+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 2, 1 ile 2 arası.

Konu: Ev güvenlik İşyeri güvenliği alarm sistemleri

 1. #1
  ForumBT Özel
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.107

  Standart Ev güvenlik İşyeri güvenliği alarm sistemleri

  Ev Tipi Hırsız Alarm Sistemleri

  Ev tipi hırsız alarm sistemleri nispeten ucuz PIR dedektörler ve kapı pencere dedektörleri üzerine şekillenmiştir. Ev tipi infrared sensörler sadece iç ortam kullanımı için dizayn edilmişlerdir. Dış ortama kurulan sensörler hem maliyetlidir hemde yanlış alarma daha meyilli olurlar. Evde kullanılan klasik kapı pencere sensörleri sadece kapı/pencere açılmasına yanıt vermektedirler. Bunun yanısıra istenirse cam kırılma sensörleri de kullanılabilir.

  Hırsız alarmları artan hırsızlık olayları nedeniyle artık her ev ve iş yeri için zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Birçok seçenek olmasına rağmen tüm alarm sistemleri temelde aynı prensip üzerine çalışmaktadırlar.

  Kapı Pencere Sensörleri

  Kapı pencere sensörleri elektriğin akışına verdiği izin şekline göre ikiye ayrılan basit bir elektrik devresidir. Hırsızların giriş yapabileceği kapı ve pencerelere kurulurlar. Alarm kurulu olduğu sırada kapı veya pencerenin açılmasına göre alarmı tetikleyebilirler.


  Endüstriyel Çevre Alarm Sistemleri
  Endüstriyel alarm sistemlerinde koruma konsepti ev tipi sistemlerden çok daha farklıdır. Önce tespit eder, sonra geciktirir en son olarak ta alarm durumuna geçer. Endüstriyel alarm sistemleri birçok farklı sensörle beraber çalışacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Endüstriyel sistemler çok büyük alanlara kuruldukları için sensörlerin yerleşimleri çok daha önemli bir hal almaktadır. Çok farklı yerlere monte edilebilen değişik özellik ve fiyatlarda sensörler bulunmaktadır. Bir duvarın üzerinde duran sensörler olabileceği gibi yere gömülü halde konulan sensörlerde projeye göre kullanılabilir. Endüstriyel alarm sistemlerinde tespit aşamasında daha etkin sonuçlar almak için CCTV sistemler kullanmak vazgeçilmez bir hal almıştır.

  Dedektör Çeşitleri

  İç Ortamda Kullanılan Sensörler

  Pasif İnfrared Sensörler

  PIR ev ve ofis uygulamalarında en fazla kullanılan sensör çeşitlerindendir. Güvenilir ve uygun fiyatlı olması nedeniyle yaygın bir kullanım kazanmıştır. Pasif terimi ultrasonik, mikrodalga aktif sensörlerde olduğu gibi kendi enerjisini üretim yayma ihtiyacı duymamasını anlatır. Ortamdaki ısı değişimine göre algılama yapar. Fark alma yöntemini kullanarak ortamın önceki ve sonraki halini karşılaştırır.

  Ultrasonik Detektörler

  Bu dedektörler insanlar tarafından duyulamayan 25 kHz ile 75 kHz araasında frekansa sahip bir ultrasonik ses dalgası yayarlar. Doppler kanuna göre hareketli nesneye rastlanıldığında tespit edilen frekansta değişim olacaktır. Doppler efektiyle başarılı bir tespit yapabilmek için :
  - Alıcıya doğru veya alıcıdan uzağa gidecek şekilde bir cismin hareket ediyor olması gerekir.
  - Bu hareketli cisim alıcı tarafından alınan ultrasonik sinyal üzerinde bir değişiklik yapmalıdır.

  Ultrasonik dedektör bir alıcı ve bir verici bölümden oluşur. Dışarıya verilen ultrasonik dalgalar katı cisimlerden yansıyarak sensörün alıcısına döner. Eğer yüzey hareketliyse bu geri dönen dalgalardan anlaşılır ve hareket tespit edilir. Eskimiş bir teknolojidir. Birçok kimse tarafından tercih edilmez.

  Mikrodalga Dedektörleri

  Bu sensör ortama mikrodalga sinyalleri yayar ve geri dönen dalgaların yoğunluğunu ölçer. Verici ve alıcı genellikle iç ortam uygulamalarında genellikle tek bir kutu içine dış ortam uygulamalarında ise ayrı kutular içine yerleştirilirler.

  Beam Sensörler

  Fotoelektrik beam sistemler davetsiz misafirleri görülür veya infrared ışınlarla tespit eder. Işın duvarı veya ışın bariyeri olarakta bilinmektedirler. Beam sensör sayısı arttıkça tespit başarısı artacaktır. Bu teknoloji özellikle büyük alanlarda efektif bir çözüm olmaktadır. Dahili ve harici sistemler oluşturulabilir. Davetsiz misafirlerin giriş yapabileceği yerlerde ışın bariyerleri oluşturulur Bu bariyerler alıcı ve verici ünitlerden oluşur ve aralarındaki infrared ışının kesilmesi sonucu alarm sinyali gönderir.

  Cam Kırılma Dedektörleri

  Bir cam kırıldığı zaman geniş band frekansa sahip bir ses üretir. Bu ses insan kulağının duyamayacağı 20 hertz altında bir frekansa sahip olacaktır. İnsan kulağı 20 hertz ile 20 kHz arasındaki sesleri duyabilir. 20 hz altı ve 20 khz üzeri sesleri duyamamaktadır. Cam kırılma akustik dedektörleri cama yakın bir şekilde yerleştirilir ve cam kırılması sonucu ortaya çıkacak olan sesi dinler. Sismik cam kırılma dedektörleri ise daha farklı olarak doğrudan camın üzerine yerleştirilir. Genelde cam kırılırken 3 ile 5 khz arasında bir titreşim meydana gelmektedir. Sismik cam kırılma dedektörleri cam üzerinde meydana gelen bu şok titreşimlerini algılayarak alarm verebilirler.

  Dış Ortamda Kullanılan Sensörler

  Vibrasyon veya Atalet Sensörleri

  Bu basit cihazlar duvar, çit vb yüzeylere takılır. Takıldığı yapıya bir saldırı olursa bunu tespit eder. Bir titreşim veya hareket olduğunda elektronik devreden akım akışı durur ve alarm sinyali üretilir. Bu sensörler duyarlı oldukları titreşim seviyelerine göre sınıflandırılabilir. Kullanılacak yere uygun sensör seçimi bu yüzden çok daha önemli bir hal almaktadır. Piezo elektrik malzemeden yapılan titreşim sensörleri çok daha hassas ölçümler yapabilmektedir. Bu sensörler daha uzun ömürlü ve sabotaja karşı dayanıklıdır.

  Avantajları : Güvenilirdir, hatalı alarm oranı düşüktür

  Dezavantajları : Direkt olarak alarm algılayacağı yüzeye monte edilmesi en temel dezavantajıdır. Fiyatı bir çok kullanıcıya yüksek gelebilmektedir.

  Pasif Manyetik Alan Dedektörü

  Günümüzde neredeyse unutulan bir güvenlik sistemidir. manyetik değişimleri algılar. Paralel iki kablolu bir generator tarafından oluşturulan manyetik alanı kullanır. Bu kablolar duvardan 13 cm kadar ayrık veya yere 30 cm kadar gömülmüş şekilde dururlar.

  Avantajları : Çok düşük yanlış alarm oranı, herhangi bir duvarın üzerine konulabilir, yüksek doğrulukta hırsız tespit edebilir.

  Dezavantajları : Yüksek voltaj hatları/kaynakları, radarlar ve havaalanları yanına kurulamazlar.

  E-Field

  Mesafe algılama sistemleri bina çevre, duvar, çit sistemlerinde kullanılabilir. Bu sistemler bir teli enerjilendiren elektromanyetik alan generatörü kullanmaktadır. Bu tele duyum için bir başka tel paralel olarak gider. İki telde çevreyi dolaşır ve birbirilerinden yaklaşık 800 mm ayrık dururlar. Duyum için kullanılan tel bir sinyal işlemcisine analiz için bağlanır. Bu telde aşağıdaki değişimler gözlerir :
  - Genlik değişimi ( nesnenin kütlesi )
  - Oran değişimi ( nesnenin hareketi )
  - Önayar bozulma zamanı ( nesnenin ortamda bulunduğu zaman )

  Bu değerler ortama giren nesnenin karakteristiklerini ortaya çıkarır. Bu üç şey birarada tespit edildiğinde alarm sinyali üretilecektir. Bu bariyer yerden 4 metre yükseğe kadar koruma sağlayabilir.

  Avantajları : Gizlemesi kolaydır.

  Dezavantajları : Pahalıdır, kısa alanlarda etkilidir dolayısıyla büyük alanlarda kurulum için daha fazla sensöre ve paraya ihtiyaç olur, yanlış alarm yüzdesi yüksektir,

  Mikrodalga Bariyerleri

  Mikrodalga bariyerinin çalışması oldukça basit bir temele dayanır.Bu tip cihazlar yüksek frekanslı bir elektromanyetik sinyalin alıcı ve verici ünite arasında gönderilmesiyle oluşur. Böylece görülmez bir koruyucu kalkan oluşturulmuş olacaktır. Elektromanyetik sinyalde bir değişiklik olduğunda sistem bunu analiz eder ve sonuca göre alarm sinyali verebilir.

  Mikrofonik Sistemler

  Bu tür sistemler tasarımlarına göre değişiklik gösterebilirler. Genellikle bir çit üzerindeki dikenli tellere tutturulurlar. Bazı sistemler yeraltına da gömülebilmektedir. Seçilen cihazın türüne göre değişik seviyedeki ses veya titreşimlere duyarlı olabilir. Sisteme koaksiyel sensör kablosuyla bağlanır ve kablonun yada dikenli telin kesilmesi durumunda alarm verecektir. Ayarlanabilir elektronik devreleri sayesinde değişik ortamlara göre duyarlılığı değiştirmek mümkün olmaktdır.

  Avantajları : Çok ucuzdur, kurulumu kolaydır, basit bir yapısı vardır.

  Dezavantajları : Bazı sistemlerde yanlış alarm oranı yüksek olabilir.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yaş
  40
  Mesajlar
  9

  Standart

  Alarm sistemleri Hakkında Detaylı Bilgi İçin;

  1
  Hırsız Alarm Sistemleri Hakkında Teknik Bilgiler.
  2
  Hırsız Alar ve Çevre Güvenlik Sistemleri Teknik Bilgileri
  3
  Çevre Güvenlik Sistemleri Hakkında Teknik Bilgiler.
  4
  Örnek Hırsız Alarm Sistemi Teknik Şartnamesidir.
  5
  Hırsız Alarm Sistemleri Hakkında Bilgiler.

  Gvenlik Sistemleri Kamera Sistemleri Kartl Gei Sistemleri hrsz alarm

  1 Örnek Güvenlik Sistemleri Teknik Şartnamesidir.
  2 Ucuz Kamera ve Alarm Sistemleri Hakkında Bilgiler Yer Alıyor.
  3 Hırsız Alarm Sistemleri keşfi nasıl yapılır Kitapçık.
  4 Hırsız Alarm Sistemleri Arıza Bakım nasıl yapılır Kitapçık.
  5 Soygun Alarm Sistemleri Montajı Nasıl yapılır Kitapçık.
  6 Alarm Sistemleri Hakkında Bilgilendirici Teknik Dökümandır.
  7 Hirsiz Alarm Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorulara Cevaplar.
  8 Paradox Alarm Sistemleri Tanıtımıdır.
  9 Alarm Sistemi Niçin Gereklidir.?
  10 Alarm Sistemleri Hakkında Tanıtım yazımız 05.04.2012
  11 Hırsız Alarm Sistemlerinin Günümüzde Kullanım Alanları Makalemiz.
  12 DSC Alarm Sistemleri Tanıtımı.
  13 Paradox Hırsız Alarm Sistemi Ürün Tanıtımıdır.
  14 Hırsız Alarm sistemleri Hakkında Bilgiler-1
  15 Hırsız Alarm Sistemi Hakkında Bilgiler-2
  16 Crow Alarm Sistemleri Tanıtımı.
  17 Ev ve İşyeri Hırsız Alarm Sistemleri Tanıtım pdf Dosyasıdır.


  Gvenlik Sistemleri cctv Kamera Alarm sistemi teknik bilgi
  http://www.guvenlikdanismanlik.com
  http://www.guvenlikkamerasistemleri.org
  http://www.wssguvenliksistemleri.com

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. İşyeri Güvenliğiniz İçin İpuçları
  sbilge tarafından başlatılan Ev / İşyeri Güvenlik Sistemleri konusunda
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26-07-2009, 00:30
 2. Yangın alarm sistemleri
  Bülent Özçelik tarafından başlatılan Diğer Elektronik Cihazlar / Tamirat / Bakım konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-01-2009, 01:24
 3. Günümüzde Güvenlik Sistemleri Neden Gerekli?
  sbilge tarafından başlatılan Ev / İşyeri Güvenlik Sistemleri konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-11-2008, 13:08
 4. Kablosuz Ağlarda Güvenlik
  sbilge tarafından başlatılan Kablosuz Ağ (Wireless Network) konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2008, 10:31
 5. Internet Güvenliği için 7 Öneri
  sbilge tarafından başlatılan Web Tarayıcılar / Arama Motorları konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-05-2008, 16:27

Yetkileriniz

 • Siz yeni konu açamazsınız
 • Siz Konulara cevap veremezsiniz
 • Siz Konulara eklenti ekleyemezsiniz
 • Siz Konularınızı düzenleyemezsiniz
bizimkagithane YenibirYatırım