Steve Jobs’un uğruna Mac OS X’ten, yazılımdan, donanımdan, her şeyden vazgeçecek kadar önem verdiği biricik cep telefonu iPhone, galiba sonunda Türkiye’ye geliyor. Türkiye’de de kendi markasıyla faaliyet gösteren Vodafone Group, yaptığı resmi açıklamayla, Apple ile 10 ülke için iPhone konusunda anlaştığını duyurmuş. Bahsi geçen 10 ülke; Avusturalya, Çek Cumhuriyeti, Güney Afkira, Hindistan, İtayla, Mısır, Portekiz, Türkiye, Yeni Zelanda ve Yunanistan. Ürünün çıkış tarihi için kimi kaynaklar “2008 yılı içinde”, kimisi de “yıl sonunda” ifadesini kullanıyor. Özellikle iTunes Mağazası’nın faaliyet göstermediği ülkelerde nasıl bir satış politikası uygulanacağı, bu ülkelere 3G destekli yeni modelin mi getirileceği, yoksa eski modelin mi ittireleceği (özellikle Türkiye ve Mısır) belli değil. Zaten haber hünez Apple tarafından doğrulanmış (ya da yalanlanmış) da değil.

Türk cep telefonu tüketicisi, özellikle işlev, verimlilik, ihtiyacı karşılama, fiyat ve performanstan çok gösterişe önem verenler, bütçelerini şimdiden hazırlasınlar. Çünkü simkilitli ve sübvanse bile olsa, iPhone gayet “güzel“ bir fiyata satılacaktır. Aslında tahmin etmek güç değil. Avrupadaki sübvanse fiyat, 400 avro civarında. Buna vergiyi de ekleyince, simkilitli iPhone’nin (1. nesil) fiyatı Türkiye’de 900-1000YTL aralığında olacaktır. Eğer simkilitsiz satılırsa, fiyatının nasıl olabileceğini konusunda önce fikir yürütmüştük (bkz. Simkilitsiz iPhone avrupada: 1500 dolar!). Tabii bunlar sadece tahmin.

Eh, artık Türkiye’deki mürit kitle de göbek atabilir. Türkçe Macintosh hâlâ yokmuş, fahiş fiyatlar hâlâ devam ediyormuş, Leopar için Türkçe Carbon bile hazırlanmıyormuş, Macintosh ölmüş, yazılım bitmiş, donanım sapır sapır dökülüyormuş, hepsi hikâye, iPhone için göbek atmak şahane…