Resimlerin Kaynağı: Trusted Reviews
Yüksek tanım (HD) adı verilen teknolojinin giderek yaygınlaşması geniş ekranlı LCD ekranların pazardaki payını arttırmıştı. Son bir yıldır 19"-22" boyutlarındaki LCD ekranlara büyük bir rağbet olduğunu görüyoruz. Bunlar arasından ise 1680 x 1050 (HD) çözünürlüklü 22" ürünlerdeki taleplerde büyük bir yığılma var. Bu durum Samsung, Sony, NEC ve HP gibi saygıdeğer LCD ekran üreticileri arasında büyük bir rekabete sebep oldu, piyasadaki 22" LCD ekran çeşitliliği bir hayli arttı. Sonra yarışmacılar arasına BenQ ve Chimei gibi adına pek aşina olmadığımız firmalar da uygun fiyatlı ürünleriyle katıldılar. Yalnız günümüzde "uygun fiyatlı" teriminin karşılığı artık "ucuz etin yahnisi tatsız olurmuş" deyimiyle açıklanmamalı: Ucuz veya pahalı çoğu ürün günümüzde standart olan tüm özellikleri destekliyor.


Bugün inceleyeceğimiz ekranın üreticisi konumunda bulunan Chi-Mei firması 1959 yılında Petrokimya endüstrisiyle işe başlamış. Daha sonra petrol malzemesi pazarına yayılıp dev bir firmaya dönüşmüşler. Büyümenin getirdiği avantajla haberleşme ve tüketici elektroniği sektörlerine de el atmaya başlayan Chi-Mei optoelektronik (LCD teknolojileri de buna dahil) alanında tasarımlar yapan bölümünü 2002 yılında açtı.
İşte Karşınızda Chimei CMV 222H:

Tasarım Ve Özellikler


Resimlerin Kaynağı: Trusted Reviews
Kabaca bakıldığında 1680 x 1050 çözünürlüğü ve 16.2 milyon renk destekli standart 18-bitlik LCD paneliyle diğerlerinden pek farklıymış gibi görünmüyor. Farkı yaratan asıl etken ise yaklaşık 400 Dolarlık uygun fiyatına rağmen desteklediği çıkış ve standart sayısı. CMV 222H, DVI ve D-Sub'ın yanında HDMI, bileşen (component), bileşik (composite) ve S-Video çıkışlarını da sunmakta. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi SD, MMC, Memory Stick, Compact Flash, Smart Media ve xD biçimlerindeki flaş bellek kartlarını okuyabilen kart okuyucusu da var.
Resimlerin Kaynağı: Trusted Reviews
Ekranımızın güç, parlaklık ve çıkış ayarı düğmelerinin önde değil de yanda olması sizi bir an bu ekranın düğmelerinin olup olmadığı hususunda şüpheye düşürüyor. Yan yana çift veya daha çok ekran kullanıyorsanız düğmelere erişim de pek kolay olmayacaktır. En altta bulunan düğme ile çıkış türleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Chimei CMV 222H tasarımıyla beraber sunduğu renk seçenekleriyle de etkilemesini biliyor. Varsayılan renk seçenekleri arasında 6500K, 7500K, 9300K, sRGB bulunuyor ve kullanıcıların belirleyebileceği bir seçenek de ihmal edilmemiş. Ayrıca parlaklık (brightness) ve zıtlık (contrast) ayarlarını gönlünüzce değiştirebilirken keskinlik (sharpness), renk tonu (hue) ve arka plan ışığı (backlight) değerleriyle de oynayabilirsiniz.


Daha önce söylediğimiz gibi ekran HDMI çıkışını destekliyor ve bu sayede HD-DVD ve Blu-ray oynatıcılarını monitöre doğrudan bağlayabilirsiniz. Yalnız kutu içeriğinde DVI/HDMI dönüştürücü kablosu yerine sadece standart D-Sub kablosunun olması anlaşılır cinsten değil.


Truecolor (gerçek renkli) paneller 24-bitliktir ve 16.7 milyon renk desteklerler. Fakat CMV 222H 18-bitlik panel ile standart 16.2 milyon renk desteklediği için bizce Photoshop gibi profesyonel fotoğraf ve resim işleme uygulamaları için en iyi seçeneklerden birisi değil. Bunun haricinde sadece 5 ms gecikmeli olması sıkıntısız bir oyun keyfi yaşacağınız anlamına geliyor. Karşıtlık (contrast) oranı 1200:1 ve parlaklık değeri 330 cd/m2 olan ekran fiyatı gereği olsa gerek mütevazı görüntü kalitesi getiriyor. Yani eğer dinamik karşıtlık kipini (dynamic contrast mode) etkinleştirirseniz siyah alanlardaki parlama azalıyor ama bu sefer de renkli bölgelerde ton farkları azalıyor ve canlılığını yitiriyor.


Oyunlarda ve DVD oynatımlarda bizden tam puan alan Chimei CMV 222H'ın üstte belirttiğimiz nedenlerden dolayı HD-DVD ve Blu-ray filmlerde isteneni veremeyeceğini tahmin ediyoruz. Söz konusu bunlar olduğunda biraz daha keyif almak istiyorsanız elinizi cebinize atıp çok daha pahalı ekranları almanızda yarar var.


SonuçUygun fiyatına rağmen Chimei CMV 222H öyle düşündüğünüz kadar vasat görünümlü değil. Birçok pahalı 22" LCD ekranda görmeye alıştığımız parlak siyah renkli dış kaplamadan eser olmasa da mat siyah rengin çok kötü göründüğünü söyleyemeyiz. Gümüş renkli destek gövdesi siyah renkle uyumlu duruyor ve ekranı her yöne doğru ayarlamanızı sağlayan eklemleri bulunuyor.

Alıntı: thgtr.