+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 1, 1 ile 1 arası.

Konu: Baskıya Sorunsuz PDF'ler Üretmek...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  7

  Standart Baskıya Sorunsuz PDF'ler Üretmek...

  Bu platformda sadece yeni olarak adlandırılan MAC OSX Jaguar, Panther, Tiger ve Leopard gibi sistemlerin yanı sıra klasik macintosh sistem kullanıcılarınıda destekleyeceğiz.

  PDF Nedir?

  Adobe'nin geliştirdiği bir format olup, Taşınabilir Dosya Formatı'dır. Başta sadece ücretsiz Acrobat Reader programı tarafından açılabilen PDF belgeleri, günümüz itibariyle birçok profesyonel yazılım tarafından tanınmaktatır. Gerek Acrobat Reader, gerekse grafik tasarım sektöründeki yazılımların farklı işletim sistemleri üzerinde çalışabilmeleri, PDF formatının "taşınabilirliği"ni pekiştirmiş; başta dosya paylaşımı olmak üzere, daha da ileriye taşınarak baskı ve prova teknolojilerinde yer bulabilmiştir. PDF dökümanın taşınabilirliğinin en önemli özelliklerinden birisi de, orjinal dökümanda kullanılan bütün dataların (yazı karakterleri, image belgeleri, vektörel objeler vs.) PDF içerisine özelliklerini muhafaza ederek gömülebilmesidir. Kullanıcıların hazırladıkları işleri gerek sunum, gerek baskı onayı hatta baskı için PDF formatına dönüştürmelerinin avantajları saymakla bitmez.

  PDF'e çevrilen dökümanların hazırlandığı işletim sistemi / kullanılan program, fontlar, image belgelerinin paylaşılan platform için bağlayıcı bir niteliği yoktur. Tüm datalar özelliklerini (sayfa ebadı, çizgi kalınlıkları, mizanpaj, renk modu/değerleri vs.) dönüştüğü PDF belgesi içerisinde muhafaza eder. PDF belgesini açıp print etmek için Acrobat Reader yazılımı bile yeterlidir. İleri düzey edit / print işlemleri için daha donanımlı sürüm olan AcrobatPro yazılımı tercih edilmelidir. Paylaşılan PDF belgelerinin açılışı, print ve edit işlemleri şifre ile koruma altına alınabilir. Özellikle müşteriler ve/veya grup içerisinde ilgili kişiler arasında paylaşılan PDF belgelerine notlar eklenebildiği gibi, düzeltmeler (tashih) de belirtilebilir.

  Adobe Creative Suit paketine dahil olan tüm programlardan sağlıklı bir şekilde PDF oluşturulabildiği gibi, Mac OS X işletim sistemi üzerinde Print komutunun yer aldığı tüm programlardan PDF belgesi oluşturulabilir. İleri düzey PDF belgesi oluşturmak için ilgili yazılımların PDF yeteneklerinin de ileri düzey olması gerekir. Örneğin Adobe Creative Suite paketi dahilindeki yazılımlar ve QuarkXPress 6.x-7.x yazılımları baskıya uygun PDF belgesi oluşturabilirken, FH MX yazılımı bu konuda pek başarılı değildir. PDF yeteneği kısıtlı olan yazılımlardan sağlıklı PDF üretmek için, Adobe Creative Suite paketi ile sisteme yüklenen AdobePDF yazıcısından yararlanılabilir.

  PDF belgeleri, üretildiği orjinal dökümanın toplam MB değerinden çok daha az yer kaplar. Bu konudaki başarının sırrı, döküman içerisinde yer alan dataların PDF belgesinin kullanılacağı amaca uygun olarak sıkıştırılabilmesidir. Örneğin 100 MB'lik bir dökümandan baskı için oluşturulacak PDF belgesi, (atıyorum) 15 MB ise, aynı PDF belgesi internet ortamı için optimize edildiğinde 1MB veya daha az yer kaplayabilir.
  PDF'in bir diğer özelliği de, döküman içinde maskelenmiş image belgelerinin maske dışında kalan bölümlerini atarak, dökümanın hak ettiği MB değerine çekmesidir.

  PDF belgeleri Photoshop ile "rasterize" edilerek açılabidiğinden, özellikle vektörel datalar içeren PDF'lerden yüksek çözünürlüklü image belgeleri üretilebilir. Image içeren PDF belgeleri Photoshop ile rasterize edilirken, orjinal dökümanda kullanılan image belgelerinin orjinal çözünürlüğünün üzerine çıkılmamalıdır.

  Unicode font içeren PDF belgeleri Adobe Illustrator yazılımı ile açılarak yazılar edit edilebilir. Bu işlemi yaparken, PDF belgesindeki yazı karakteri veya dökümandaki özel karakterleri de ihtiva eden unicode bir font seçilmelidir. Belge daha sonra yeniden PDF olarak export edilebilir.

  İnternet üzerinde ücretli/ücretsiz dağıtılan 3. parti programlar ve/veya Acrobat Pro kullanılarak PDF belgelerinde yer alan sayfalara ekleme/çıkarma yapılabilir. Bunlardan en başarılısı Pit-Stop adlı program yamasıdır ücrtelidir.

  Excel ve Word programında üretilen grafikler PDF export edilerek, kusursuz bir şekilde vektörel yazılımlara aktarılabilir.

  Alıntıdır...
  Konu seabis tarafından (22-05-2008 Saat 15:32 ) değiştirilmiştir.

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. N-gage oyunlarının sorunsuz yüklenmesi anlatımı
  overdose tarafından başlatılan N-Gage Oyunları konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25-04-2008, 15:28

Yetkileriniz

 • Siz yeni konu açamazsınız
 • Siz Konulara cevap veremezsiniz
 • Siz Konulara eklenti ekleyemezsiniz
 • Siz Konularınızı düzenleyemezsiniz