ColosseumRoma‘ nın sembolü haline gelmiş bir anfitiyatrodur. Asıl adı Flavium Amfitiyatrosu‘ dur. Colosseum adı eskiden bu eserin yakınında bulunan Nero‘ nun çok büyük bir heykelinden dolayı verilmiştir. Colosse “çok büyük” anlamına gelir.
70 yılında imparator Vespanianus tarafından başlatılan inşaa işlemi
82 yılında Titus tarafından bitirilmiştir.


Colosseum Amfitiyatro‘ suçevresi 527 metre olan bir elips şeklindedir. 4 katlı olan yapının yüksekliği 50 metredir. En alt katı yerden 4 metre yüksektir. Yapınınimparator için ayrılan ve diğerlerinden daha geniş olan dört ana giriş haricinde 80 adet girişi vardır. Colosseum 50 - 55.000 kişi alabiliyordu. Girişler bu kalabalığı 5 dakikada boşaltabilecek şekilde dizayn edilmiştir.

Yapının dışında traverteniç kesimindeyse tüf ve tuğla kullanılmıştır. İçerisi üç ana kısma ayrılmıştır. Bunlar; arenapodyum ve mahzen kısımlarıdır.

Roma İmparatorluğu devrinde sirk oyunlarıaraba yarışları ve gladyatör gösterileri yapılan Colosseum19. yüzyıla kadar dünyanın en büyük anfitiyatrosu idi. Günümüzde bile modern stadyumların mimarilerinde örnek olarak alınmaktadır.


Colosseum Anfitiyatrosu İle İlgili MakaleTurist otobüslerinin çevresine sıram sıram dizildikleri Colosseum‘ un tarihi iki bin yıl gerilere uzanıyor. 50 bin seyircilik bu amfitiyatroRoma‘ nın sembolü ve en büyük anıtı.

Roma‘ nın kuruluşunun bininci yıldönümü nedeniyle İ.S. 249 yılında düzenlenen şenliklerdeişte bu amfitiyatroda yüzlerce hayvan dövüştürülmek suretiyle öldürülmüş. Filden aslanakaplandan su aygırınazebradan zürafaya kadar yüzlerce hayvan Roma‘ nın bininci yılı şerefine alkışlar arasında parça parça edilmiş.

Bininci yıl kutlamalarında öldürülenler sadece aslan
kaplanla da sınırlı kalmamış. Gladyatör dövüşlerinde de iki bin gladyatör çığlıklar arasında ölüme yollanmış! Roma kenti bin yıl ayakta kalmayı başardı diye sen gel iki bin çaresiz insanı birbirine kırdır! Roma ahalisiColosseum‘ daki bu kan deryasını izledikten sonra eve gelip çoluk çocuğuna “Ebugün bir eğlendikbir kutladık kidemeyin gitsin! Ne hayvan kaldıne insan!” mı diyorlardır acaba diye merak etmemek elde değil doğrusu!..

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ ndan Biriwww.forumbt.net