BlackBerry Nedir?

Research in Motion (RIM) tarafından geliştirilip üretilen BlackBerry, ilk kez 1999 Ocak ayında Kuzey Amerika'da piyasaya sürüldü. Geçen yaklaşık 8 Yıl içerisinde sektörde bir fenomen haline dönüşmeyi başardı. Bu başarının ardında yatan gerçek ise kullandığı teknoloji idi. Bu yüzden BlackBerry' yi tanımak için önce push e-posta teknolojisini anlamak gerekli.
BlackBerry servisi, BlackBerry cihazları üzerinden push/ittirme teknolojisi ile kullanıcıların güvenli bir şekilde e-posta mesajlarına mobil olarak ulaşmalarını sağlıyor. "Push" teknolojisi ise kısaca, e-posta mesajlarının kullanıcının herhangi birşey yapmasına gerek kalmadan, otomatik olarak cihazda görünmesini sağlayan teknoloji olarak tanımlanabilir.
Kullanıcılar talep etmelerine gerek kalmadan, e-postalarına hızlıca erişebiliyor, cevaplayabiliyor, ekli dosyaları inceleme amaçlı açabiliyor, silebiliyor ve dosyalayabiliyor.
BlackBerry bir diğer tanımla; Hareket halinde iken işlerini ve özel iletişimlerini hızlı ve kolay bir biçimde yönetmek isteyen sık seyahat eden profesyoneller ve girişimciler için tasarlanmış bir "kablosuz iletişim çözümü" olarak nitelendirilebilir.
RIM 1984 yılında Kanada Waterloo'da kurulduğunda, Ericsson'un geliştirdiği kablosuz veri iletişim şebekesi Mobitex'e ürün ve hizmet geliştirmek için RAM Mobile Data ve Ericsson ile birlikte çalışıyordu. Şirket bu şebeke üzerinden mesaj alıp vermeye yarayan inter@ctive Pager adını verdiği RIM-900 olarak da adlandırılan ilk cihazını ise 1995 yılında üretti. İlk BlackBerry adı verilen cihaz ise şirket tarafından 1999 yılında piyasaya sunuldu.
BlackBerry'nin kablosuz servisleri arasında e-mail (e-posta), sesli mesaj, SMS ve internet bulunuyor. Şirket kullanıcıları için bu takvim, internet ve intranet taramayla, şirket güvenlik duvarının (firewall) arkasında depolanmış diğer kurumsal verilere erişimi de kapsıyor.


Nasıl Aktive Edilir ?

BlackBerry cihazına sahip olduğunuzda tüm fonksiyonları kullanabilmek için yapmanız gerekenler şunlardır:
a) Bireysel kullanıcı iseniz ve operatörünüz Turkcell ise (sadece Turkcell ürünlerini sağlamaktadır.) 0532 757 57 57 nolu Turkcell Ürünleri Destek hattını veya 4440532 - 4440535 Turkcell Müşteri Hizmetleri'ni arayarak Turkcell BlackBerry (BIS) servisine abone olmanız gerekmektedir.
Aboneliğinizin başladığında, internet üzerinden (Turkcell) adresine giderek önce User ID ve Password yaratmanız ardından da yarattığınız User ID ve Password'ü kullanarak POP3 destekli e-posta adresinizi sisteme tanıtmanız yeterlidir.
Bu konuda detaylı yönlendirmeyi bize ulaşmanız halinde yetkililerimiz sağlayacaktır.
b) Kurumsal kullanıcı iseniz, şirketiniz de yer alan Bilgi İşlem departmanınız aracılığı ile server üzerinde gerekli tanımlamaların yapılmasını sağlamalısınız. Daha önce Kurumsal bir abonelik sözkonusu değil ise ilgili operatörden (sadece Turkcell ürünlerini sağlamaktadır.) konuyla ilgili destek almalısınız.


Kurumlar için BlackBerry (BES)
RIM' in kurumlar için geliştirdiği çözümün kalbinde ise BlackBerry Enterprise Server (BES) adını verdiği yazılım bulunuyor. Kurumsal müşteriler, kurumsal güvenlik duvarının (firewall) arkasına kurulan ve kullanıcılar için kesintisiz elektronik posta kutusu entegrasyonunu destekleyen BlackBerry Enterprise Server yazılımı aracılığıyla, şirket e-postalarına ulaşabilmek için BlackBerry cihazlarını kullanabiliyor.
BES yazılımı, Microsoft Exchange, IBM Lotus Domino ve Novell Groupwise e-posta ortamları ile entegre olabiliyor. Şirket e-posta' larına ve daha geniş şirket verilerine güvenli "push/time" temelli erişim sağlayan BES, BT (Bilgi İşlem) departmanına merkezi yönetim ve kontrol imkanı da sunuyor.
Yani bir şirket çalışanı kendisine verilen BlackBerry cihazı ile ancak BT departmanının yetkilendirdiği ölçüde şirket verilerine ulaşabiliyor. 10 Mart 2006' da piyasaya sürülen son versiyon BES 4.1' de BT yöneticilerinin kullanabildiği 140' ın üzerinde araç bulunuyor.
BES bu özelliklerin dışında "Anında Kurumsal Mesajlaşma" fonksiyonu ile kurum çalışanlarının birbirleri ile anında mesajlaşabilmesine de olanak tanıyor.


Bireyler için BlackBerry (BIS)
BlackBerry' nin bireyler ve küçük ve orta boyuttaki işletmeler (KOBİ) için geliştirdiği hizmetin adı ise BlackBerry Internet Service (BIS).
Bireysel kullanıma yönelik bu hizmet ile kullanıcılar 10 adet POP3/IMAP e-posta hesabını BIS ile BlackBerry cihazına entegre edebiliyor. Kullanıcının mevcut e-posta hesabına yollanan mesajların kopyaları, yine "push" yöntemiyle BlackBerry cihazına yollanıyor.
Sahip olduğunuz / olacağınız BlackBerry cihazını operatörünüzle görüşerek aktif hale getirdikten sonra, operatörün size verdiği kullanıcı adı ve parola' nız ile (internet üzerinden e-posta hesaplarınızı kolaylıkla kurup kaldırabiliyorsunuz.
Tabiki bu üyelik için aylık bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret e-posta alımı, gönderimi ve cihazın üzerindeki internet tarayıcı ile yapılan internet kullanımından kaynaklanan GPRS trafiğini kapsıyor. Ses görüşmesi, SMS ve Wap gibi diğer tüm servisler ise mevcut abonelik tarifesi üzerinden ücretlendiriliyor.


Servis Ücretleri
Aylık abonelik ücreti bireysel faturalı hat sahibi aboneler için KDV ve ÖİV dahil 35 YTL, Hazır Kartlı müşterileriler için ise haftalık 80 kontördür.
Turkcell BlackBerry servisi için kullanılacak GPRS ayrıca GRPSCELL tarifesinden ücretlendirilecektir. Kurumsal aboneler için Turkcell BlackBerry (BIS) KDV ve ÖİV dahil 35 YTLlik abonelik ücretine aylık 2 MB GPRS kullanımı da ücretsiz olarak tanımlanmıştır.


Aylık Ortalama GPRS Kullanımı ve Ücretlendirme:
BlackBerry e-mailleri şıkıştırdığı için aylık bir e-posta kullanıcı ortalama 2 MB GRPS kullanmaktadır. 2 MB kullanılan GPRS?i faturanıza KDV dahil ÖİV hariç 3,68 YTL olarak yansır.5 Soruda BlackBerry

SureType Teknolojisi Nedir?
Sezgisel klavye giriş sistemi SureType, daha önce yazdığınız kelimeleri otomatik olarak tamamlıyor ve son derece hassas olması sayesinde QWERTY klavye kadar verim alınabilmesini sağlıyor.

BlackBerry ile hangi formattaki ekli dosyaları görüntüleyebilirim?
BlackBerry ile Micosoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Corel WordPerfect, Adobe PDF, HTML, JPG, BMP, GIF gibi görüntğ formatındaki dosyaları görüntüleyebilirsiniz.

BlackBerry servisini başka bir SIM kart ile kullanabilir miyim?
Servis sadece servisin aktif olduğu hat ile kullanılabilir. Çünkü aktivasyon esnasında cihazın IMEI ve Pın nosu ile Hat numaranız eşleştirilmektedir.

BlackBerry BIS servisi ile takvim ve kontak bilgilerime ulaşabilir miyim?
BIS servisinde, sadece BlackBerry Desktop Manager aracılığı ile takvim ve kontak bilgilerinize ulaşabilirsiniz. BlackBerry Desktop programına sitemizin download bölümünden ulaşabilirsiniz.

BlackBerry servisi ile normal cep telefonumdan e-mail almak arasındaki fark nedir?
BlackBerry e-postaların anında cihazınıza gelmesini sağlarken, POP3 ayarlı telefonlarda sadece maillerinizi kontrol etmek istediğinizde ulaşabilirsiniz. Ayrıca BlackBerry, üstün güvenlik-şifreleme işlemlerinin yanısıra sürekli internet bağlantısı ilede farklılığını ortaya koymaktadır.

Not: Alıntıdır.