İç Anadolu’ nun Tekir Yaylası üzerinde bulunan Erciyes Kayak Merkezi (3916) m. Türkiye‘nin en gözde manzarası, kayak öğrenme ve yapmaya en elverişli düzgün pistlerine sahiptir. Kayseri ilinin 25 km. güneyinde yükselir. Kayak severler bilir; kayak yapmanın zevkini en güzel toz kar verir en güzel toz karı Erciyes verir. Toz kar zevkini ve kayağın tadının doruklarına ulaşacağınız Erciyes Kayak Merkezi 8 adet mekanik lift bulunmaktadır. Bunlardan 3′ü Baby-lift 3′ü teleski ve 2’si dünyada kayakçıların en çok tercih ettiği telesiyejdir. Bu telesiyejler Zümrüt Limited Şirketi’nin bünyesinde bulunup Erciyes Kayak Merkezi‘nin en uzun ve taşıma kapasitesi en fazla olan mekanik tesisidir. 1′inci telesiyej 1500m uzunluğunda olup, 2215 rakımdan başlar ve 2550 rakımda biter. Daha çok profesyonel kayakçılara hitap eden 2′inci telesiyej 1600 mt uzunluğunda olup sizleri 2550 rakımdan alıp 3000 rakıma ulaştırır. Bu özelliklerinden dolayı Türkiye‘de bulunan en uzun chair-lifttir.
Erciyes Kayak Merkezi’nin Konumu
Kayseri’nin hemen güneyinde yükselir. Yaz tırmanışları için en uygun zaman Mayıs-Ekim ayları arasıdır. Sönmüş genç bir volkan dağ, Orta Anadolu’nun en yüksek doruğudur. Dağın kuzeyinde 700 m. uzunlukta bir dağ buzulu vardır. Doğu yüzünde 2100-2900 m. yükseklikte yer alan Tekir Yaylası bir kış sporları merkezidir. Telesiyejden sonra kamp yeri olan Çobanini’ne kışın yürüyerek yaklaşık 2,5-3 saatte gidilir. Tırmanış genellikle Çobanini’nden mola taşına kadar 1 saat sürüyor. Mola taşı tam şeytan deresinin ağzındadır. Buradan, küçük zirve yaklaşık 2-3 saat sürer. Orta Anadolu’nun en yüksek doruğu olan Erciyes Dağı (3916 m.) Kayseri ilinin hemen güneyinde yükselir. Erciyes Dağı, sönmüş bir volkandır. Üzerinde birçok yan volkan konisi bulunur. Dağın yüksek kısımları yılın her mevsiminde kalıcı karlarla örtülüdür. Dağın kuzeyinde ise 1 km. uzunlukta bir dağ buzulu mevcuttur. Erciyes Dağı‘nın 1500 m. yüksekliğe kadar olan kesimleri bağlarla kaplıdır. Dağın doğu yüzünde 2100-2900 metreler arasında yer alan Tekir Yaylası aynı zamanda bir kış sporları merkezidir. Kayseri şehir merkezine 25 km. uzaklıktadır. Erciyes Kayak Merkezi, ülke düzeyinde dağ turizmi ve özellikle kış sporları turizmi açısından, geliştirilmesi gereken bir kaynak özelliği taşmaktadır. Kayak alanları % 30 ile % 10 arasında değişiklik gösteren eğime sahiptir.
Erciyes Kayak Merkezi Pistler
Erciyes Kayak Merkezi‘nde kayak alanı 1800 - 3000 m arasındadır.Erciyes Kayak Merkezi‘nde kayak pistlerinin toplam uzunluğu 12 km’yi bulmaktadır. Erciyes Kayak Merkezi‘nde en uzun pist 3.5 km. dir. Toz kar zevkini ve kayağın tadının doruklarına ulaşacağınız Erciyes‘de 8 adet mekanik lift bulunmaktadır. Erciyes Kayak Merkezi‘ndeki liftlerden 3′ü Baby-lift 3′ü teleski ve 2’si zümrüt telesiyej tarafından işletilen ve en çok tercih edileni telesiyejdir. Erciyes Kayak Merkezi‘ndeki 1′inci telesiyej 1500m uzunluğunda olup, 2215 rakımdan başlar ve 2550 rakımda biter. Daha çok profesyonel kayakçılara hitap eden 2′inci telesiyej 1600 mt uzunluğunda olup kayakçıları 2550 rakımdan 3000 rakıma ulaştırır. Erciyes Kayak Merkezi‘ndeki bu telesiyej Türkiye‘de bulunan en uzun chair-liftlerdendir. Erciyes Kayak Merkezi‘nde Kasım ayından Mart ayına kadar kayak yapma imkanı vardır. Erciyes Kayak Merkezi‘nde normal kış koşullarında kar kalınlığı 2 metre civarında olup, toz karda kayma imkanı vardır. Erciyes‘de sezon boyunca kayakçıların karşılaşabileceği sağlık problemler için 24 saat hizmet veren Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Ayrıca kayak pistlerinde Jandarma kontrolü sağlamaktadır.
Erciyes Kayak Merkezi Ulaşım
Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri Havaalanı’na 30 km., şehir merkezine 25 km. mesafededir. Kayseri şehir merkezinden Erciyes kayak tesislerine ulaşım özel araçlarla mümkündür. Ayrıca Erciyes Kayak Merkezi‘ndeki bir çok otel müşterileri için servis organize etmektedir
Erciyes Kayak Merkezi Konaklama
Erciyes Kayak Merkezi‘nde otellerin yanı sıra Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne ait 140 yataklı Kayak evi, Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü’ne ait 100 yataklı, Dsi 12. Bölge Müdürlüğü’ne ait 100 yataklı Dinlenme Tesisleri bulunmaktadır.

www.forumbt.net