iPhone'u aldığınızda, 3G desteği otomatik olarak aktif halde geliyor. Şu anda ülkemizde 3G servisi veren bir cep telefonu operatörü bulunmuyor. En azından; Haziran ayına kadar olmayacak.

Önemli derecede pil tüketen bu özelliği kapamak için "Ana Menü/Ayarlar/Genel/Ağ" seçeneğine tıklayın. Yukarıdaki ekranda da görebileceğiniz "3G'yi etkinleştir" seçeneğini kapalı konuma getirin.


Bluetooth'u KapatıniPhone'da bulunan Bluetooth, maalesef hayal kırıklığı yaratıyor. Başka bir cihazdan dosya almak veya şarkı göndermek gibi bir hizmet sunmuyor. Sadece Bluetooth kulaklık ile haberleşmeyi sağlıyor.

Eğer her zaman kulaklık taşımıyorsanız, bu özelliği de kapasanız iyi olur. Bunun için için "Ana Menü/Ayarlar/Genel/Bluetooth" seçeneğine tıklayın ve Bluetooth servisini kapalı konuma getirin.

Otomatik KilitCep telefonunuzu kullanmadığınız zaman bir süre sonra ekran kapanır ve bazı servisler de uyku durumuna geçer. Bu süreyi kısa tutmak, cep telefonunuzun pili için çok daha iyi olacaktır. Böylece yaptığınız her işlemden kısa bir süre sonra telefonunuz kilitli duruma geçecektir.

Bu süreyi ayarlamak için; "Ana Menü/Ayarlar/Genel/Otomatik Kilit" seçeneğine tıklayın. Gelen pencerede "1 dakika" seçeneğine tıklayın.

Veri DenetlemeYeni yazılım ile gelen değişikliklerden biri de; cep telefonunuz uyku durumunda olsa da, bazı verileri sunucudan belli zamanlarda çekebilmesi özelliği. Bu, e-postalarda çok işe yarayan bir yenilik. Ancak siz, her dakika yeni posta gelmiş mi gelmemiş mi diye kontrole ihtiyaç duymuyorsanız bu özelliği de kapasanız çok iyi olur.

Bunun için; için "Ana Menü/Ayarlar/Yeni Verileri Al" seçeneğine tıklayın. "Anında İlet" seçeneğini kapalı konuma getirin veya aynı pencerede bulunan, denetleme işlemini çok daha uzun bir süreye el ile kendiniz ayarlayın.

Kablosuz AğiPhone'un en çok kullanılan özelliklerinden biri de kablosuz ağ desteği. Evinizde, ofisinizde ya da kafelerde bulunan kablosuz ağ servislerinden faydalanmak için bu özelliğin açık olması mantıklı gelebilir. Ancak, yolculuk sırasında veya kablosuz ağların yokluğundan emin olduğunuz yerlerde, bu servisi el ile kapamalısınız.

Çünkü iPhone, belli aralıklarla etrafta kablosuz ağ olup olmadığını kontrol edecek ve bunun için de hatırı sayılır bir pil gücü harcayacaktır.

Özelliği devre dışı bırakmak için; "Ana Menü/Ayarlar/Wi-Fi" seçeneğine tıklayın ve aşağıda görebileceğiniz "Wi-Fi" seçeneğini kapalı konuma getirin.

Ekran ParlaklığıiPhone'un dokunmatik ekranı diğer dokunmatik ekranlara göre çok daha net ve parlak duruyor. Bu parlaklık bazen aşırı da olabiliyor. Renklerin canlı ve net görünmesi gerçekten de çok önemli. Ancak, pil ömrünün çok daha önemli olduğu bir ortamdaysanız, pili en çok tüketen araç olan ekranın parlaklığına el ile müdahale etmeniz çok iyi bir fikir olacaktır.

Bunun için yapmanız gerekenler şöyle; "Ana Menü/Ayarlar/Parlaklık" menüsüne gelin. Kaydırılabiilir çubuğu, ihtiyacınız olduğu kadar sola çekin. Bu eniyileme ile pil ömrünüz ciddi anlamda uzayacaktır.
Yazan: Hakkı Alkan
SDN