Gerçi henüz 10.5 yani diğer adı ile Leopar kullanıcıları olarak daha bu sistemde stabilite sistem sorunları hallolmamışken, daha sonra gelecek olan sistem adını bile tartışmaya gerek yok herhalde. Üstelik Türkiye'de Türkçe betik sorunu devam ettikçe ne Leopar nede Lion bizim gideceğimiz ancak olsa olsa Tiger 10.4.11 olur ve orda hop çakılıverip kalırız. En azından ben şimdilik böyle yapıyorum... Buyrunuz haber aşağıda.

Mac360.com’dan Ron McElfresh, “Apple, Mac OS X’in gelecek sürümünü nasıl adlandıracak?” sorusundan yola çıkarak, Apple’nin kedigillere olan ilgisine değinmiş. Ailenin büyük bireylerinden geriye bir tek aslan kaldığından dolayı da sıradaki sürümün Mac OS X 10.6 Lion (Aslan) olabileceği tahmininde bulunuyor. Mantıklı ama mantıksız bir yaklaşım! Evet, Apple bugüne kadar sırasıyla Çita, Puma, Jaguar, Panter, Kaplan ve son olarak Leopar’ı kullandı. Sıradaki sistem de, böyle giderse, Aslan olabilir. Belki de Apple, Mac OS X 11’e geçer veya yeni bir isimlendirmeye gider. Ya da Mac OS X’i öldürür ve tamamen Windows’a geçer. Kim bilir! Bu tür gelecek tahminleri, bence şu noktada çok anlamsız. Çünkü Apple’nin yazılım/donanım alanlarında herhangi bir gelecek planı olduğunu sanmıyorum. Tüm enerjilerini, her şeylerini, iPhone, iPod ve iTunes için harcıyorlar. Tekel için, soygun için, vurgun için. Mac OS X’in geleceği için planları yok. Günü kurtararak devam edecekler. Tıpkı Leopar fiyaskosunda yaptıkları gibi…

Bizler sıradaki sistemin adından ziyade, kalitesi konusunda beklenti içindeyiz. Leopar rezilliği ortada. Yamalı bohça gibi piyasa sürülmesi, çıktığı gün kritik şekilde yamanması, genel kararsızlığı, yayımlanan güncellemelerin yarattığı ayrıca sorunlar, şunlar bunlar, kimilerinin Mac OS X Leopard’ı Apple Vista şeklinde tanımlamasına neden oluyor. Haksız da değiller hani…

Mac OS X, Çita’dan başlayıp Kaplan’a kadar yüksek ivmeyle artan bir başarı grafiğine sahipti. Leopar’dan itibaren ise eğri tepetaklak oldu, düşüş başladı…