İtalya‘nın kuzeyindeki Pisa şehrinin Katedral Meydanı‘nda yeralan ve 1063-1090 yıllarında yapılan Duomo Katedrali‘nin çan kulesi ana yapıdan ayrı olarak 1173′te yapılmıştır. Ünlü Pisa Kulesibu çan kulesidir. İnşa edildiği meydanın ismi İtalyanca Mucizeler Meydanı anlamına gelmektedir.

Pisa Kulesi’nin yapımı tam 174 yıl almıştır. Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. 56 metre yüksekliktedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. En üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir biçimindedir. Pisa Kulesi’nde 7 adet çan bulunmaktadır.Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir. Günümüzde
Pisa Kulesi’nin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 43 metre açığa inmektedir. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 7 cm) eğilmektedir.

Pisa Kulesi
Pisa‘nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik’e rakip olarak yapılmıştır. Ünlü bilim adamı Galilebütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak düştüklerini bu kulede yaptığı deneylerle ispat etmiştir.
Mussolini kulenin düzeltilmesi için emir vermiş ve temeline beton dökülmüş ama kule daha çok gömülmüştür.
2. Dünya Savaşı sırasında müttefikler Nazi’lerin kuleyi gözlem amacıyla kullandıklarını tespit etmişler
mütevazi bir Amerikan çavuşutopçu birliğini çağırmamakla kulenin kaderini kurtarmıştır.


1964 yılında İtalya hükümeti kulenin düşmesini önlemek için yardım çağrısı yapmış
bu arada kulenin eğri oluşunun turist çekmesi de bir çelişki… matematikçilermühendislertarihçiler Azor adalarında buluşup toplantılar yapmışlar1990 Ocak ayında kule ziyaretlere kapatılmışçanlar ağırlığı azaltmak amacıyla başka yere nakledilmişüçüncü kata çelik kablolar eklenmişkulenin yakınlarındaki evler güvenlik nedeniyle boşaltılmıştır.
2001 yılında Pisa Kulesi tekrar açılmıştır. Kulenin daha 300 yıl yıkılmadan duracağı tahmin ediliyor. Piza Kulesi ve çevresindeki katedral kilise ve mezarlık UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.
Bu arada kulenin İtalyanca ismi ‘La torre di pisa’dır.
Kulenin mimarının ismi ise bilinmiyor
bu konuda çeşitli iddialar var ama hala bir sır!…


www.forumbt.net