Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2010 Dünya Kupası elemelerinde yarın Bosna-Hersek ile yapacakları maçın kolay olmayacağını söyledi. Terim, BJK İnönü Stadı'nda antrenman öncesinde yaptığı basın toplantısında, grupta herkesin Türkiye ve İspanya'yı favori gösterdiğini belirterek, ''Belçika ile Bosna-Hersek sürpriz yapmak istiyorlar ve bunu yapabilecek güçteler. Artık kolay maç yok'' dedi.
Geçen ay Belçika ile İstanbul'da berabere kaldıkları maçta, rakibin anti futbol felsefesine başvurmasından çok rahatsız olduklarını anlatan Terim, ''Dilerim yarın öyle bir maç olmaz. Bosna-Hersek'in genç, koşan ve mücadele eden tecrübeli bir takımı var. Yarın beni en çok pozitif oyun adına yapılacak şeyler umutlandırıyor. Bu grup daha çok su götürür, ama galibiyetlerde bir avantaj sağlayacağı çok açık. Karşımızda 3-5-2 sisteminde, sabırlı oynayan, ani atağa kalkan bir takım var.'' diye konuştu.

-''SAKATLIKLARI MAZERET OLARAK KABUL ETMİYORUZ''-

Fatih Terim, milli oyunculardan 13-14'ünün sakat olmasını, yarınki Bosna-Hersek maçı öncesi bir mazeret olarak görmediklerini söyledi.
Nihat, Tuncay, Hamit, Semih ve Emre gibi dünyanın tanıdığı oyuncuların, sakatlıkları nedeniyle takımda olmadığını vurgulayan Terim, şöyle konuştu:
''Bunların birinin bile sakat olması, bir teknik adamın planlarını alt üst edebilir. Takımda 13-14 sakat var, ama bunu bir mazeret olarak kabul etmiyoruz. Felsefemiz ve oyun anlayışımız değişmemiştir. Son derece yetenekli gençlerimiz var. Onlara güvendiğimizi her fırsatta dile getiriyoruz. Bir kişinin oynamaması demek, diğer bir oyuncuya tanınan fırsat demektir. Bazı oyuncular böyle doğmuştur. İstatistiklere baktığımızda, son Avrupa Şampiyonası'nda milli takımın en çok gol atan oyuncusu Semih'tir. Semih o turnuvadan önce (A) Milli formayla 1 gol atmış. Sözün özü, her şeyin bir ilki vardır. Ben de Bosna-Hersek maçında şimdiye kadar gol atmamış veya ilk defa oynayacak oyuncularımın bu istatistiklerle buluşmasını istiyorum.''
Bir gazetecinin, ''Takımın yaş ortalaması 24'ün altında. Gençler bu maçlara hazır mı?'' şeklindeki sorusu üzerine de Terim şunları söyledi:
''Ümit Milli Takımımızın Belarus ile maçı var. Nasipse, Avrupa Şampiyonası'na katılacağız ve 2009'da Ümitler Avrupa Şampiyonası'nda Ümit Milli Takım'ın başında sahaya ben çıkacağım. Sonraki hedef 2012 olimpiyatlarına oynayan bir milli takım. Potansiyelimizi istikrara dönüştürmeye ve yarınların takımını kurmaya ihtiyacımız var.
Bazı oyuncularımız belki ilk defa (A) milli olacak, ama birçoğunun kendi takımlarında uluslararası maçlarda ve milli takımımızın çeşitli kademelerinde oynadığını görüyoruz. Birilerinin olmaması, bazılarının fırsatı olmalıdır. Onlar da bu formayı alıp uzun yıllar götürmelidir. Norveç maçında İbrahim Kaş sakatlandı, Gökhan Gönül aldı formayı gidiyor. Gençlerimiz paniğe girmeden, uzun yıllar oynuyor gibi oynayacaklardır.''

-''SEYİRCİLERİMİZİN SABIRLI OLMASI ÇOK ÖNEMLİ''-

Fatih Terim, yarınki maçta taraftarların sabırlı olması gerektiğini ifade etti.
Kulüp maçlarında bazı oyuncuların, yaptıkları pas hatalarında seyirciden gelen tepkiden çok etkilendiğini dile getiren Terim, ''Bu çok önemli bir konu. Hataları daha toleranslı karşılamalıyız, genç oyuncuları teşvik etmeliyiz. Böyle genç bir takımın seyirciye yüzde yüz ihtiyacı var. Seyircimize büyük görev düşüyor. Sabırla takımı sonuna kadar desteklesinler'' diye konuştu.
Fatih Terim, Viyana'da katıldığı milli takımlar teknik direktörleri toplantısında, Türk Milli Takımı'nın ve kendisinin dev ekrandan görüntülerinin verilmesinin, kendisini çok gururlandırdığını söyledi.
Terim, bir soru üzerine, sakatlıklar nedeniyle milli olma sayısına göre takım kaptanını belirlediğini, yarın takımın başında, oynaması halinde Servet'in, ondan sonra Volkan Demirel'in sahaya kaptan olarak çıkacağını söyledi.

-''SPEKÜLASYONLARLA İLGİLENMİYORUM''

Fatih Terim, ''Galatasaray'dan teklif geldi mi? Gelirse kabul eder misiniz?'' şeklindeki soruya, ''Arkadaşlar, önce beni çok iyi tanıyorsunuz. Prensiplerimi ve verdiğim sözlere ne kadar sadık olduğumu, bu tip durumlarda hiç konuşmadığımı yıllardır biliyorsunuz'' diye yanıt verdi.
Yarınki maça konsantre olduğunu belirten Terim, ''Yarın ciddi bir rakiple, son derece ciddi bir maçımız var. Bu maça konsantre olmuş durumdayım. Benim dışımda gelişen hiçbir spekülasyonla ilgilenmiyorum'' şeklinde konuştu.
Fatih Terim, basın toplantısından önce bir gazetecinin kendisine Mesut Özil ile ilgili soru sorduğunu belirterek, bu konuda da bir açıklama yaptı. Terim, Mesut'un, milli takımdan izin istediğini ifade ederek, ''Almanya Ümit Milli Takımı'na sözü olduğunu, onların Fransa ile yapacağı play-of maçlarında oynaması gerektiğini ifade etti. (A) Milli Takım tercihini yapması için önünde zaman var. Biz de ona bu zamanı verdik. Alman basını maalesef tercihini yapmış gibi gösteriyor, ancak biz Alman basınında çıkan haberleri değil, Mesut'un bize söylediklerine inanıyoruz ve şimdilik bekliyoruz'' diye konuştu.

-BASIN TOPLANTISINA AY-YILDIZLI TİŞÖRTLE GELDİLER-

Fatih Terim ile milli takım antrenörleri Oğuz Çetin ve Metin Tekin, basın toplantısına ay-yıldızlı tişörtlerle geldiler.
Toplantının başında basın mensuplarına poz veren Oğuz Çetin ve Metin Tekin toplantı odasından ayrılırken, Terim basın toplantısının başında, ''Arkadaşlarımla bu fotoğrafı vermeyi özellikle istedim'' dedi.
Fatih Terim, şunları kaydetti: ''Bir bayrak altında toplanmaya, bu ülkenin hepimizin olduğunu anlamaya ve anlatmaya belki de her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. İstiyoruz ki yarın akşam tribünlere gelen herkes üzerinde bu renkleri ve ay-yıldızı taşısın, çünkü son günlerde milletçe hep acılarda ve kederlerde buluyoruz. Gencecik evlatlarımızın cenazelerinde, gözyaşları arasında bir araya geliyoruz. Bu defa futbolun coşkusunda birleşelim. Birbirimize omuz vermeye ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu, gözyaşı dökmeden, acı çekmeden anlayabilelim istiyoruz.''kaynak: TFF.