Ankara'da "Gezi Parkı" eyleminde yüz binlerce insan Kızılay'da toplandı.

Gezi Parkı direnişine destek olan halk Başbakanlığı abluka altına aldı. Kalabalığın her dakika artması ve Başbakanlık Binası’na doğru hareketlenmeleri üzerine Ankara Valisi Alaeddin Yüksel’in talimatı ile askeri birlikler de güvenlik önlemleri için devreye girdi. Şu an Ankara'nın bir çok ilçesinden Kızılay'a akın akın insan geliyor. Tunus Caddesi'nde Polis ile halk arasında çatışmalar şiddetli şekilde devam ediyor.

Başbakanlık çevresinde konuşlanan jandarma ekipleri zaman zaman polis ekipleri ile birlikte göstericilere biber gazı ile müdahale etti.

POLİS KIZILAY MEYDANINDAN ÇEKİLDİ

Ankara’da dün akşamdan itibaren Kızılay meydanı çevresinde polis ile göstericiler arasında yaşanan çatışmalar polisin Kızılay meydanından çekilmesi ile son buldu. Polisin çekilmesinin ardından 10 bini aşkın kişi Kızılay Meydanına akın etti.

Halk polis kalkanlarına el koydu
Taksim Gezi Parkı eylemine destek için Ankara'da gerçekleştirilen gösterilerde ilginç görüntüler ortaya çıktı. Kızılay'da çevik kuvvet ekiplerini köşeye sıkıştıran halk, taş yağmuruna tuttukları polislerin kalkanlarına el koydu. Kalkanları siper ederek polisin üzerine yürüdü.

Ankara caddelerini savaş alanına çeviren polis ile 'Gezi Parkı' direnişçileri arasında sert çatışmalar yaşandı. Gösteriler sırasında ilginç görüntüler de ortaya çıktı. Kızılay'da, kasklı ve kalkanlı çevik kuvvet ekibini köşeye sıkıştıran halk taş yağmuruna tuttu. Bazı polisler kalkanlarını bırakarak halktan kaçtı. Halk daha sonra polisin kalkanlarını alarak, arkasına saklandıkları kalkanlarla polisin üzerine doğru yürüdü. Polis kalkanıyla yürüyen direnişçiler, Ankara'daki olaylı günün en ilginç görüntüsünü ortaya çıkardı.