Viewsonic VOT550 PC


Kaliteli ürünleriyle tanıdığımız Viewsonic markasının Türkiye pazarına yenilenmiş ürün gamıyla girmeyi planladığını geçtiğimiz günlerde duyurmuştuk. Test merkezimize Viewsonic VOT550 PC mini ulaştı. Boyutlarına bakıp aldanmayın, bu ürün bir nettop değil tam donanımlı bir PC.

165 x 50 x 165 mm boyutlara sahip olan VOT550 1,4 kg olan ağırlığıyla da göz dolduruyor. Ürünün dış yüzeyinde parlak siyah plastik malzeme kullanılmış. Ön tarafta bulunan açma/kapama düğmesi, iki USB girişi ve DVD çıkarma düğmesi dışında ürün üzerinde pek fazla teferruat yok; sade ve şık bir görünüme sahip. Ürünün üzerinde bulunan Blu-Ray okuyucunun dışarı doğru açılan değil de CD’leri yutan cinsten olması şık görünümünü tamamlıyor. Tasarımla ilgili gözümüze takılan tek bir şey var; ön kısımda bulunan mavi LED çok parlak bir ışık yayıyor, karanlık ortamda film izlerken ekrana yakın bir yerdeyse rahatsız edici olabilir.

Artılar:

* Küçük ve şık tasarım
* Düşük güç tüketimi ve sessiz çalışma
* Nettop'lara göre yüksek performans

Eksiler:
* Fiyatı biraz yüksek


Özellikler ve BağlantılarTeknik özelliklerine bakacak olursak Viewsonic VOT550, Core 2 Duo T9400 taşınabilir işlemciye, 4 GB belleğe, 320 GB sabit diske sahip. Ekran kartı olarak Intel’in tümleşik grafik yongası temel işlevleri yerine getirmek için yeterli oluyor. Kardeşi olan VOT530 ise kasa olarak VOT550 ile tamamen aynı sadece Blu-ray yerine DVD, 4 GB yerine 2 GB bellek ve 320 GB yerine 250 GB kapasiteli sabit disk kullanılmış.

Viewsonic VOT550’nin arka tarafında adaptör girişi, DVI görüntü çıkışı, RJ-45 ağ bağlantısı, dört USB çıkışı, bir e-SATA girişi, bir analog ve bir optik SPDIF ses çıkışı, bir mikrofon girişi ve kablosuz ağ anten bağlantıları yer alıyor. Dikkatli okuyucular girişler arasında HDMI bulunmadığını hemen fark etmişlerdir. Evet, HDMI bağlantısı DVI-HDMI dönüştürücü ile sağlanıyor. Görüntü kalitesi açısından herhangi bir sıkıntı yaşanmazken HDMI üzerinden ses aktarımı ne yazık ki mümkün olmuyor. Ses aktarımı için ayrı bir kablo kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Açıkçası üzerinde Blu-Ray okuyucu bulunan ve HD video destekleyecek kapasiteye sahip bir bilgisayarın HDMI çıkışının olmasını beklerdik. Ancak dediğimiz gibi bu durum çok büyük bir eksiklik yaratmıyor.

Ürünle birlikte gelen uzaktan kumandayla VOT550'yi yerinizden kalkmadan kullanabiliyorsunuz.


Performans, Sıcaklık ve Gürültü SeviyesiÜrünün performansıyla ilgili söylenebilecek çok fazla şey yok. Tümleşik ekran kartı, 4 GB bellek ve Mobile Core 2 Duo T9400 işlemci ile oyun oynamak dışında her türlü gereksiniminizi rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Yaptığımız denemelerde 1080p HD video oynatmak konusunda Viewsonic VOT550’nin herhangi bir sıkıntı yaşamadığını gördük (PCMark 2007 Puanı 4696).

Bu tür küçük bilgisayarlarda performanstan çok ısınma sorunları belirleyicidir. Viewsonic’in mobil işlemcisi, dizüstü sistemler göz önüne alınarak tasarlandığından hiçbir şekilde ısınma sorunu yaratmıyor. Aşağıdaki grafikten de görüldüğü üzere işlemciye 20 dakika boyunca yüklendik sıcaklık en fazla 66 dereceye kadar yükseldi. Gürültü seviyesi ise rahatsız edici olmaktan çok uzaktı. Gürültü seviyesinden bahsetmişken normal yükler altında VOT550’nin neredeyse hiç ses çıkarmadığını belirtmeden geçmeyelim. Ofis ortamında sesslik isteyenler için ideal bir durum.

Sonuç

Viewsonic’in bu ürünü aslında tam bir bilgisayar olduğundan ve üzerinde Windows işletim sistemi barındırdığından bir bilgisayardan isteyebileceğiniz her türlü işi yerine getirebilecek kapasitede. Bu ürünü basit bir medya oynatıcı olarak düşünmeyin.

Viewsonic VOT550'yi veya VOT530’u HTPC olarak kullanmanın yanında ofis bilgisayarı olarak kullanmak da mümkün. Üzerinde bulunan donanım günlük ofis işlerini yerine getirmek için fazlasıyla yeterli. Eğer ofisinizde dev kasalı bilgisayarlardan sıkıldıysanız veya oturma odanızda basit bir video oynatıcıdan daha fazlasını istiyorsanız Viewsonic VOT550/530 küçük ve şık tasarımıyla ilginizi çekebilir.

Ocak 2010’da Türkiye satışa sunulması beklenen Viewsonic VOT550 999 $+KDV, kardeşi VOT530 ise 799 $+KDV fiyat etiketine sahip olacak.

Alıntıdır.