Machu Picchu Antik KentiAnd Dağları ‘nın bir dağının zirvesinde2.360 m yükseklikteUrubamba vadisi üzerinde kurulmuş olup. Peru‘ nun Cusco şehrine 88 km. mesafededir. Machu Picchu Antik Şehriİnka‘ lı bir hükümran olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları feth ederken sık dağlar arasında kalmış bu Machu Picchu Antik Şehriistilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir.Machu Picchu Antik Kenti200 den fazlamerdiven sistemiyle birbirne bağlı olan taş yapıdan oluşur.

Şehrin 3000 basamağı bugün hala gayet iyi durumdadır.

Kuruluş amacı ve anlamı bugüne kadar gelmiş olan tartışma konusudur. Günümüze gelmeyi başarmış bilimsel kanıt içerikli çok fazla ipucu bulunmamasından
sadece tahminler yapılabilmektedir. Bu yüzden o zamanlardaki adı bilinemeyen Machu Picchu Antik Şehriismini bugün yakınlarda olan bir dağ zirvesinden almıştır. Şehrin tarım alanı olarak kullanılan teraslardan oluşan bölümleriEski Zirve (Quechua dilinde: Machu Picchu) denen dağın eteklerindedir. Şehrin sonunda ise Genç Zirve (Quechua dilinde: Huayna Picchu ) yükselir.
Tarihçe
Machu Picchu Antik Şehri’ nde içinde 100 den fazla insan iskeletinin bulunduğu 50 adetin üzerinde mezar keşfedilmiştir. (ilk başlarda bunların %80′ i kadın olduğu sanılmışama sonraki incelemelerde eşit dağılım olduğu tespit edilmiştir) Bu keşfe istinaden şehrinİnkalar‘ ın yetiştirme ve disiplin yeri olduğu teorisi geliştirilmiş. Ancak zamanımızda bu teori geçerliliğini yitirmiş durumdadır. Daha çok bugün kabul gören teorişehrin 700 den fazla İnka asil ve din adamına ev sahipliği yapmış olduğudur.


Kalıntılar 24. Temmuz 1911 tarihinde Hiram Bingham İdaresindeki Yale Üniversitesi‘ nin yaptığı bir bilimsel gezi sırasında tesadüfen bulunmuştur. Bingham aslında keşfi sırasında
1536 yılında İspanyol istilacı Pizarro‘ dan kaçan İnkalar‘ ın saklandığı gizemli İnka şehri Vilcabamba‘ yı aramaktaydı. Bingham Machu Picchu‘ yu bulduğunda Vilcabamba‘ yı bulduğunu sanmıştır. Bugün Vilcabamba‘ nın 70 km daha ilerideormanların içinde olduğu biliniyor.

1912 ve 1913 yıllarında Bingham şehri ortaya çıkarmaya başladı.1915′de Machu Picchu Antik Kenti araştırmalarıyla ile ilgili bir kitap yayınladı. National Geographic Society’ nin Nisan 1913 sayısını Machu Picchu şehrine ithaf etmesiyle meşhur oldu.

Machu Picchu Antik Şehri’ nin aslında 2 yıl öncesinden keşfedildiği
ama şehrin altınlarının ABD’ ye götürülmesi için Bingham‘ ın zaman kazanmak istediği iddia edilmektedir. Diğer bir yerlilerin iddiası iseköylülerin çoktan 1901 yılında şehri keşfetmiş olduğu ve Bingham‘ ın keşfinin tesadüf olmadığıdır.

1983 yılında Unesco Machu Picchu Antik Kenti‘ ni dünya mirası olarak ilan etmiştir.

Turizm
Machu Picchu Antik Kenti Güney Amerika‘ nın en çok turist çeken yerlerinden biridir. Hergün günlük 2000 kişi ziyaret eder. Unescoharabelerin zarar görmememesi için bu sayının en fazla 800′ e düşürülmesini talep etmektedir.


İnka şehrinin çok zor geçit veren bir bölgede olması ve oraya giden bir yolun olmaması yüzünden
Cusco şehrinden Machu Picchu dağının eteklerinde bulunan Aguas Calientes köyüne (ki harabelere en rahat bu köyden ulaşmak mümkün) bir raylı sistem hattı inşa edilmiştir. Bu köyden sonra 8 km. lik bir otobüs yolculuğu yapılmakla beraber bu mesafe yaya olarak ta katedilebilir. Zira küçük basamaklı patika yollar buraya açılır. Patikanın sonundaMachu Picchu‘ nun hemen giriş alanında “Sanctuary Lodge“ oteli bulunur ki bu otel de raylı sistem gibi İngiliz oteller zinciri “Orient Express’ e” aittir. Machu Picchu‘ ya otantik yoldan ulaşmak isteyenlerbirkaç günlük yürüyüş programlıUrubamba Nehri‘ nin birkaç yüksek geçidi üzerindenİnka Yolu‘ nu (Camino İnca) kullanarak ulaşırlar.

Sürekli büyüyen turizm çevre konusunda çok büyük yük olmaktadır. Unesco
yapılması planlanan Aguas Calientes‘ den Machu Picchu Antik Kenti‘ ne bir teleferik hattı konusunda sert bir muhalefet yapmaktadır. Bu hattın tamamlanması turizmin daha da artması anlamına geldiği gibi toprak kayması tehlikesinin yükselmesini de beraberinde getirmektedir. 10 Nisan 2004′ te meydana gelen bir toprak kayması onbir kişinin yaşamına malolmuşraylı sistemi de kısmen aksatmıştır. 14 Ekim 2005′ teki başka bir toprak kayması raylı hattın 400 m’ lik kısmını toprak altında bırakmıştır.www.forumbt.net