İşçi Filmleri Festivali Mersin'de başladı; 13 Kasım'da da Hataylılarla buluşacak

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ve İstanbul ve Ankara’daki festivallerin ardından il il gezen emek filmleri Mersin ve Hataylılarla buluşuyor. Mersin'de gösterimler 4 Kasım günü yapılan açılışla başlarken Hatay'da fimler izleyiciyle 13 Kasım'da buluşacak.

MERSİN

4 Kasım günü saat 18.00’de Mersin Kongre Merkezinde yapılan açılış töreni İşçi Fimleri Festivali’nin Mersin ayağı başladı. Sunuculuğunu SES Mersin Şube Yönetim Kurulu üyesi Eylem İbiş Mert'in yaptığı açılış töreninde ilk olarak düzenleme komitesinden Onur Mert festivali tanıtan bir konuşma yaptı. Mert’in ardından Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol da bir konuşma yaparken konuşmaların ardından AGON grubunun sunduğu gösteri izlendi.

Konuk olarak Aktör Mustafa Alabora, Sine-Sen Genel Başkanı Ahmet Keskin, Yönetmen Ömer Leventoğlu ve Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol’un katıldıkları söyleşiyi takiben açılış filmi olarak, yönetmenliğini Aynur Özbakır'ın yaptığı "Limanların Uğultusu" filmi izlendi.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu festival düzenleyicileri arasında Halkevleri, Mersin Tabip Odası, Birleşik Metal İş, SES, Mersin Sinema Derneği, Kristal İş ve Haçova Kültür Derneği yer alıyor. Festival Mersin Kongre Merkezinde 8 Kasım’a kadar devam edecek.


HATAY

Hatay’da ilk olarak geçen yıl gerçekleştirilen festival bu yıl da demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve emek festivali gönüllülerinden oluşan komitenin ortak üretimiyle gerçekleştirilecek.

Festivalin Hatay gösterimleri 13 Kasım günü saat 19.00 da Kültür Merkezi’nde yapılacak açılış kokteyli ile başlayacak. Gösterimler 14-15 ve 16 Kasım tarihlerinde süresince devam edecek. Bu yıl geçen yıldan farklı olarak yalnız Antakya’da değil İskenderun ve Samandağ ilçelerinde de gösterimler yapılacak.

Bu yılki sloganı “Emeği gören kamera, sokağa çıkan sinema” olan festivalin tüm gösterimleri ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.
Festivali Hataylılarla buluşturacak olan İşçi Filmleri Festivali Komitesi’nde bu yıl Halkevleri, HAMOK, TMMOB, DİSK’e bağlı Genel-İş ve Sine-Sen, KESK’e bağlı Eğitim-Sen, SES, BES ve Tümbel-Sen bulunuyor.