+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 2, 1 ile 2 arası.

Konu: Mac OsX Kullanıcıları için Başlangıç Tadında Bilgiler...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  7

  Standart Mac OsX Kullanıcıları için Başlangıç Tadında Bilgiler...

  SERVER UPDATE ile Sistem Yazılım Güncellemesi Yapmak...

  Ekranın sol üst köşesinde Apple logosu (Elma) ile gösterilen menüden kolayca ulaşılabilen Software Update, sistemin yazılım güncelleme uygulamasıdır.
  İşletim sistemi ve Apple menşeili uygulamalarla (Safari, Mail, iTunes, QuickTime, iPhoto, Java, Security / Güvenlik vs.) birlikte, donanıma ilişkin (Firmware, sürücüler vs.) tüm güncelleme dosyaları, Software Update üzerinden kontrol edilerek sisteme yüklenebilir. Apple yazılım / donanımları dışında kalan 3. parti uygulama ve donanım bileşenlerine ilişkin güncellemelere ise Software Update üzerinden erişilemez.
  Software Update > Preferences > Update Software > Check for updates pop-up menüsündeki tercihlere bağlı olarak* güncelleme dosyalarının kontrolü otomatiğe alınabilir ve belli bir zaman periyoduna bağlanabilir (Daily/Günlük, Weekly/Haftalık, Monthly/Aylık kontrol). Yazılımın Elma menüsünden çalıştırılması ise yazılım güncelleme işlemini hemen başlatacaktır.
  Software Update > Preferences* > Installed Updates sekmesinde ise, daha önce indirilmiş olan güncelleme paketlerine ait dökümlere (log) ulaşılabilir.
  Bulunan güncelleme paketlerinin sol tarafında yer alan kutucuğun işaretli olması, install komutu ile birlikte paketin yükleneceğini gösterir. İşaretin kaldırılması, indirmek istemediğiniz paket(ler)in yüklenmesini önler. Ancak bir sonraki kontrolde aynı paket tekrar karşınıza gelecektir.
  Hiçbir zaman yüklemeyi düşünmediğiniz ve bir daha karşınıza çıkmasını istemediğiniz güncelleme dosyası için, paketi seçip Update >* Ignore Update (güncellemeyi yoksay) komutunu verebilirsiniz. Bu komutla birlikte, yok saydığınız güncelleme dosyası bir daha karşınıza çıkmayacaktır.
  Pişmanlık söz konusu olup güncelleme dosyasına tekrar kavuşmak isterseniz, Software Update > Reset Ignored Updates komutunu verebilirsiniz.
  Update menüsünde yer alan Download Only seçeneği, güncelleme dosyasını bilgisayarınıza indirir ancak yükleme işlemi yapmaz. Bu komutu, güncellemeyi daha sonra yapmak istediğinizde kullanabilirsin iz.
  Install komutu ise, güncelleme dosyasını bilgisayarınıza indirmeden doğrudan kuruluma geçer. Software Update için varsayılan (default) seçenektir.
  Install and Keep Package komutu ise, hedef dosyaları güncellemekle birlikte, güncelleme paketini (installer) ayrıca bilgisayara yükler. Bu seçeneği, güncelleme paketlerine ait yükleyici dosyalarını arşivlemek veya başka kullanıcılarla paylaşmak istediğinizde kullanabilirsiniz.
  Sisteme ilişkin güncellemelerden sonra bilgisayarınızı restart etmeniz istenebilir. Bazı yazılım güncellemeleri ise restart işlemi gerektirmeyebilir.

  HARDDİSKİMİ NASIL FORMATLARIM...

  Mac OS X'te internal/external sabit diskleri / bölüntüleri formatlayacabil eceğiniz uygulama, Utilities klasöründe yer alan DiskUtility yazılımıdır. Bilgisayara bağlı tüm diskler ve bu disklere bağlı bölüntüler (partition) DiskUtility penceresinin sol tarafında listelenir.
  Formatlamak istediğiniz diski veya bölüntüyü bu bölümden seçip Erase sekmesine geçin. Bu bölümdeki Volume Format pop-up menüde "Mac OS Extended (Journaled)" ve "Mac OS Extended" olarak 2 ayrı format şekli yer alır. Formatlayacağınız diske sistem kuracaksanız, seçmeniz gereken format tipi "Mac OS Extended (Journaled)" olmalıdır. Günlük tutmak olarak dilimize çevrilebilecek olan Journaled özelliği, sistemin şok kapanmalar sonrasında düzgün bir şekilde açılabilmesini sağlar.
  Formatlayacağınız diski arşiv / back-up gibi depo niyetiyle kullanmak istediğinizde Mac OS Extended seçeneği ile formatlayabilir siniz. Ancak Journaled özelliği ile formatlamanızda da hiçbir mahsur yoktur.
  Bu bölümde yer alan "Install Mac OS 9 Disk Driver" seçeneği, Mac OS X öncesinde kullanılan Mac OS 9 (klasik sistem) desteği içindir. Konfigürasyonunuz destekliyorsa (Intel işlemcili Mac'ler için klasik sistem desteği yoktur. PowerPC G5 işlemcili Mac'ler ise, klasik sistemi Mac OS X altında çalıştırabilir) ve klasik sistemi de kurmak istiyorsanız bu seçeneği kullanın. Aksi halde işaretlenmesine gerek yoktur.
  Erase sekmesinde yer alan Erase Free Space, silinerek yok sayılan ancak üzerine henüz veri yazılmamış kurtarılabilir dosyaları kurtarılamayacak şekilde imha etmek için kullanılan bir seçenektir. Bu format şekli, diskteki mevcut erişilebilir dosyalara hiçbir şekilde zarar vermez.
  Erase Free Space, tek bölüntülü disklere veya birden fazla bölüntüye sahip disklerin her bir bölüntüsüne ayrı ayrı uygulanabilir. Erase Free Space komutu sonrasında çıkan seçeneklerden "Zero Out Deleted Files" seçeneğini kullanabilirsin iz. Seçeneklerle ilgili daha detaylı bilgileri Security Options başlığında bulabilirsiniz.
  Security Options, diskinizi formatlarken içerisindeki verilerin bir daha kurtarılamayacak şekilde (Recovery) silinmesine yönelik ayarları barındırır. Default olarak Dont Erase Data tanımlıdır. Bu tercih, diski formatlarken içerisindeki dosyaları aslında silmez ancak yok sayar. Dosyaların yok sayılması ile birlikte disk de boş görünür. Diske yüklenecek yeni dosyalar, yok sayılan eski dosyaların üzerine yazılacaktır. Üzerine henüz dosya yazılmamış veriler ise, 3. parti recovery yazılımları ile kurtarılabilir. Dont Erase Data, formatlamanın en kısa sürdüğü seçenektir.
  Zero Out Data seçeneği ise, diskteki tüm verilerin üzerine sıfırlar yazar (Bkz. sayısal / digital dünyada tüm datalar aslında 1 ve 0 rakamları ile oluşturulur). Diskteki verilerin bir daha kurtarılamayacak şekilde sıfırlanması ile sonuçlanacak olan bu format, Dont Erase Data seçeneğine göre daha uzun sürer.
  7-Pass Erase seçeneği format işlemini 7 kez, 35-Pass Erase seçeneği ise 35 kez yineler ve yineleme katsayısı ölçüsünde çok daha güvenli ve uzun süren bir format şeklidir.
  Bununla birlikte, verilerin kurtarılmasını istemeyen bir kullanıcı için ideal olanı Zero Out Data seçeneğidir. Security Options bölümündeki tercihinizi de belirttikten sonra format işlemine başlamak için Erase butonuna basmanız gerekir.
  Diskleri bölüntülemek (Partition)
  Bölüntülemek istediğiniz diski DiskUtility penceresinin sol tarafındaki listeden seçip, Partition sekmesine geçin. Volume Scheme pop-up menüsünden bölüntü sayısını tanımlayın. Name kutucuğundan bölüntülere isim verebileceğiniz gibi, isimlendirmeyi format sonrasında Finder üzerinde de yapabilirsiniz.
  Format bölümünden, yukarıdaki bilgiler ışığında format tipinizi belirleyin. Size / Disk Kapasitesi bölümü, default olarak diskin toplam GB değerini bölüntü sayısına göre eşit oranda belirler. Disk kapasitesini değiştirmek istediğiniz bölüntüyü seçip, Size kutucuğuna istediğiniz GB değerini girebilirsiniz. Diğer bölüntüler de kalan boşluğa göre eşit oranda değer alacaktır.
  Niyetiniz, bölüntülerden birine sistem kurmaksa, Options bölümündeki bölüntü şemasının (Partition Scheme) bilgisayarınızın işlemcisine uygun olarak seçilmesi gerekir. PowerPC işlemcili Mac'ler için "Apple Partition Map", Intel işlemcili Mac'ler için de GUID Partition Table seçeneğinin işaretlenmesi gerekir. Buradaki yanlış seçim, sistemin hedef bölüntüye kurulamaması ile sonuçlanır.
  Tüm ayarları yaptıktan sonra,* Partition butonuna basarak bölüntüleme işlemini başlatabilirsiniz.

  CD/DVD SÜRÜCÜNÜZDE KALAN DİSK Nasıl Çıkarılır...

  1. Yöntem:
  Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve açılış sırasında Mouse'a basılı tutun. Donanımsal bir arıza yoksa, takılı disk dışarı çıkacaktır.
  2. Yöntem:
  Sürücünün önündeki toplu iğne başı genişliğinde bir delik bulunur. İçeri girebilecek incelikte bir tel (ataç olabilir) sokup yukarı doğru bastırın. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  3. Yöntem:
  Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra;
  F Klavye kullanıyorsanız, Komut(Elma)+Alt+H+A
  Q klavye kullanıyorsanız, Komut(Elma)+Alt+O+F tuşlarına basılı tutun.
  Unix modunda açılacak olan ekrana "eject cd" yazıp enter tuşuna basın. Donanımsal bir arıza yoksa disk dışarı çıkacaktır. Daha sonra reset-all yazarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  MAC OS X'te CD/DVD Nasıl Yazılır?

  Mac OS X'in sistem bazında desteklediği "disc burn" özelliğini kullanarak, 3. parti herhangi bir uygulamaya gerek kalmaksızın, CD/DVD data kaydı yapabilirsiniz.

  CD/DVD kayıt yapmadan önce System Preferences > CDs&DVDs bölümüne geçip, "When you insert a blank CD" ve "When you insert a blank DVD" ayarının Open Finder şeklinde tanımlı olduğundan emin olun. Bu ayar, sürücüye takılan boş CD/DVD'nin, herhangi bir 3. parti yazılıma adreslenmeden, doğrudan Finder'da mount olması için gereklidir.
  1. Yöntem:
  Yukarıdaki ayar dahilinde, CD/DVD sürücüsüne boş bir disk taktığınızda masaüstüne mount olacaktır. Yazmak istediğiniz dosyaları disk ikonu üzerine sürükledikten sonra disk ikonuna çift tıklayın. Açılan pencereden burn komutunu verin. Bu komuttan sonra çıkan onay penceresinden Disc Name kutucuğuna diskin ismini tanımlayabilir, Burn Speed bölümünden yazma hızını belirleyebilirs iniz. Burn komutu sonrasında yazma işlemi başlayacaktır.
  2. Yöntem:
  Finder > File > New Burn Folder komutunu ile oluşturulan Burn Folder klasörü içerisine, yazmak istediğiniz dosyaları sürükleyin. Burn Folder klasörüne çift tıklayarak çıkan pencereden Burn komutunu verin. Açılan onay penceresinden diskin ismini ve yazma hızını belirtip Burn komutu ile yazma işlemini başlatın.

  Turkmacforum.com sitesinden alıntı yapılmıştır. (Macintosh kullanıcılarına sitedeki yazıları ve bilgisiyle büyük destek olan Kazım TAŞKIN ağabeyimize Teşekkürler...)

 2. #2
  Administrator overdose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Nereden
  istanbul
  Yaş
  43
  Mesajlar
  857

  Standart

  Kazım Beye bizde teşekkur ederiz.
  Bilgiyi bizimle paylaştığınız için teşekkurler.
  - CANON POWERSHOT S5 IS 8.0MP -
  - SAMSUNG i550 3.2mp+wifi+GPS+2.6 SmartPhone -
  - SAMSUNG i900 Omnia 16Gb -

  - TOSHIBA 37WL67Z LCD TV -
  - DreamBox 500 -
  - DreamBox DM600 -
  - SANDISK 8 GB microSDHC Card -
  - Next 8000 X-CAM RECEIVER -
  - Asus VW220S LCD Monitor -
  - Forex 5861 Tv Card -
  - Casper 2.5" 320 eSATA&USB disk -
  - Sandisk Cruzer Micro 8 Gb USB Memory -
  - ForumBT-

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. Motorola Mpx200 Temel Bilgiler
  overdose tarafından başlatılan Diğer Markalar ,iPhone ,BlackBeery,Motorola,Samsung konusunda
  Cevaplar: 92
  Son Mesaj: 11-09-2019, 20:42
 2. Windows XP SP3 çıktı! İngilizce Kullanıcıları İçin
  overdose tarafından başlatılan Windows XP konusunda
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-03-2010, 09:48
 3. HI-FI Nedir? Detaylı Bilgiler
  sbilge tarafından başlatılan HiFi, (Deck-LP-CD-DVD-SACD-Plak), Kablo, Aksesuar konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2008, 15:37
 4. Tencerede Su Böreği Tadında...
  AKREPKRAL tarafından başlatılan Börekler konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-05-2008, 18:35
 5. Kız için bal, erkek için turşu!
  AKREPKRAL tarafından başlatılan Hamilelik konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-04-2008, 14:16

Yetkileriniz

 • Siz yeni konu açamazsınız
 • Siz Konulara cevap veremezsiniz
 • Siz Konulara eklenti ekleyemezsiniz
 • Siz Konularınızı düzenleyemezsiniz