Dakar Turk Takimimiz Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar bu yil yine efsane yaris Dakar a katiliyor. Gecen yil teror tehdidi nedeniyle iptal edilen ve geleneksel olarak her yil Avrupa - Afrika uzerinde tekrarlanan yaris bu yil Guney Amerikada 3/1 ~ 18/1/2009 tarihleri arasinda Arjantin ve Sili topraklarinda kosulacak.
Yarisa yeni KTM 530 larla katilacak arkadaslarimiz Kemal ve Kutlu uzun bir suredir hazirlaniyordu.-------------

EFSANE RALLİ DAKAR GÜNEY AMERİKA’DA ...JIM BEAM TURK TAKIMI

30. İNSANLIK MACERASINDA TÜRK BAYRAĞINI TAŞIYACAK ....

Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar’dan oluşan Jim Beam Dakar Türk Takımı 30. kez düzenlenecek efsane ralli Dakar Rallisi’nde Türkiye’yi motosiklet kategorisinde temsil edecek.

2008 yılında Afrika’daki terör gruplarının tehdidi üzerine iptal edilen efsane ralli Dakar 3-18 Ocak 2009 tarihleri arasında ilk kez Güney Amerika’da gerçekleştirilecek.

Dünyanın en çok tercih edilen burbon’u Jim Beam “Gerçek Spor. Gerçek Burbon” sloganıyla extreme spor branşlarına gösterdiği desteği Dünya’nın en zorlu rallisi’ne katılacak Türk Takımı’nın ana sponsorluğunu 3.kez üstlenerek devam ettiriyor. Jim Beam Dakar Türk Takımı’nın gold-sponsorluğunu TURK TELEKOM,

co-sponsorluğunu KTM / SPOR MOTO, FORD, CASTROL ve LOCTITE üstlenirken,

POWER FM, Adidas, Num Num ve MAC destek sponsoru olarak yer alıyor.
Jim Beam Dakar Türk Takımı basın toplantısı MAC Kanyon’da gerçekleştirildi.

Jim Beam Türk takımı sporcuları ve ana sponsor Jim Beam Pazarlama Direktörü Bora Akın’ın katıldığı toplantıda yarışla ilgili detaylı bilgiler verildi.

İnsan ve makinenin birlikte doğa ile mücadelesinin sınandığı insanlık macerası Dakar Rallisi, Arjantin ve Şili topraklarında afrika şartlarını aratmayacak zorluktaki parkurda 15 gün sürecek.

4 kıta ve 49 değişik ülkeden 230 motosiklet, 30 ATV, 188 otomobil ve 82 kamyonun maksimum performans ve azim göstererek sınırları zorlayarak bitirmeye çalıştıkları 9.574 km’lik ralli bu yıl Arjantin’nin başkenti Buenos Aires’den başlayarak, Patagonya ovaları , Şili topraklarında Atakama çölü, ve And dağlarında devam ederek Arjantin topraklarında Buenos Aires’de son bulacak.

Motosiklet kategorisinde Dünya Şampiyonları’nın da mücadele edeceği 230 yarışçı arasında yer alacak Jim Beam Dakar Türk Takımı, 450cc ve 530cc sınıfında ralli için özel üretilmiş KTM motosikletleri ile Marathon kategorisinde mücadele edecek.

Dakar Rallisi’nin bu yıl Güney Amerika’da gerçekleşiyor olması sebebiyle motosikletler ve tüm yarışmacı araçları 26-27 Kasım’da Fransa’nın La Havre şehrinde yapılacak teknik kontrollerden sonra gemilerle Arjantin’e ulaştırılacak. Dakar 2009’da Kemal Merkit 55, Kutlu Torunlar 56 numara ile Türk bayrağını taşıyacaklar.


2007 yılında bu zorlu ralliyi bitirme başarısını gösteren Jim Beam Dakar Türk Takımı sporcuları Çöl Kaplanı lakaplı Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar’ın ilk hedefi 9.574 km’lik yarışı bitirmek. İkinci büyük hedef ise Genel Klasmanda ilk 20, kendi kategorilerinde ilk 3 sırada yer almak. Dakar rallisinde start alan yarışmacıların sadece %40’ı finişe ulaşabiliyor.


3 Ocak’ta Arjantin’nin başkenti Buenos Aires’den start alacak 30. Dakar rallisinde 14 özel etap gerçekleşecek. Her bir özel etap geçilen ülkenin coğrafi yapısına göre farklı özellikler taşırken, yarışçıların bu yılki en uzun etabı 834 km yarışın 2. gününde Arjantin topraklarında yer alan Sta Rosa de la Pampa – Puerto Madryn etabı olacak. Yarışın en uzun özel etabı ise Şili topraklarında Atamaka Çölünde gerçekleşecek 666 km’lik Copiapo- Copiapo etabı olacak. .

2009 Dakar rallisi 9.574 km ile son yılların en uzun rotasında gerçekleşecek. Yarış içindeki özel etap toplamı ise 5.652 km.

Dakar 2009 rotasında ekipleri farklı yüksekliklerdeki zorlu etapların yanısıra , Şili topraklarındaki kum tepeleri ve Atakama çölü ağırlayacak .Zorlu etaplarda navigasyon yeteneği ön plana çıkarken, önceki yarışlara göre teknik açıdan daha zor bir ralli yarışmacıları bekliyor.


Sıradışı sportif rekabet içerisinde Dakar Rallisinde motosiklet kategorisinde sporcular 450cc ve 450cc üstü olmak üzere Maraton (minimum düzeyde modifiye edilmiş motosikletler) ve Super Production (modifiye edilmiş motosikletler) sınıflarında mücadele edecekler.


1979 yılında Fransız Thierry Sabine tarafından organize edilmeye başlanan Motorsporlarının zirve yarışı Dakar rallisi’nde bugüne kadar 21 değişik ülke geçilirken, erkek ve kadın olmak üzere toplam 13.600 kişi katıldı. Her yıl 187 ülkede milyonlarca kişinin takip ettiği ve gün geçtikçe daha da popüler hale gelen Dakar rallisine kayıtlar 6 ay önce başlayarak 1 hafta içerisinde tamamlandı. Binlerce başvuru arasından sadece 530 takım Dakar 2009’da yarışma şansını yakaladı


3-18 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek motorsporlarının zirve yarışı Dakar Rallisi’ne katılacak Jim Beam Turkish Team ile ilgili tüm detaylar Dakar Turkish Team web sitesinden takip edilebilecek.


Dakar 2009 rallisi’ne katılan Türk Takımı’nın

Ana sponsoru: JIM BEAM

Gold-sponsor: TURK TELEKOM,

Co-sponsorlar: KTM / SPOR MOTO, FORD, CASTROL ve LOCTITE

Destek sponsorları: POWER FM, Adidas, Num Num ve MAC

Medya Sponsorları: CNN TURK ve Milliyet

Detaylı Bilgi İçin: Gülden Aktugan Sportworks (212) 347 70 33 / 0533 520 58 88 gulden@sportworks.com.tr

Dakar Turkish Team