iPhone incelemesi

iPhone, Apple tarafından ilk duyurulduğunda teknoloji dünyasında büyük bir gürültü kopmuştu. İkinci bir gürültü ise Amerika’da ilk pazara çıktığı zamanlarda yaşandı. İlk gürültüde telefona bakış açısında radikal bir değişimin heyecanı yaşandı, teknolojide birden bire 10 sene atlama yapılmış gibi hisetti herkes. Ürün piyasaya çıktıktan sonra ise müthiş bir hayal kırıklığı yaşandı aynı heyecanlı grup tarafından. Herkes sayfalarca iPhone‘un neler yapamadığından bahsetti durdu…
Bir kaç hafta önce ben de bir iPhone edindim, hemen hergün bir şeyler keşfetmeyle geçti. iPhone hakkında en temel izlenimim şu oldu: O aslında çok noktadan dokunma algılayabilen ekranı ile ve sadece parmak dokunuşları ile kullanılabilmek üzere tasarlanmış. Ayrıca bir internet cihazı olması hedeflenmiş ki yüksek çözünürlükteki bir ekran ve gelişmiş bir internet tarayıcısı içermiş. Ekran geçişlerinde yumuşak efektler, inanılmaz canlı renkler, hızlı ve artistik kullanım için ne gerekiyorsa yapılmış. Peki tüm bunlar için ne gerekmiş? Öncelikle 400 MHz hızında bir işlemci gerekmiş, hatırlar mısınız? bir zamanlar pentium 100 bilgisayarlar vardı, o pentium yazısının yanındaki 100 rakamı işlemcinin 100 MHz olduğunu gösterirdi, yani dört tane pentium 100 işlemcisi hızında bu küçük iPhone. Başka ne gerekmiş? İstedikleri internet tarayıcısı, ekran animasyonları, müzik çalma, fotoğraf çekme ve işleme programları için yep yeni bir paltformda programlar yazmak yerine bildikleri bir işletim sistemini kullanmışlar, Apple’ın meşhur OS X işletim sistemini. Yani Apple, şık ve artistik kullanım için bir telefon maskesinin arkasına gizleyerek küçük bir bilgisayar sürmüş piyasaya.
Eğer Apple yapmak istediği telefonu, elindeki işletim sistemi ve diğer elindeki kaynaklar üzerine inşaa etmek yerine, yep yeni kapalı bir sistem üzerine kurmayı deneseydi sanırım bu yazı bu civarlarda biterdi. Bundan sonra yazacaklarım açık dünyanın (ve karanlık dünyanın) bir araya gelip aletin üzerindeki telefon maskesini düşürmüş olması sayesindedir.
Normalde üzerine 3. parti yazılımların kurulması planlanmamış olan iPhone‘un, bu zırhını bu linke girerek kaldırabiliyorsunuz. iPhone‘nun tarayıcısını kullanarak girebileceğiniz bu site telefonunuza ücretsiz bir installer programı ekleyebiliyor, bu program sayesinde yine ücretsiz bir çok programın kurulmasını sağlayabiliyor. Bundan sonrası da çorap söküğü gibi geliyor.

.:Installer:.
Artık bir okyonusa doğru yelken açma zamanı geldi:
BSD Subsytem:

Installer’ın uygulamalar deposunda bularak kurabileceğiniz bu uygulama telefonunuzu unix eklentileri ile donatıyor.
OpenSSH:

Telefonunuzu hemen hemen tüm Unix ve Linux işletim sistemlerinde kullanılan bu uygulamayla, güvenli bir iletişim sunucusu haline getirebiliyorsunuz, sadece Itunes programı ile erişebildiğiniz iPhone‘nunuz artık bir ssh istemcisi ile komut satırından erişilebiliyor. OpenSSH ile bütün dosya sistemini yönetecebileceğiniz bir kapı açmış oluyorsunuz. OpenSSH aynı zamanda telefonunuza bir ssh istemcisi kurulmasını da sağlıyor. OpenSSH kurulumundan önce BSD Subsytem kurmalısınız.
Term-vt100:

Artık iPhone‘unuz üzerinden terminal ekranı açabilirsiniz, bu teminal ekranı ile telefonunuzdan uzak makinaların komut satırına erişiminiz mümkün, tabi BSD Subsytem ve OpenSSH kurulumundan sonra bu işlemi yapabiliyorsunuz.


ncFtp:

Yine bir çok linux ve unix makinada kullanılabilen bu uygulama sayesinde terminal ekranından istediğiniz ftp sunucularına erişebilmeniz mümkün. Bunun için de önceden BSD Subsytem,OpenSSH ve Term-vt100 kurulmuş olması gerekli.
VNCSea:

iPhone‘nuz ile VNCServer kurulu herhangi bir unix,linux veya windows makinanın masaüstüne erişebilir bu uzak makinaları grafik ortamda yönetebilirsiniz.


Navizone:

Bu enterasan programla Navizone‘da oluşturduğunuz bir hesapla Google Maps üzerinde yerinizi görebilirsiniz. Bunun için bir gps alıcısına ihtiyaç duymuyor olmanız enterasan, bağlantı kurduğunuz kablosuz internet veya Edge hücre bilgisinden koordinatlarınızı tespit etmeye çalışıyor, pek başarılı değil ama yaklaşık olarak da olsa bir sonuç dönebiliyor.


Finder:

Telefonunuz üzerinde standart haliyle herhangi bir dosya yöneticisi bulunmamaktadır. Bu eksiği Finder ile kapatabilirsiniz, telefonunuz ücra köşelerinde mp3′lerinizi fotoğraflarınız hatta system dosyalarını bulabilir, kendinize güveniyorsanız müdahalelerde bulunabilirsiniz. Bunlardan herhangi birini email ile bir yerlere gönderebilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarınız orjinal boyutu ile göndermenizin başka yolu bulunmuyor.


iflickr:

Eğer bir flickr hesabınız varsa çektiğiniz fotoğrafları anında flickr‘a yüklenmesini sağlıyorsunuz.


Vnote:

Telefonunuzda herhangi bir ses kayıt programı olmadığını farkedeceksiniz, artık var, hatta sesli email göndermenizi bile sağlaycak bu uygulama.
Apollo:

AIM,ICQ ve MSN Mesenger için bir uygulama.

Customize:

Telefonunuzda ikonların yerleri sabit öyle değil mi? Artık istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz, parmağınızla sürükleyerek. Ayrıca bu program ile iPhone’un standart görsellerini ve sistem seslerini değiştirebiliyorsunuz.


SMSFix:

Garanti, YKB, Google gibi servislerden gelem SMS’lerin düzgün görünmediğinden şikayetçi iseniz bu sorunu bu programla çözebiliyorsunuz.
Screenshot:

Eğer benim gibi iPhone‘nuzdaki ekran görüntülerini paylaşmak isterseniz bu uygulama size yardımzı olacak.
Başka kurduğum kaldırdığım bir çok irili ufaklı oyun, program oldu. Belki bir başka iPhone yazımda onları da paylaşırım.
Sonuç olarak görülüyor ki bir cep telefonundan çok mobil bir pc’yi andıran bu cihaz, gördüğü ilgi ile önümüzdeki yıllarda farklı bir akımın doğmasına neden olacak.
Eskiden ilk internet deneyimlerimiz evimizdeki bilgisayardan ihtiyaç duydukça bağlantı kurup işimiz bitince bağlantıyı kesmek alışkanlığını içeriyordu, oysa şimdi internetlerimiz sürekli açık hatta sokaklarda ve kafelerde serbest internet sağlayıcılar bulmak çok normal. Bu durum cebimizdeki telefonlar için de aynı yöne doğru bir gelişim gösteriyor, iPhone siz kapatmak istemediğiniz sürece sürekli etraftaki kablosuz internet servislerini tarayıp bulamazasa ve gerekliyse Edge ile internete girmeye çalışan bir telefon.
Dikkat çekici bir başka konu ise bu tip cihazlara uygulamalar yazmak için hazırolda bekleyen müthiş bir kalabalığın varlığı. Öyle ki dışarıdan program yüklemeye kapatılmış olan bir cihaza bile bu kalabalık bir yolunu bulup programlar yazıp yükleyebiliyor. Sanırım şunu ön görmek çok zor değil: Özellikle linux tabanlı açık platform telefonlar piyasada yaygınlaşınca artık bilgisayarlarımızı ceplerimizde taşıyor olacağız.
iPhone tanıtımlarında standartlaşmış olan iPhone’daki eksiklikler bölümüne gelirsek aklımda kalanlar şunlar:
Donanımsal eksiklikler:
 • 3G desteği yok.
 • Java desteği yok.
 • GPS yok.
 • Radyo yok.
 • Bluetooth sınırlı.
 • Kamerasında analog yakınlaştırma yeteneği yok.
 • Kamera (sadece) 2 mega pixel.
Yazılımsal eksiklikler:
 • Tarayıcısında flash ve java desteği yok.
 • İstediğiniz MP3′ü zil sesi yapamıyorsunuz. (Aslında bu eksiklik değil bir strateji: isterseniz zil sesi satın alıp kullanabiliyorsunuz.)
 • MMS desteği yok.
 • Kamerasında digital yakınlaştırma yeteneği yok.
 • Kamera ile video kaydı yapma olanağı yok.
 • Ses kaydetme yeteneği yok.
Kategori Iphone Incelemeleri | 1 Yorum »
Iphone Temalari

06 Mart 2008 Yeni Hesap Makinesi teması: Jamboree64

Yazan Niffob
Denioguz arkadaşın hazırladığı Hesap Makinesi taması: Jamboree64′ü beğennize sunuyorum.
Yüklemek için Installer / Sources’a niffob.com/triphone.xml ekleyin.
Niffob Tema bölümünden yükleyebilirsiniz.
Güle güle kullanın.

Kategori: Tema Yorum(1) March 2008
114 için Türkçe Dili

Yazan Niffob
iPhone 1.1.4 için Türkçe Dili
Installar Source kısmına niffob.com/triphone.xml linkini ekleyin.
Türkçe iPhone bölümünde Türkçe Dili bulacaksınız.
Güle güle kullanın.
Kategori: Tema Yorum(3) February 2008
Yeni Tema. Kanaviçe

Yazan Niffob
Yeni Tema Kanaviçe’yi beğeninize sunuyorum.
Yakında installer Niffob Tema bölümünden yükleyebilirsiniz.
Güle güle kullanın.

Kategori: Tema Yorum(0) February 2008
Türkiye Şebeke Logoları

Yazan Niffob
Installer Sources’a niffob.com/triphone.xml ekleyin.
Türkiye Şebeke logolarını Installer/Türkçe iPhone bölümünden yükleyebilirsiniz.
Şu an için 1.1.3′te çalışıyor.
Güle güle kullanın.

Kategori: Tema Yorum(15) February 2008
Türkçe Klavye Sorunu çözüldü.

Yazan Niffob
Yeni güncelleme yaptım. 1.0.2 versiyon Türkçe Klavye ile 113′teki sorunlar çözüldü. Güle güle kullanın.
Kategori: Sistem, Türkçe Klavye Yorum(5) February 2008
Yeni tema. KIRIK.

Yazan Niffob
Yeni SummerBoard teması KIRIK’ı beğeninize sunuyorum.
Tema fikri için Slink’e teşekkürler.
Güle güle kullanın.

Kategori: Tema Yorum(8) February 2008
Yeni SummerBoard teması.

Yazan Niffob
iph0nethemepark.com Classic temasını Niffob revizesi ile beğeninize sunuyorum. Güle güle kullanın.

Kategori: Tema Yorum(8) February 2008
Hesap Makinesi Teması NOKTA

Yazan Niffob
Hesap Makinesi için NOKTA temasını beğeninize sunuyorum.
Installer Niffob Tema bölümünden yükleyebilirsiniz.1.1.3 için de kullanabilirsiniz.


Kategori Iphone Temalari | 1 Yorum »

Iphone ‘da Film Keyfi

06 Mart 2008 Apple’ın diğer ürünleri gibi iPhone da oynatabildiği video formatları açısından muhafazakar. Bu nedenle iPhone’da video izleyebilmek için bazı işlemler yapmamız gerekiyor. iPhone divx formatındaki videoları oynatamadığı için öncelikle divx formatındaki videoları Apple QuickTime Player’ın bir formatı olan MPEG-4′e veya H.264‘e (*.mp4) çevirmemiz gerekiyor. Altyazı dosyaları da (*.srt, *.sub, vs.) varsa bu dosyaları da ekletmemiz gerekiyor. Aşağıda fazla teknik detaya girmeden bu işlemleri kolayca nasıl yapabileceğimizi anlatmaya çalıştım. Eğer Apple’ın video formatları ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz "The Complete Guide to iPod, Apple TV and iPhone Video Formats" isimli yazıya göz atabilirsiniz.
Piyasada aynı anda hem altyazı ekleyip hem de iPhone’a uyumlu video formatına çeviren Total Video Converter gibi paralı programlar mevcut. Fakat bu iki işi birden yapan ücretsiz yapan yazılımlar henüz mevcut değil. Eğer alt yazı ekleme gibi bir derdiniz yoksa birazdan anlatacağım Videora iPhone Converter tek başına bu işi gayet güzel yapıyor. Videora sadece divx formatındaki videoları değil DVD’den YouTube’a kadar her türlü video’yu iPhone formatına çevirebiliyor.
Video’ya alt yazı ekleyip tek bir dosya haline getirme işlemini de PocketDivxEncoder ile nasıl yapılacağını kısaca anlatacağım. Aslında PocketDivxEncoder divx formatındaki videoları alt yazı da ekleyerek her türlü mobil cihaz formatına çeviren harika bir ücretsiz yazılım. Lakin geliştiricisi henüz iPhone’a el atmadığı için 2 işlem birden yapmak zorunda kalıyoruz.
Aşağıda anlatacaklarım 2 ana adımdan oluşuyor. Elinizdeki video’nun durumuna göre ilgili adımdan başlamanız gerekiyor.
1) Divx ve Altyazının Birleştirilmesi
2) Herhangi bir Video’nun iPhone Formatına (*.mp4) Çevrilmesi
1) Divx ve Altyazının Birleştirilmesi
Bu işlem için PocketDivXEncoder‘ı kullanacağız. PocketDivXEncoder’ı ilk çalıştırdığımızda bize video’muzu hangi cihaz’a göre çevirmek istediğimizi soracak.

Gördüğünüz gibi seçenekler arasında iPhone hariç tüm mobil cihazlar var. Biz sadece alt yazı ekleyeceğimiz için formatın çok bir önemi yok. Bu yüzden PC’yi seçiyoruz.

Ardından karşımıza çıkacak ana ekranda sadece bir kaç düğmeyi kullanacağız. Seçenekler gözünüzü korkutmasın. İlk olarak sol üst taraftaki klasör resmi bulunan düğmeyi kullanarak divx formatındaki *.avi uzantılı dosyamızı seçiyoruz. Ardından hemen sağ yanındaki üzerinde "ABC" yazıları bulunan düğmeyi kullanarak alt yazı dosyasını seçiyoruz.
Altyazı dosyasını seçer seçmez karşınıza bir popup ekranı çıkacak. Bu ekranda alt yazı için hangi font’un kullanılacağı ve büyüklüğünün ne olacağı gibi seçenekler sunuluyor. "Font Size" olarak 3′ü seçip diğer seçenekleri aynen bırakmanızı öneririm. Altyazı ayarlarını da yaptıktan sonra bir tek geriye bir tek programın sol altında yer alan "Encode Now" düğmesine basmak kalıyor.

Alt yazı eklenmiş yeni video, eski video’nuz ile aynı yerde fakat dosya adının sonuna "_PC" eklenmiş olarak hazırlanacak. İşlem süresi bilgisayarınızın gücüne ve video’nun büyüklüğüne göre değişiyor ama yarım saatlik bir video genelde 10 dakikada tamamlanıyor. İşlemin hızlanması için "Process priority" seçeneğini Normal’den daha yüksek bir konuma getirebilirsiniz fakat bu sefer de CPU’nun nerdeyse tamamı bu programa ayrılır ve başka bir iş yapamazsınız.
2) Herhangi bir Video’nun iPhone Formatına (*.mp4) Çevrilmesi
Artık elimizde alt yazı da eklenmiş bir video mevcut. Geriye bir tek bu video’yu iPhone uyumlu hale getirmek kalıyor. Bu işlem için Videora‘yı kullanacağız. Videora ücretsiz bir program. Lakin internet bağlantısı mevcut ise programın içinde sponsorlarının reklamlarını gösteriyor. Reklam görmek istemiyorsanız ve programın hızlı çalışmasını istiyorsanız, programı başlatmadan evvel internet bağlantısını kesin.
Videora’nın kendi sitesinde, sağ menü’de "Guides" başlığı altında DVD’den, Youtube’dan, video’dan nasıl iPhone formatına çevrim yapılacağı adım adım anlatılmış. Dilerseniz buradaki yazılardan da faydalanabilirsiniz.
Videora’yı ilk defa kullanmaya başladığınızda benim önerim "Settings" menüsünden kendinize uygun ayarları bir kere yapıp kaydetmeniz. "Settings" menüsünde ilk olarak "Encoding" tabını açın. Mevcut ayarlar sizin işinizi görecektir fakat çevirmek istediğiniz video’nun kalitesinden taviz verip dosya büyüklüğünü düşürmek isterseniz farklı profiller kullanabilirsiniz. "Profile" seçeneğinden, önceden hazırlanmış porifilleri kullanabilir ya da kendi profilinizi yaratabilirsiniz.

"Converter" tabında da çevrilmiş dosyaların hangi klasörde saklanacağı, çevrim sırasında CPU değerininin ne olacağı gibi ayarlar mevcuttur. Ben şahsen "CPU Usage" değerini "BelowNormal" yapıp diğer tüm ayarları aynen bıraktım. Video çevrim programları çok fazla CPU kullanır, eğer aceleniz yoksa ve o anda PC’nizde başka işlerle uğraşmak istiyorsanız CPU kullanım oranını en alt seviyeye çekin.

Dikkatinizi çekiyse yukarıdaki enkran görüntüsünde "Automatically Convert Video Downloads" isminde bir seçenek mevcut. Videora’nın download edilen dosyaların otomatik iPhone formatına dönüştürülmesi gibi bir özelliği var. Eğer ilgileniyorsanız "Automation Guide" isimli dokümandan detaylı bilgi alabilirsiniz.
Bir kerelik ayarları da yaptıktan sonra artık "Convert" menüsünden istediğimiz video’yu iPhone’a uygun bir hale getirebiliriz. Bunun için tek yapmamız gereken "Video File" tabından çevirmek istediğimiz dosyayı seçip, "Title" alanına yeni dosya adını yazıp, "Start Converting" düğmesine basmak. (Aşağıdaki ekran görüntüsü "Power Mode" ekranından alınmıştır.)


Çevrim işlemi tamamlandığında "Output Directory" alanında yazan klasörün içerisinde "mp4" uzantılı "Title" alanındaki dosya ismiyle bir dosya oluşmuş olduğunu göreceksiniz.

Bundan sonra tek yapmamız gereken iTunes aracılığı ile bu dosyayı iPhone’a yollamak. Bunun için de iki basit adım uygulamamız gerekiyor.
a) Video’yu iTunes’e Eklemek: iTunes’a video eklemek için "File" menüsünden "Add File To Library" linkine tıklıyoruz. Ardından iPhone formatına çevirdiğimiz dosyayı seçerek iTunes’a eklemiş oluyoruz.


b) iTunes ile iPhone’umuzu Sync Etmek: iTunes’a eklediğiniz videoları iPhone’unuzla sync etmek için öncelikle sol menüdeki "DEVICES" altından cihazınızı seçip, üst taraftan da "Video" tabına geçiş yapmanız gerekiyor. Ardından çıkacak ekrandan istediğiniz video’yu işaretleyip ekranın sağ altındaki "SYNC" düğmesine basmanız gerekiyor. Yaklaşık bir dakika içinde videonuz iPhone’da izlenmeye hazır hale gelecektir.


Etiketler: Altyazi, Divx, DVD, filim, film, Iphone
Kategori Iphone Videolari | 1 Yorum »

Labrynth

06 Mart 2008 Labyrinth, iPhone’nun müthiş yerçekimi sensörlerini kullanarak hazırlanmış gördüğüm en başarılı oyun. iPhone ekranının üzerinde farklı farklı konumlara yayılmış delikler olduğunu düşünün, sanki ekranın üzerine demir bir bilye koyup bilyeyi deliklere düşürmeden ekranın bir ucundan diğer ucundaki işaretli bölüme yuvarlamaya çalışıyorsunuz.

Oyuna başlarken önce iPhone’u yere paralel tutun, sonra iPhone’a hafifçe demir bilyenin gitmesini istediğiniz bölüme doğru eğim verin, bilyenin oraya doğru hareket ettiğini göreceksiniz.
Oyunu çalıştırınca Settings bölümüne dokunarak açılan ekranda Do Calibration düğmesi ile sensörlerde ince ayar yapılmasını sağlayabilirsiniz, bu ayarı yapmadan önce iPhone düz bir zemine koymanızı öneririm. Demo bölümüne dokunarak oyuna başlayabiliyorsunuz.

Oyunu installer’dan Labyrinth ismiyle bularak kurabilirsiniz. Oynayabileceğini 10 adet parkur var daha fazla parkur istiyorsanız satın alabiliyorsunuz.

Kategori Iphone Oyunlari | Yorum Yok »

Iphone Cilginligi

06 Mart 2008 Bu seneki Macworld’de Steve Jobs’tan yine bomba haberler bekliyorduk ama hep birlikte hayal kırıklığına uğradık. 1.1.3 ile gelen yeni özellikler daha önce sızdırıldığı için iPhone ile ilgili ciddi bir gelişme duyamadık.
Tek yeni gelişme şu ana kadar satılan toplam iPhone rakamı oldu. Steve Jobs’un açıkladığına göre, ilk piyasaya çıkış tarihi olan 29 Haziran 2007′den itibaren geçen 200 günde toplam 4 milyon iPhone satılmış. Bu da günde 20.000 iPhone satışı demek.
Biz iPhone, Türkiye’ye ne zaman gelecek diye beklerken, Apple bir yandan Kanada ve Çin’deki operatörler ile görüşmeler yapıyormuş. Bir söylentiye göre Çin’in en büyük operatörüyle yapılan görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlanmış.
Cihaz satışları gayet güzel devam ederken, iPhone abonelerinin data kullanım oranları da sürekli artmakta. Geçenlerde yayınlanan bir rapora göre Noel’in başlaması ile birlikte Amerika ve İngiltere’de iPhone üzerinden internete erişim sıçrama yapmış. Zaten bu durum aşağıdaki grafikde de gayet açık gözüküyor:Kategori Iphone Haberleri | Yorum Yok »

Iphone ‘a USB Pil

06 Mart 2008 Tüm iPhone kullanıcıların sanırım ortak en büyük şikayeti pilin çabuk bitmesidir. FastMac firması bu soruna harika bir çözüm bulmuş, hem de bir taşla birden fazla kuş vurarak.
iPhone’un USB girişine takılan iV ismini verdikleri bu şık mobil şarz cihazı sayesinde mevcut pil süresi yaklaşık 4 kat arttırılabiliyor.

Aparatın üzerinde ayrıca bir USB çıkışı daha olduğu için bir yandan iPhone’nunuz şarz ederken, bir yandan başka bir cihazı şarz edebiliyorsunuz. Aparatın arkasındaki LED lamba, özellikle karanlık fotoğraf çekimlerinde çok lazım olan flaş ihtiyacını da bir nebze gideriyor.“Ben iPhone’u kemerimde taşımak istiyorum” diyenler için de bir klips düşünülmüş. Tabii ki istemeyenler için de bu klips çıkarılabiliyor.Türkiye’ye kaça ve ne zamana gelir bilinmez ama yurt dışı satış fiyatı 80$’lardan başlıyor:
 • External Battery Charging Unit
 • Up to 24 Hours of Talk Time
 • Up to 72 Hours of Audio Playback
 • Up to 21 Hours of Video Playback
 • Up to 750 Hours of Stand by Time
 • Flash Light for Emergency Use and Low Light Photos
 • USB Port for Multi-Charging Purposes
 • Lower Dock Connector for Charging
http://fastmac.com/iv.php

Kategori Iphone Haberleri | Yorum Yok »

Iphone ‘la Arac Kontrolu

06 Mart 2008 iPhone kullanıcıları otomobillerine yerleştirecekleri Bluetooth bağlantısı ve bir yazılım sayesinde, araçlarına girmeden önce otomobillerini çalıştırabilecek, kapılarını kilitleyebilecek veya iç sıcaklığını ayarlayabilecekler.

ABD’nin Las Vegas kentinde devam eden Tüketici Elektroniği Fuarında (CES-Consumer Electronic Show), tanıtılan yeni teknolojiler arasında iphone ile otomobilinizi kontrol etmenizi sağlayan Delphi firmasının geliştirdiği yazılım dikkat çekiyor.
iPhone kullanıcıları otomobillerine yerleştirecekleri Bluetooth bağlantısı ve yeni bir yazılım sayesinde, araçlarına girmeden önce otomobillerini çalıştırabilecek, kapılarını kilitleyebilecek veya iç sıcaklığını ayarlayabilecekler. iPhone sahipleri Delphi’nin özel geliştirdiği bu yazılımla lastik basınç kontrolü, pencereleri açıp kapama, sıvı seviyesi kontrol ve motoru stop ettirme olanağına sahip olacaklar.

Kaynak : http://ntvmsnbc.com/news/432282.asp