AA) – 17.05.2013 – Bulgaristan'da 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin ardından yeni hükümeti kurma çalışmaları hız kazandı.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, parlamentoda temsil hakkı elde eden 4 siyasi partinin liderleri ile biraraya gelerek, yeni parlamentonun 21 Mayıs'ta toplanmasını kararlaştırdı.

Plevneliev, "Yeni parlamentonun ilk oturumu 21 Mayıs'ta yapılacak. Ardından hemen liderlerle görüşme yapıp, bir an önce kabine kurma çalışmalarını başlatacağız" dedi.

Öte yandan seçimden birinci parti olarak çıkan Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin lideri ve eski Başbakan Boyko Borisov, çelişkili açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Borisov, Plevneliev ile görüşmesi öncesinde "Biz parti olarak hükümet kurmaya hazırız ancak seçimin iptalini isteyeceğiz" dedi.

Seçimlerden galip olarak ayrılan GERB Partisi, oy pusulalarında hile yapıldığı gerekçesiyle seçimin iptalini isteyeceğini açıklamış, parti lideri Borisov, "Anayasa mahkemesinden seçimin iptali ve erken seçime gidilmesini talep edeceğiz" demişti.

-Merkezin solundaki kabine umutları-

Seçimden ikinci parti olarak ayrılan Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) lideri Sergey Stanişev, "GERB ve Borisov tamamen izole edilmiş durumda. Biz hükümet kurmaya hazırız" dedi.

Eski Maliye Bakanı Plamen Oreşarski'yi başbakan adayı olarak göstereceklerini yineleyen Stanişev, kuracakları hükümeti, "ulusal, program temelli sağduyunun hükümeti" olarak tanımladı.

Sadece 87 milletvekiline sahip BSP'nin hükümet kurması için Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile ırkçı ve aşırı milliyetçi Ataka partilerinin desteği şart.

-HÖH, Ataka ile aynı masaya oturmayacak-

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH'ün lideri Lütvi Mestan, "Plamen Oreşarski başbakan adayı olursa, kendisi ile görüşebiliriz. Ancak köklü değerler ayrılığı yaşadığımız Ataka partisi ile hiç bir şekilde görüşmeyiz, aynı masaya oturmayız" diye konuştu.

Ataka Partisi lideri Volen Siderov da HÖH ile hiç bir şekilde birlikte çalışmayacağını duyurdu.

Anayasaya göre Cumhurbaşkanı Plevneliev'in sırasıyla GERB, BSP ve HÖH'e hükümet kurma görevi vermesi gerekiyor. Üç partinin birer haftalık süreyle kabine kurmakta başarısız olmaları durumunda ülkede yeniden erken seçim yapılacak

[2013-05-15]

42. Halk Meclisinde Partilerin Milletvekili dağılımı belli oldu

Merkez Seçim Komisyonu yaptığı resmi açıklamasında 42. Halk Meclisinde Partilerin Milletvekili dağılımını açıkladı.
Alınan oylara göre partilerin Milletvekili sayısı şöyle:

GERB - 97
BSP - 84
HÖH - 36
ATAKA - 23

Hak ve Özgürlükler Hareketinden seçilen milletvekilleri:

Aliosman İmamov
Ahmed Başev
Veselin Penev
Delyan Peevski – (İki bölgeden seçildi)
Cevdet Çakırov
Georgi Goranov
Durhan Mustafa
Emil İvanov
Erdinç Hayrula
İskra Mihaylova
Yordan Tsonev
Kamen Kostadinov
Lütvi Mestan – (İki bölgeden seçildi)
Mithat Metin
Mustafa Karadayı
Mustafa Ahmed
Nevin Hasan
Petır Angelov
Petya Raeva
Ramadan Atalay – (İki bölgeden seçildi)
Ruşen Rıza
Tuncay Naimov
Tunçer Kırcaliev
Perihan Ahmedova
Halil Letifov
Hamit Hamit
Hasan Ademov
Hasan Hacihasan
Hristo Biserov
Hüsein Hafızov
Çetin Kazak
Şteryo Şterev
Yanko Yankov