduğunuz bir bölgede istediğiniz rotayı çizemeyebiliyor. Ancak özellikle hiç bilmediğiniz yerlerde size sunduğu bu hizmetin çok işe yaradığını belirtelim.

NS-1020A, yaptığımız denemelerde özellikle İstanbul gibi bir megapolde çok işime yaradı. Adres sormaya gerek bırakmayan cihaz bizden tam puan aldı.

Standart MP3 dosyalarını oynatabilen cihaz, Xvid MPEG4 ile sıkıştırılmış video dosyalarını destekliyor. Elinizdeki videoları bu formata uygun bir hale getirmek için firmanın da tavsiye ettiği AVS Video Converter 5.6 yazılımını kullandık. Aldığımız sonuçlar ise oldukça tatminkardı. Ses kalitesi anlamında büyük beklentiye girmemek lazım. Ancak yine de multimedya dosyalarını başarı ile oynatabiliyor. Bu da özellikle otomobil içinde çocuğunuz ya da diğer yolcular için eğlenceli bir yolculuk geçirmenize yardımcı oluyor. Cihazın üzerinde bulunan kulaklık çıkışı gürültü yapmak istemediğiniz yerlerde sessiz bir şekilde müzik dinleme ya da video izleme imkanı da sağlıyor.

Uygun fiyatlı, gelişmiş özellikle ve Avrupa’da bile kullanılabilen bir navigasyon cihazı Navia NS-1020A. Cihazın özellikleri ve kullanımı gerçekten başarılı. Fiyatı Avrupa haritaları da içeren bir ürün için uygun. Tabi ‘Avrupa’da işim olmaz’ diyorsanız sadece Türkiye haritalarına sahip daha uygun fiyata satılan modelini de satın alabilirsiniz. Öyle ya da böyle bugünlerde otomobilinizde kullanmak için navigasyon cihazı almayı düşünüyorsanız Navia’nın NS-1020 ya da NS-1020A modellerine bir bakın diyoruz.

Not: Alıntıdır.