Aplle İmac'lerin Özellikle 24-inç modeldeki 3GHz Core 2 Duo işlemci seceneği dikkat çekici. Dikkat çekici çünkü, Intel’in söz konusu işlemci ailesinde (Penryn), böyle bir hız seçeneği bulunmuyor. 3GHz Core 2 Duo işlemciyi görenler, ilk başta, Intel’in yaz aylarında çıkması beklenen Montevina (Centrino 2) işlemci ailesini Apple’nin şimdiden kullanmaya başladığını düşündü. Fakat gerçeğin öyle olmadığı, Intel’den teyit edilen bilgiyle ortaya çıktı.

Meğer Apple, yeni iMac modellerinde mevcut Intel teknolojisinin özel bir sürümünü kullanıyormuş. Ya da halk dilinde söylersek, Apple, “overclocked” (hız aşırtma uygulanmış, modifiye edilmiş) işlemciler kullanıyor! 1066MHz veriyolu desteğine rağmen, tarafsız mürit sitelerinin çarpıttığının aksine, kullanılan işlemcilerin Montevina teknolojisiyle ilgisi yok. Standart işlemcilerde 35-45W aralığında güç tüketimi varken, bu değer iMac modellerindeki yüksek önbellekli ve yüksek veriyolu hızına sahip işlemciler için 55W’a (3GHz) kadar çıkıyor. Gelecek nesil Montevina işlemcilerde ise güç tüketimi 25-35W aralığında olacak.

Kısacası Apple, göz boyama taktiğiyle kullanıcıları yanıltıyor. Modifiye edilmiş, yüksek güç tüketen özel işlemcilerle, “milyonlarca renk” benzeri bir pazarlama taktiği uyguluyor. Tam da Apple’den beklenecek davranış.

Sık sık Apple’nin artık sırtını tekelci Intel’e yaslamış, bağımlı, vizyonsuz bir PC üreticisi olduğunu yazıyorum. Modifiye edilmiş işlemci kullanımı da o tezi doğruluyor. Apple PowerPC döneminde IBM ile birlikte işlemci teknolojisi geliştirirdi. Şimdi ise Intel’in dümen suyunda vizyonsuzca ilerleyen ve “overclocked” işlemciye sığınacak kadar basitleşebilen bir PC üreticisine dönüştü…

Bu arada, “yeni iMac çıktı, artık alabilirim” diyenler için bir son dakika uyarısı: Birkaç hafta daha bekleyip, rezillik derecesindeki LCD ekran sorunlarının giderilip giderilmediğini görmeden satın almamakta yarar var.

Bakalım Mac Mini'ler ne durumda güncelenecek, acaba güncellenecek mi?