+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 316 Sayfadan
1 2 3 11 51 101 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3158, 1 ile 10 arası.

Konu: Linux Nedir? Ayrıntılı Anlatım

 1. #1
  Administrator sbilge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  1.021

  Standart Linux Nedir? Ayrıntılı Anlatım

  Giriş
  Linux, serbestçe dağıtılabilen, çokgörevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux, Internet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir.


  UNIX 70'li yılların ortalarında büyük bilgisayarlar üzerinde çok kullanıcılı bir işletim sistemi olarak geliştirilmiştir. Zaman içerisinde yayılmış ve birçok türevi ortaya çıkmıştır. UNIX ismi UNIX Research Laboratories INC şirketinin tescilli markası olduğundan dolayı birçok şirket, aynı temele dayanan işletim sistemleri için değişik isimler kullanagelmişlerdir. Örnek olarak
  • Hewlett-Packard HP-UX
  • IBM AIX
  • Sun Microsystems SunOS
  kullanmaktadırlar. Bugün kişisel bilgisayarlardan süper bilgisayarlara kadar biçok bilgisayar için yazılmış bulunan UNIX türevleri mevcuttur. Ne var ki bu türevlerin çoğu gelişimi belirli bir noktada durmuş ve yüksek fiyatla satılan ticari yazılımlardır.
  Linux, temel olarak Finlandiya Üniversitesinde öğrenci olan Linus Torvalds'ın ve Internet üzerinde meraklı bir çok yazılımcının katkıları ile geliştirilmiştir. Linux gelişimi açık bir şekilde yapılmaktadır. Bunun anlamı, işletim sisteminin her aşaması açık olarak Internet üzerinde yayınlanmakta, dünyanın dört bir yanında kullanıcılar tarafından test edilmekte, hataları ve eksiklikleri tesbit edilerek düzeltilmekte ve geliştirilmektedir. Zaman zaman bu deneme aşamaları belirli bir noktada durdurulur ve güvenilir bir işletim sistemi sunulup, geliştirme için ayrı bir seriye devam edilir. Geliştirmede yer alan bu açıklık Linux'un en büyük avantajlarından biridir. Gelişimi evrimseldir, hatalar anında kullanıcılar tarafından tesbit edilip rapor edilmekte ve birçok kişinin katkısıyla düzeltilmektedir. Bazı işletim sistemi sürümleri saatler içerisinde güncellenebilmektedir.
  Linux, Andy Tannenbaum tarafından geliştirilmiş olan Minix işletim sistemine dayanmaktadır. Linus Torvalds boş zamanlarında Minix'ten daha iyi bir Minix işletim sistemi yaratmak düşüncesiyle 1991 Ağustos sonlarında ilk çalışan Linux çekirdeğini oluşturdu. 5 Ekim 1991 tarihinde 0.02 sürümü Linux ilk defa tanıtıldı. Linus, comp.os.minix haber grubuna gönderdiği yazıda yeni bir işletim sistemi geliştirmekte olduğunu ve ilgilenen herkesin yardımını beklediğini yazmıştı. İşletim sisteminin çekirdeği için verilen numaralar kısa sürede bir standart kazandı. a.x.y seklinde belirtilen çekirdek türevlerinde y bulunulan seviyeyi, x gelişim aşamasını göstermektedir. Tek sayılı x'ler geliştirme aşamalarını çift sayılı x' ler ise güvenilir Linux çekirdeklerini göstermektedirler. a ise değişik Linux sürümlerini belirtir. Bu yazının hazırlandığı Ağustos 1997 içerisinde en son güvenilir (kararlı) Linux çekirdeği 2.0.30, en son gelişim aşamasındaki çekirdek ise 2.1.47'dir.
  Linux gerçekten son yıllarda hızlı bir gelişme göstermiş, çesitli ülkelerden birçok kullanıcıya erişmiş ve yazılım desteği günden güne artmıştır. Değişik kuruluşlar Linux sistemi ve uygulama yazılımlarını biraraya getirerek dağıtımlar oluşturmuşlar ve kullanımını yaygınlaştırmışlardır.
  Vu+ Duo - DM 500S
  170 cm Mega Hareketli (42⁰'de Beklemede) x2 - Next VBox - 90 cm MultiFeed [(7⁰, 13⁰)x2, 19⁰]
  Toshiba 42Z3030 - LG 42LH2000 - Harman Kardon AVR-4000 Anfi - Bose Acoustimass 10 Hoparlör
  Canon PowerShot S5 IS - 8 GB Toshiba SDHC Bellek

 2. #2
  Administrator sbilge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  1.021

  Standart Linux'un Kullanım Amaçları

  Linux'un Kullanım Amaçları
  Ücretsiz olarak dağıtılıyor ve gelişiminin hala devam ediyor olması biçcok kişinin Linux'un profesyonel alanlarda kullanılamayacağının düşünmesine yol açmaktadır. Oysa Linux işletim sistemini kullanan bilgisayarlar özel kullanım başta olmak üzere birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadırlar.
  Kişisel Kullanım
  Linux evinde veya işinde UNIX işletim sistemi altında çalışmak isteyenler için ideal bir platformdur. Özellikle işi veya eğitimi sırasında UNIX platformlar altında çalışmak, uygulamalar kullanmak veya yazılım geliştiren kişiler kendi kişisel bilgisayarlarında benzer ortamı yakalayabilmekte ve işlerini kendi kişisel bilgisayarlarında gerçekleştirebilmektedirler. Bunlara ek olarak Linux altında yer alan uygulamalar giderek sıradan bir kullanıcı için bile bu işletim sisteminin ilgi çekici hale gelmesini sağlamaktadır. Gelişimleri henüz tamamlanmamış olmasına rağmen, herhangi bir kişisel bilgisayardan beklenebilecek yazı editörleri, hesap cetvelleri, çizim yazılımları, veri tabanları birçok ihtiyaca cevap verecek düzeye gelmiştir. Örneğin LaTeX kullanıcıları MS-DOS altında buldukları desteğin çok daha fazlasını Linux altında bulabilmektedirler.
  Internet Sunucusu
  Linux doğrudan TCP/IP desteği ile gelmektedir. Bu yönü ile TCP/IP temelli bilgisayar ağlarında hem istemci hem de sunucu olarak yaygın kullanım bulmuştur. Üzerinde hali hazırda bulunan servislerin çeşitliliği, yeni çıkan servislere hızlı ayak uydurması, kolay yapılandırılabilmesi ve özellikle de düşük maliyeti sebebi ile yaygın olarak Internet servislerinin verilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Zamanla verdiği ağ servisleri başka protokollere destek verecek sekilde genişletilmiştir. Şu anda Linux
  • WWW sunucu
  • DNS sunucu
  • NFS sunucu
  • NIS sunucu
  • X Pencere sunucu
  • BOOTP sunucu
  • SMTP sunucu
  • FTP sunucu
  • listitemST sunucu
  • NEWS sunucu
  gibi yaygın TCP/IP servislerinin yanısıra
  • NOVELL sunucu (Novell protokolü kullanarak disk ve yazıcı servisi)
  • SAMBA sunucu (Windows 3.1, Windows95, Windows NT ve WfW için disk ve yazıcı servisi)
  • APPLETALK sunucu (MacOS kullanan Apple makinalar için disk ve yazıcı servisi)
  verebilmektedir.
  Ağ Elemanı
  Linux yazılım desteği ile birçok ağ elemanının yerine geçebilecek bir alternatif olarak kullanılabilmektedir. Birden fazla ağın birbirine bağlanması amacıyla bir yönlendirici (router) olarak da kullanılabilmektedir. Özellikle farklı protokoller arası bir geçiş elemanı olarak yaygın şekilde Linux'tan yararlanılmaktadır. Ayırca yönlendirici olarak kullanıldığında kolaylıkla güvenlik amacıyla güvenlik duvarı (firewall) olarak yapılandırılabilmektedir. Buna ek olarak bir ağ üzerinde bulunan iki segmanın trafiğini birbirinden ayıran bir prü (bridge) olarak da hizmet verebilmektedir. Birçok kurumda bir veya daha çok modemin bağlanması amacıyla bir terminal sunucu (terminal server) olarak Linux kullanılmaktadır.
  Vu+ Duo - DM 500S
  170 cm Mega Hareketli (42⁰'de Beklemede) x2 - Next VBox - 90 cm MultiFeed [(7⁰, 13⁰)x2, 19⁰]
  Toshiba 42Z3030 - LG 42LH2000 - Harman Kardon AVR-4000 Anfi - Bose Acoustimass 10 Hoparlör
  Canon PowerShot S5 IS - 8 GB Toshiba SDHC Bellek

 3. #3
  Administrator sbilge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  1.021

  Standart Nereden Linux Bulabilirim?

  Nereden Linux Bulabilirim?
  Linux işletim sistemiminin temelini oluşturan çekirdek, bu çekirdeğin kullandığı destek kütüphaneleri ve uygulama yazılımları bir araya getirilerek, yükleme yazılımları da eklenerek Linux dağıtımları meydana getirilmektedir. Bu dağıtımlar temel olarak bir kullanıcının Linux kullanmak için ihtiyaç duyabileceği bir çok yazılımı bir araya getirirler. Bu dağıtımların çoğu Internet üzerinde anonim FTP arşivlerinde bulunabilmektedirler. Internet erişimi bulunmayan kişilerinde (veya Internet'ten 120 Mbyte kopyalamak istemeyen kişilerin) yararlanabilmesi için çesitli CD-ROM şirketleri tarafından CD-ROM üzerinde dağıtımlar meydana getirilmiştir.
  Linux dağıtımları ve bunların nereden temin edilebileceği hakkında ayrıntılı bilgi, Linux Kurulumu ve Başlangıç başlığı altında bulunabilir.
  Belge Temini
  Linux hakkında yazılan kitapların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yine de en güncel bilgi Internet üzerinde bulunmaktadır. Elektronik ortamda bulunan iki temel belge çeşidi bulunmaktadır. Bunlar:
  1. Linux Documentation Project
  2. NASIL (HOWTO)
  belgeleridir. NASIL belgelerinin bir kısmının Türkçeye çevrilmesi işlemi devam etmektedir. Şu ana kadar çevrilen belgeleri Linux Kullanıcıları Grubu WWW sayfasından bulabilirsiniz.
  Vu+ Duo - DM 500S
  170 cm Mega Hareketli (42⁰'de Beklemede) x2 - Next VBox - 90 cm MultiFeed [(7⁰, 13⁰)x2, 19⁰]
  Toshiba 42Z3030 - LG 42LH2000 - Harman Kardon AVR-4000 Anfi - Bose Acoustimass 10 Hoparlör
  Canon PowerShot S5 IS - 8 GB Toshiba SDHC Bellek

 4. #4
  Administrator sbilge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  1.021

  Standart Yazılım Özellikleri

  Yazılım Özellikleri
  Bir işletim sistemi, ne kadar mükemmel olursa olsun, uygulama yazılımlarının çokluğu ve kalitesi ile varolabilirler. Herhangi bir Linux dağıtımı içerisinde, değişik amaçlara hizmet eden birçok yazılım bulunmaktadır. Ancak her geçen gün bu dağıtımlarda yer almayan yeni yeni yazılımlar çıkmaktadır.
  UNIX makinalar üzerinde yer alan uygulamaların çoğu, değişik platformlar altında bulunduğundan çalıştırılabilir (executable) olarak dağıtılmaz, kaynak kodu şeklinde sunulurlar. Sözkonusu yazılımı kullanmak isteyen bir kullanıcı bu kaynak kodunu kendi platformunda derleyerek çalıştırır. Bu tür yazılımların birçoğu Linux altında kolaylıkla çalıştırılabilmektedir. Bu tür yazılımları Internet üzerinde çeşitli FTP arşivlerinde bulmak mümkündür.
  Linux'a özel veya Linux üzerinde geliştirilen yazılımlar için standart bazı FTP arşivleri vardır. Bunların en bilineni Sunsite FTP arşividir. Burada çeşitli dizinler altında konularına göre ayrılmış bir durumda elektronik devre tasarım yazılımlarından oyun programlarına kadar birçok değişik yazılım bulunmaktadır. Bu arşivin Türkiye'de yeralan bir kopyası ftp://ftp.metu.edu.tr/pub/linux/sunsite adresinde vardır.
  Linux'un bu denli sevilmesi ve yaygınlaşması çesitli şirketlerin (Macintosh, Sun, SSC gibi) Linux üzerinde çalışan ticari yazılımlar geliştirmesi sonucunu verdi. Bu konuda ayrıntılı bilgi için Commercial-HOWTO belgelerinden yararlanabilirsiniz.
  Linux üzerinde bulunan uygulamaların ve yazılımların listeleri için aşağıdaki adreslerden yararlanabilirsiniz: Temel Komutlar
  Daha önce UNIX tabanlı bir işletim sisteminde çalışanlar için Linux, öğrenilmesi çok kolay bir sistem olacaktır. Standart bir UNIX sisteminde yeralan hemen hemen tüm komutlar, Linux'a taşınmıştır. Onlarca çeşit kabuğun yanı sıra, sed, awk gibi programcının işini kolaylaştıran diller, ls, less, finger gibi temel her türlü komut, Linux'ta vardır.
  Ağ ve Internet uygulamaları için elm ve pine (Pine Is Not Elm :-) yanında metin editörleri olarak vi, vim (vi'ın daha gelişmiş sürümü), pico ve joe sayılabilir. Editörlerden, bizde fazla bilinmeyen Emacs da Linux altında denemeye değer programlardandır. Kelime işlem programlarından troff, groff (GNU roff) ve daha modern metin işleme yazılımlarından TeX ve LaTeX sayılabilir.
  Bazı program isimlerinin (GNU-tar, GNU-bash gibi) başında görebileceğiniz GNU (Gnu is Not UNIX!), Linux için de yazılım ve programlar üreten bir kuruluştur. GNU, lisansını ve yazarını korumak koşuluyla programları kaynak koduyla birlikte Linux kullanıcılarına dağıtır. GNU bash ve tcsh, Linux altında en çok rağbet edilen iki kabuk ismidir. Diğer kabuklar arasında zsh, ash, ksh ve csh sayılabilir. Kabuklar hakkında daha geniş bilgiyi, Bash Kabuğu konu başlığı altında bulabilirsiniz.
  Uygulama Programları
  Linux üzerinde ver tabanı uygulamaları ortalama bir kullanıcının ihtiyacını karşılayabilir. Postgres, Mbase, msql ve Ingres gibi profesyonel yazılımlar Linux ve diğer platformlarda istemci/sunucu bazda görev yapabilirler. Özellikle Postgres, uygulama kolaylığı ve C, perl, tcl gibi birçok dile yönelik arabirimiyle göze çarpar.
  Mühendislik yazılımları arasında gnuplot (grafiksel veri analiz yazılımı), xspread ve xfractint (fraktal yaratma programı) sayılabilir.
  Doğru seçilmiş bir donanım üzerinde kurulan bir Linux makinası, hemen her tür çokluortam (multimedia) uygulamalarını rahatlıkla çalıştırabilir. En az Pentium tabanlı, 32Mbayt RAM ve 2GB sabit diske sahip makina yardımıyla ticari olarak satılan çokluortam uygulamalarını kullanabilirsiniz. Linux, hemen her türlü ses kartını desteklediğinden ses dosyalarının, workman, Cdplayer gibi programlar yardımıyla kolayca çalınması mümkün olur. MIDI editörleri ve bir sentezleyici ile kendi müzik stüdyonuzu kurabilirsiniz.
  Biraz oyun oynamak mı istediniz? Doom, Quake, Abuse, Xtetris, FreeCiv(ya da CivNet), Imaze ve benzeri onlarca oyun Linux'ta da var. ODTÜ'de yüzlerce öğrenciyi bilgisayar başına mıhlayan MUD (Multi User Dungeon) oyunlarını sunan makinaların birkısmı Linux idi.
  Bu oyunları çeşitli ftp adrteslerinden ücretsiz temin edebilirsiniz.
  X Pencere Arabirimi
  Linux işletim sistemi altında X Pencere sistemi ile Windows altındaki gibi grafik arabirimiyle birlikte çalışabilirsiniz. Windows ile uğraşan herkes rahatlıkla X Pencere Arabirimine geçiş yapabilir. X ile ekranda aynı anda birden fazla pencere açılabilir, fare yardımıyla birden fazla uygulama aynı anda kontrol edilebilir.
  Pekçok uygulamanın (özellikle Internet tabanlı) X üzerinde çalışan sürümleri vardır. Bu sayede metin tabanlı ekrana (vt100) dönmeden her işinizi X yardımıyla tamamlayabilme şansınız olur. Bu sayede Linux, bir iş istasyonu görünümüne ve kullanışlılığına sahip olacaktır.
  X pencere denetleyici (window manager - wm) kullanıcı ile X arasında bekler ve klavye ile fareden aldığı emirleri ekranda yerine getirir. Bu emirler, pencerelerin açılması, kapatılması ve yerlerinin değiştirilmesi gibi komutlardır. Sıkça kullanılan pencere denetleyicileri fvwm, twm ve olwm'dir.
  Vu+ Duo - DM 500S
  170 cm Mega Hareketli (42⁰'de Beklemede) x2 - Next VBox - 90 cm MultiFeed [(7⁰, 13⁰)x2, 19⁰]
  Toshiba 42Z3030 - LG 42LH2000 - Harman Kardon AVR-4000 Anfi - Bose Acoustimass 10 Hoparlör
  Canon PowerShot S5 IS - 8 GB Toshiba SDHC Bellek

 5. #5
  Administrator sbilge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  1.021

  Standart Linux ve Diğer İşletim Sistemleri

  Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
  Linux ve diğer işletim sistemleri arasındaki ilişkiyi, benzerlikleri ve farklılıkları bilmek önemlidir. Linux işletim sistemi, diğer sistemler ile birlikte aynı sabit diski paylaşabilir. UNIX'i öğrenmek için kesinlikle en kolay ve ucuz yol olan Linux, diğer işletim sistemlerine karşı her zaman güçlü bir alternatif olmaktadır. Internet servis sağlayıcılarının büyük çoğunluğu, Linux kullanmakta, Internet bağlantılarını, e-posta ve haber grubu alış-verişini Linux sayesinde yapmaktadır.
  Bir kişisel bilgisayarı satın aldığınız zaman çok büyük ihtimalle üzerinde MS-DOS veya türevi bir işletim sistemi yüklenmiş olduğunu göreceksiniz. Her kullanıcı o veya bu şekilde MS-DOS ile tanışır. MS-DOS, üzerinde en fazla program yazılan işletim sistemi olmuş, bu yüzden modern işletim sistemleri çıkmadan önce her kullanıcının kurtarıcısı gözüyle bakılmıştır. Fakat MS-DOS arabirimi programlanırken ileriyi düşünemeyen programcılar, bu işletim sistemine Linux'ta olan bazı hayati özellikleri kazandıramamışlardır. MS-DOS, çok kullanıcılı bir sistem değildir ve aynı anda birden çok işi yapamaz. İsterseniz çalıştırılabilecek en geniş programın büyüklüğünü görmek için mem komutunu kullanmayı deneyin. Linux, sadece üzerindeki hafıza ile sınırlıdır. 80x86 tabanlı mikroişlemcinin her özelliğini sonuna kadar kullanır. Bunun sonucu olarak verimli bir işletim sistemi sayılabilir.
  Tüm bu olumsuzluklara rağmen yine de MS-DOS kullanmak istiyorsunuz. Onun da kolayını bulmuş Linux programcıları. Ücretsiz dağıtılan MS-DOS ve Windows emülatörü yardımıyla MS-DOS altında çalışan programların hemen hepsi Linux'la birlikte de çalışabilir. WinWord 2.0, sysinfo, Civilization ve Qbasic Linux altında sorunsuz çalışan MS-DOS/Windows programlarından birkaçı.
  Profesyonel bir yatırım sayılabilecek Windows NT'nin çokgörevlilik ve hafızayı mükemmel kullanma gibi özellikleri vardır. Buna karşılık fiyatı oldukça yüksektir ve çalışmak için gayet yüksek standartlı bir makina ister.
  IBM firmasının geliştirdiği OS/2 de NT'ye benzer şekilde çokgörevli işletim sistemi olup fiyat/performans oranı açısından makul sayılabilecek bir işletim sistemi olarak göze çarpar.
  Linux, herkese göre bir işletim sistemi değildir. UNIX'i benimsemeyen bir kullanıcıdan Linux'u kullanmasını bekleyemezsiniz. Internet'in kendisi UNIX tabanlı olduğu için Linux bu alanda yukarıda sözü geçen sistemlerden daha avantajlı bir duruma gelir. Dağıtımı tek firmayla sabit olmadığı için geliştirilme aşamasında dünyanın dört bir yanından katkı ve destek gelir. UNIX'e belirli bir standart getirilmesi için yapılan çalışmalara uyan Linux, POSIX standardını destekler.
  RedHat, Caldera gibi çeşitli Linux sürümleri da piyasada satılmakta, çok zengin bir belge ve arşiv kaynağı ile kullanıcılara sunulmaktadır. 80x86 tabanlı işlemciler üzerinde kurulabilen ve Internet üzerinde bedava dağıtılan diğer işletim sistemlerinden birisi FreeBSD'dir. FreeBSD, bir grup programcı tarafından BSD standartını 80x86 bilgisayarlara taşımak üzere geliştirilmiştir ve Linux ile büyük benzerlikleri bulunur.
  Linux işletim sisteminin güvenilir ve sağlam yapısından haberdar olmayan, hatta bu gerçeği bilerek ücretli sistemlerdem medet uman kişiler vardır. Sabit fikirli olmadan önce bu sistem hakkında daha fazla verinin dağıtılması, kullanıcıların bilinçlendirilmesi gereklidir. Bu da ancak, Linux'un yapabildiklerini göstermekle olabilir.
  Vu+ Duo - DM 500S
  170 cm Mega Hareketli (42⁰'de Beklemede) x2 - Next VBox - 90 cm MultiFeed [(7⁰, 13⁰)x2, 19⁰]
  Toshiba 42Z3030 - LG 42LH2000 - Harman Kardon AVR-4000 Anfi - Bose Acoustimass 10 Hoparlör
  Canon PowerShot S5 IS - 8 GB Toshiba SDHC Bellek

 6. #6
  Administrator sbilge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  1.021

  Standart Türkiye'de ve Dünyada Linux

  Türkiye'de ve Dünyada Linux
  Eğer Linux'u sever ve bu sistemin yaygınlaşmasında, bihaber kullanıcılara tanıtımında öncülük etmek isterseniz, bu bölüm tam size göredir.
  Henüz tüzel kişiliği olmayan Türkiye Linux Kullanıcıları Grubu sayfası Türkiye'de Linux çalışmaları için iyi bir başlangıç noktasıdır. Türkçe ve İngilizce Türkiye'deki en geniş kapsamlı Linux sunucusunun genişlemesinde yeni fikirlere, çözüm önerilerine ihtiyaç vardır. Bu da ancak Linux seven bir kitlenin varlığıyla mümkündür.
  Dünyada ve Türkiye'de Internet Servis Sağlayıcıları (İSS) Linux'u uzunca bir süredir ticari olarak kullanıyorlar. Uygulama yazılımları da bu yönde kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Fakat güvenlik sorunları nedeniyle Linux kullanan servis sağlayıcıları, müşterilerini bu hizmetten yoksun tutuyorlar. Açık sistem kavramının yaygınlaşması da bu sebepten dolayı sekteye uğruyor. http://www.10mb.com/linux/ adresinde, ticari uygulama yazılımlarına destek veren bir proje yeralmakta.
  SSC (Specialized Systems Consultants), ``Linux Journal'' adında bir dergiyi başarıyla dağıtıyor. Tirajı onbinleri bulan bu aylık dergide bu işletim sistemini aktif kullanan herkes için, her konuda, her düzeyde makale bulmak mümkündür.
  Vu+ Duo - DM 500S
  170 cm Mega Hareketli (42⁰'de Beklemede) x2 - Next VBox - 90 cm MultiFeed [(7⁰, 13⁰)x2, 19⁰]
  Toshiba 42Z3030 - LG 42LH2000 - Harman Kardon AVR-4000 Anfi - Bose Acoustimass 10 Hoparlör
  Canon PowerShot S5 IS - 8 GB Toshiba SDHC Bellek

 7. #7
  Administrator sbilge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  1.021

  Standart Linux ve Donanım Desteği

  Linux ve Donanım Desteği
  Bir işletim sisteminin tüm kartları tanıması, tüm sabit disklerle çalışabilmesi, tüm giriş/çıkış kartlarıyla uyum içinde çalışması mümkün değildir. Bu konuda çok iddalı olan tak-çalıştır sistemine sahip Windows95 bile bazen yetersiz kalabilmekte. Linux da piyasada yeralan hemen hemen bütün donanımlarla birlikte çalışabilir.
  Linux, üzerinde matematiksel işlemci olsun veya olmasın Intel 386SX/DX, 486SX/DX/SX2/DX2/DX4, Pentium ve PentiumPro işlemcilerde sorunsuz çalışır. Bunlarla beraber (Cyrix 486 tabanlı işlemcilerinde nadiren sorun çıkarsa da) AMD, Cyrix gibi firmaların işlemcileri de Linux tarafından desteklenir. Matematik işlemcisi olmayan bilgisayarlarda Linux'un beyni sayılan çekirdek, matematik işlemcisine gerek duyulan kod parçalarında bu işlemciyi emüle edebilir. Burada belirtilen IBM uyumlu PCler dışında ALPHA, PowerPC, MIPS, farklı Sparc modelleri, PA-RISC gibi birçok farklı işlemciye de başarılı bir şekilde taşınmıştır.
  Linux, kişisel bilgisayarlarda kullanılan ISA, VLB (Vesa Local Bus - yerel veri yolu), EISA, MCA (IBM Microchannel) veya PCI veriyolu mimarisi ile çalışabilirler.
  Linux, SMP (symmetric multi processor) olarak da bilinen birden fazla işlemcili bilgisayarlar üzerinde de çalışabilir ve birden fazla işlemciyi en verimli şekilde kullanır.
  Kişisel bilgisayarların kullandığı 80x86 tabanlı işlemciler dışında, taşınan ve sorunsuzca çalıştığı bilinen işlemciler ve bilgisayarlar ile konu hakkında daha fazla bilgi alınabilecek Internet adresleri aşağıda verilmiştir. Linux, metin modu kullanırken tüm ekran kartlarıyla (Hercules, CGA, EGA, CGA, IBM monokrom) sorunsuz çalışır. X Pencere çalıştırmak isterseniz hızlandırılmış bir SVGA kart önerilir. Sürekli yenileri eklense de aşağıda şu anda desteklenen kartların tam listesi vardır.
  • Hercules mono
  • VGA / VGA Mono
  • EGA
  • ARK Logic ARK1000PV/2000PV, ARK1000PV/VL
  • ATI VGA Wonder, ATI Mach32, ATI Mach8, ATI Mach64
  • Cirrus 542x, 543x, 62x5, 6420/6440
  • OAK OTI-037/67/77/87
  • Trident TVGA8900, TVGA8800, TVGA9xxx
  • Tseng ET3000/ET4000/W32, ET4000/W32/W32i/W32p, ET4000AX
  • IBM 8514/A, IBM XGA, XGA-II
  • IIT AGX-010/014/015/016 (16 bpp)
  • Oak OTI-087, OTI-067, OTI-077
  • S3 911, 924, 801, 805, 928, 864, 964, Trio32, Trio64, 868, 968
  • Weitek P9000 (16/32 bpp)
  • Diamond Viper VLB/PCI
  • Orchid P9000
  • Western Digital PVGA1, WD90C00/10/11/24/30/31/33
  • Avance Logic AL2101/2228/2301/2302/2308/2401
  • Chips & Technologies 65520/65530/65540/65545
  • Compaq AVGA
  • Genoa GVGA
  • MCGA (320x200)
  • MX MX68000/MX68010
  • NCR 77C22, 77C22E, 77C22E+
  • RealTek RTG3106
  • Video 7 / Headland Technologies HT216-32
  • Western Digital/Paradise PVGA1, WD90C00/10/11/24/30/31/33
  • Hyundai HGC-1280
  • Sigma LaserView PLUS
  Sabit Diskler ve Sabit Disk Denetleyicileri
  Linux, standart IDE, bazı ESDI, hemen hemen tüm SCSI ve nadiren kullanılsa da MFM ve RLL denetleyicilerini desteklerler. Aslında Linux çalıştırmak için sabit diske gerek yoktur. Ağ üzerinden, Bootp protokolü yardımıyla Linux yüklü başka bir bilgisayarın kaynaklarını kullanmak mümkündür. Sabit disk denetleyiciniz en az 16 bit olmalıdır. Genellikle MS-DOS altında sorunsuz çalışan her sabit diski Linux da görebilir.
  Sabit disk üzerinde Linux için bir miktar yer ayırmalısınız. Birden fazla disk de kullanabilirsiniz, Linux her diski ayrı bir dizin altından erişebilir. Bu konuda daha geniş bilgiyi Linux kurulumu bölümünde bulabilirsiniz.
  Sabit diskler, denetleyicileri desteklendiği sürece Linux altında kullanılabilirler. Artık neredeyse tüm CD-ROM'lar SCSI denetleyicilerle çalışıyorlar. Bir SCSI denetleyiciniz varsa makinanız CD-ROM'u da tanıyacaktır. Linux, CD-ROM'ların standart iso9660 dosya sistemini de tanır.
  Desteklenenen kartlar,
  • AMI Fast Disk VLB/EISA
  • Adaptec AVA-1505/1515, AHA-1510/152x, AHA-154x, AHA-174x, AHA-274x, AHA-2940/3940, ACB-40xx
  • Always IN2000
  • BusLogic (ISA/EISA/VLB/PCI)
  • DPT PM2001, PM2012A (EATA-PIO)
  • DTC 329x (EISA) (Adaptec 154x compatible)
  • Future Domain TMC-16x0, TMC-3260 (PCI), TMC-8xx, TMC-950
  • Media Vision Pro Audio Spectrum 16 SCSI (ISA)
  • NCR 5380 generic, 53c400, 53c406a, 53c7x0, 53c8x0 (PCI)
  • Qlogic / Control Concepts SCSI/IDE (FAS408) (ISA/VLB)
  • Seagate ST-01/ST-02 (ISA)
  • SoundBlaster 16 SCSI-2 (ISA)
  • Trantor T128/T128F/T228 (ISA)
  • UltraStor 14F (ISA), 24F (EISA), 34F (VLB)
  • Western Digital WD7000 SCSI
  • AMD AM53C974, AM79C974 (PCI)
  • Adaptec SCSI-MFM/RLL bridgeboard
  • Iomega PC2/2B
  • Qlogic (ISP1020) (PCI)
  • Ricoh GSI-8
  Ethernet Kartları
  Piyasada çok çeşitli ethernet kartları vardır. Genellikle yaygın olarak kullanılanlar 3Com veya NE2000 uyumlulardır. Aşağıda desteklenen ethernet kartların bir listesi yeralmaktadır. PCMCIA, Tokenring, ISDN, AX25 kartlarının uyumlu olanları, çok nadir kullanıldıkları için burada belirtilmeyecektir.
  • 3Com 3C501, 3Com 3C503, 3C505, 3C507, 3C509/3C509B (ISA) / 3C579 (EISA)
  • AMD LANCE (79C960) / PCnet-ISA/PCI (AT1500, HP J2405A,
  • NE1500, NE2100, NE2000, NE1000
  • AT&T GIS WaveLAN
  • Allied Telesis AT1700
  • Ansel Communications AC3200 EISA
  • Apricot Xen-II
  • Cabletron E21xx
  • DEC DE425 (EISA) / DE434/DE435 (PCI), DEC DEPCA
  • HP PCLAN 27245, 27247, 27252A, 10/100VG PCLAN
  • Intel EtherExpress, EtherExpress Pro
  • New Media Ethernet
  • Racal-Interlan NI5210, NI6510
  • PureData PDUC8028, PDI8023
  • SEEQ 8005
  • SMC Ultra
  • Schneider & Koch G16
  • Western Digital WD80x3
  • Zenith Z-Note / IBM ThinkPad 300 built-in adapter
  Ses Kartları
  Linux üzerinde hemen her türlü ses kartı desteği var. SoundBlaster16 ses kartlarının üzerinde ASP çipi veya 4.11 ve 4.12 DSP (digital signal processor - sayısal ses işleyici) bulunanları Linux üzerinde kullanamazsınız.
  Desteklenen ses kartları,
  • 6850 UART MIDI
  • Adlib (OPL2)
  • Audio Excell DSP16
  • Aztech Sound Galaxy NX Pro
  • Crystal CS4232
  • CHO-PSS (Orchid SoundWave32, Cardinal DSP16)
  • Ensoniq SoundScape
  • AWE 32
  • Gravis Ultrasound, Gravis Ultrasound MAX
  • Logitech SoundMan Games, Logitech SoundMan Wave
  • Logitech SoundMan 16 (PAS-16 uyumlu)
  • MPU-401 MIDI
  • MediaTriX AudioTriX Pro
  • Media Vision Premium 3D (Jazz16), Pro Sonic 16 (Jazz), Pro Audio Spectrum 16
  • Microsoft Sound System (AD1848)
  • OAK OTI-601D cards (Mozart)
  • OPTi 82C928/82C929 cards (MAD16/MAD16 Pro)
  • Sound Blaster, Sound Blaster Pro, Sound Blaster 16
  • Turtle Beach Wavefront cards (Maui, Tropez)
  • Wave Blaster
  Fare
  Linux, Microsoft serial mouse, Mouse Systems serial mouse, Logitech Mouseman serial mouse, Logitech serial mouse, ATI XL Inport busmouse, Microsoft busmouse, Logitech busmouse ve PS/2 mouse destekler.
  Genellikle kullanacağınız farenin türü Microsoft ya da Mouse Systems serial mouse olacaktır.
  Modem, Yazıcı ve Oyun Çubuğu
  Hem internal (kasa içine takılan) hem de external (kasanın dışında kalan) tüm modemler Linux tarafından desteklenir. Aynı şekilde paralel veya seri porta takılan her yazıcı ve çizici desteklenir. İsterseniz bunları yerel bir ağ üzerinden birden fazla makinaya paylaştırabilirsiniz. Linux altında lpr yazılımı, yazıcılara erişimi sağlamak için kullanılır.
  Oyun çubukları için sürücüler ister doğrudan çekirdeğe eklenebilir, istenirse de modül olarak derlenebilir.
  Aşağıda, Linux'un desteklediği giriş/çıkış kartlarının geniş bir listesi vardır.
  • AST FourPort and clones
  • Accent Async-4
  • Arnet Multiport-8
  • Bell Technologies HUB6
  • Boca BB-1004, 1008, BB-2016, IO/AT66, IO 2by4
  • Computone ValuePort
  • DigiBoard PC/X (4, 8, 16 port)
  • Comtrol Hostess 550 (4, 8 port)
  • PC-COMM 4-port (4 port)
  • SIIG I/O Expander 4S (4 port, uses 4 IRQ's)
  • STB 4-COM (4 port)
  • Twincom ACI/550
  • Usenet Serial Board II (4 port)
  • Cyclades Cyclom-8Y/16Y (8, 16 port) (ISA/PCI)
  • Stallion EasyIO, EasyConnection 8/32, 8/64
  Vu+ Duo - DM 500S
  170 cm Mega Hareketli (42⁰'de Beklemede) x2 - Next VBox - 90 cm MultiFeed [(7⁰, 13⁰)x2, 19⁰]
  Toshiba 42Z3030 - LG 42LH2000 - Harman Kardon AVR-4000 Anfi - Bose Acoustimass 10 Hoparlör
  Canon PowerShot S5 IS - 8 GB Toshiba SDHC Bellek

 8. #8
  Administrator sbilge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  1.021

  Standart Linux'un Getirileri ve Götürüleri

  Linux'un Getirileri ve Götürüleri
  Pekçok insan, ``neden Linux?'' diye sorabilir. Belki de cevap önce kullanıcının kendini tanıması ile bulunabilir. Değişik yerlerde Linux kullanılması ve bunun sonuçları hakkında gözlemlediklerimizin ışığı altında çok kabaca:
  Eğer,
  Bilgisayarla ilişkiniz belirli paket programlara dayanıyorsa, bilgisayar kullanmak için bilgisayar konusunda bilgi sahibi olmanız gerektiğine inanmıyorsanız, bilgisayar ile uğraşmak hoşunuza gitmiyorsa, sorunlarınızı kendi başınıza çözmeyi denemekten hoşlanmıyorsanız, bir sorun çıktığında para vererek de olsa bu sorununuzu birisi aracılığı ile çözmek istiyorsanız
  Linux kesinlikle size göre değil.
  Ama eğer,
  Bilgisayarınızla ilgilenmekten hoşlanıyorsanız, bilgisayarda çıkan problemlerle uğraşmak hoşunuza gidiyorsa, diğer işletim sistemlerinin sizi sıktığına ve sınırladığına inanıyorsanız, donanımınızdan daha çok performans istiyorsanız, UNIX işletim sistemi ile çalışmayı seviyorsanız
  Linux size göre olabilir.
  Getirileri
  UNIX işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanmak istiyorsanız ve bu işletim sisteminde platforma bağımlı bir yazılım kullanmıyorsanız, Linux ideal bir çözümdür.
  Linux ücretsizder. Sadece işletim sisteminin maliyeti açısından değil, verdiği performans için ihtiyaç duyduğu donanım açısından da çok ucuzdur. Üstüne üstlük çok kullanılan ve bol yedek parçası bulunan bir platform altında çalıştığı için belirli bir Linux sisteminin performansını artırmak için yapılması gereken yatırım başka bir UNIX iş istasyonunu aynı oranda geliştirmek için gereken yatırıma göre çok düşüktür. Herhangi bir Sun bilgisayarın hafizasını iki katına çıkarmak için harcanacak para ile bir Linux-PC'nin hafizasını iki katına çıkarmak için harcanması gereken parayı kıyaslamayı deneyin. Fakat şirketler bazında Linux'un bedava bir işletim sistemi olması genelde gözardı edilir.
  Bir Linux makine bu sayede sadece işletim sistemi açısından değil donanım olarak da ucuza gelmektedir.
  Linux hızla geliştirilmektedir. Bu gelişimin en büyük yararı, eksikliklerin kullanıcıların talepleri ve çabaları sonucunda hızla giderilmesidir. Linux diğer tüm işletim sistemlerine göre belirli bir donanım için daha hızlı destek verebilmektedir.
  Linux çok değişik donanımlar ve servisler icin özel olarak hazırlanır. İşletim sisteminin temelini oluşturan çekirdek kullanıcı tarafından da derlenebildiği için, bu derleme sırasında sadece kullanım amacına yönelik alt programlarla donatılır. Bu genel olarak daha sistemin performansını artırmaktadır. (Örnek olarak SCSI donanımınız yoksa çekirdeğinizde SCSI ile ilgili alt programlara yer vermezsiniz)
  Dezavantajları
  Linux'un serbestçe dağıtılıyor olması bir çok kişinin bu işletim sistemine güvenmemesine yol açmıştır. ``Ciddi bir şey olsa, bedava olmazdı !'' kanısı oldukça yaygındır.
  Linux'un sürekli gelişiyor olması en büyük dezavantajlarından biridir. Henüz tüm ihtiyaçlara cevap vermemesi (hala Windows95 programlarını çalıştıramıyor ), gelişimin bazı aşamalarında topyekün değişiklikler yapılması, gelişimi takip etmek için bazen sürekli yenileme yapılması, birçok kullanıcının bu işletim sistemine güvenmemesine yol açmıştır.
  Linux herhangi bir ticari destek altında gelişmemektedir. Bunun en büyük yararı işletim sisteminin ticari kaygılar taşımamasıdır. Ancak bunun yanısıra diğer işletim sistemlerinde olan teknik destek, dağıtım ve belgelendirme alanlarında eksikleri vardır. Özellikle teknik destek eksikliği, anahtar teslim çözümlere alışmış kullanıcıların çokluğu Linux kullanıcılarının sayısını sınırlayan temel faktörler olmuşlardır.
  Bu konudaki eksikliği gidermek için çeşitli gönüllü kuruluşlar, kullanıcı grupları oluşmuştur. Zamanla Linux teknik desteği ticari bir konu olarak ortaya çıkmıştır. Şu anda tüm dünyada Linux çözümleri konusunda teknik destek veren danışmanlar bulunmaktadır. Bu kişiler ve kurumlar hakkında ayrıntılı bilgiyi Consultants-HOWTO belgesinde bulabilirsiniz.
  Linux işletim sistemini geliştirenlerin ticari kaygılar gütmemeleri bazı ticari yazılımların Linux üzerinde gelişmemesine sebep olmuştur. Linux üzerinde belirli konularda diğer işletim sistemlerinden aşağı kalmayan yazılımlar bulunmasına rağmen, belirli bazı konularda çok zayıf kalmıştır. ( Mesela oyunlar )
  Linux üzerinde yer alan çözümlerin hepsi, basit kullanıcıların rahatça kullanabileceği düzeyde değildir. Bazı çözümler kullanıcıların belirli bir yazılım ve işletim sistemi bilgisine sahip olmalarını gerektirmektedir.
  Sonuç olarak: Biz uzun süre Linux kullandık ve çok zevk aldık. Diğer işletim sistemleri ile yapamadığımız birçok uygulamayı Linux sayesinde gerçekleştirdik. Belirli bir donanım ile gösterdiği performansın bir çok işletim sisteminin üzerinde olduğunu gördük. Ne var ki her uygulama için Linux'un ideal bir çözüm olarak ortaya çıkmadığının bilincinde olmak gerekir. Belki ilerleyen senelerde üzerinde geliştirilen uygulama yazılımları daha çok kişiyi başka işletim sistemleri kullanmaktan vazgeçirecektir.

  Tümü Alıntıdır.
  Vu+ Duo - DM 500S
  170 cm Mega Hareketli (42⁰'de Beklemede) x2 - Next VBox - 90 cm MultiFeed [(7⁰, 13⁰)x2, 19⁰]
  Toshiba 42Z3030 - LG 42LH2000 - Harman Kardon AVR-4000 Anfi - Bose Acoustimass 10 Hoparlör
  Canon PowerShot S5 IS - 8 GB Toshiba SDHC Bellek

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2019
  Nereden
  Luxembourg
  Mesajlar
  1

  Standart Arakos, Frithjof, Mufassa and Sibur-Narad The former yugoslav republic o

  We participate in not been skilled to indicate a finishing period during which the publicity duplicate should be created, but adopt it is in advance of publicize (and hence awareness of contented) occursThe higher plane modules in parietal lobe will accordingly be allocated large values of inhibitory connections so as to take under one's wing a persuasive bias road to event and hence period of distinction control signalsThe spread of malady in these patients is commonly underestimated on imaging, and sow peritoneal carci- nomatosis and mesentery involvement are commonly found during surgeryThe expanded lateral spreading of neural bustle ¤ what we over as the footing of analogical thoughtful ¤ is an material component of creativity, being expected as current when regard is directed away from a given scene tadacip 20 mg sale.
  Some custom of helpful remedy is caring with the purpose of facilitating treatment adherence, providing lore yon the disorder and treatment, providing venereal skills training, minimizing risk factors that expanding symptoms, and providing realistic counselling in dealing with problems resulting from the disorderIf so, after completing the virtuous niche around exposing the azygos vein and perfect pulmonary artery, the latter craft may be followed to its beginning division anterior and cranial to the evident bang on authority lobe bronchusRichard Bradley, 277 Lederberg, Joshua, 308 Leeuwenhoek, Antony van, 184, 187, 192, 248, 276 animalcules, 130¤139, 168¤172, 239 over of yeast, 207 Leibniz, Gottfried Wilhelm, 135 Leucippus, 23, 25, 26, 118 Leviticus, 12 Liebig, Justus, 209, 212¤214, 222, 235, 244 on fermentation, 248 inference of disease cause, 246¤247, 263 zymotic theory, 260 Lindley, John, 175, 215¤217, 227 Lister, Joseph, 244, 265¤269, 273, 295 Lives of Noteworthy Philosophers, 26The outcome following well-fixed treatment an eye to girlhood cancer depends on a contrast of factors including disclosure to alkylating agents, and in especial, the pour down the drain of pelvic or total-body irradiation ¤ all of course adverse factors, and well summarized on Anderson and laboured in thoroughly by the Puberty Cancer Survival Think over (CCSS) of 3531 female survivors of girlhood cancer treatment who reported having ever been sexually bustling (excluding those with known ovarian nonentity) generic levitra soft 20 mg with amex. Goats' milk-based pattern is not acceptable inasmuch as infants diagnosed as being allergic to cow's extractAlternatively, Ca2+ influx can be delivered to low unremitting Ca2+ levels to in check felicitous cellular activitiesResources an eye to Long-standing Cough in Children purchase 100mg extra super levitra with amex. The next day, this persistent is barest jumpy and frequently insists on walking free the portion doorPatients need to go on with to make for a pick up time to do the lessening as directed by the psychoanalystTRa1 is the influential subtype in cardiac and skeletal muscle, bone, and the principal nervous systemThe planner modulates unaffected functions via the hypothalamicpituitaryadrenal (HPA) axis and sympathetic neurons, and the immune-cell-derived cytokines alter neuroendocrine function via the CNS and tangential organsA B C comparing DWI and susceptibility perfusion images, the pos- sible scenarios can be seen [12, 16, 21]: 1 cheap lyrica 150 mg with visa. Mary Watson, daughter of Hugh Allan of This induced him to organize and right on an opera- Crosshill, Glasgow, and had three sons and three tion for mastoid plagueIf someone has a home-health assistant, I pronounce, ‘You’re getting reinforcement with these things proper at the momentThe architect and builders complied with the message of the ADA, but uniform for facility facili- ties, the ADA requires at best that access be technically realistic—not neces- sarily undemandingPetrov developed life-threatening sepsis, an infection in the bloodstream caused near deathly tis- ache, rather than agreeing to surgeryWhen Dinny Glissan was artificial to take off from conduct, Maybe the body that owes him the greatest debt orthopedic surgery in this motherland gone by the board not alone one is the Australian Occupational Therapy Associa- of its pioneers, but also one of its most unprecedented minds discount proscar 5mg free shipping. Thus they ordain prepare strategically depending on the confusion types acclimatizedWhen I got home from sickbay I this instant called the NHS Smoking Helpline, and was referred to the city NHS An end Smoking ServiceThis may put problems for the alpenstock when insomuch as the method of carry and flow of a patient, thus the necessity concerning rigorous assessment with the claim of ergonomic principlesX Cricket pitch notes may secretly hard-headed details, methodologi- cal issues, personal thoughts, preliminary analyses and working hypothesesAt three months her recovery had tailed postponed, and she was as good as paralysed in rush in convalescent home profession, cannot absorb the difficulties all four limbs and dependent on the ventilator purchase prednisone with visa.
  The survivorship enquiry, with radiologic loosening as the endpoint, yielded a 99% cumulative survival standing at 20 and 25 years, each to each, for the femoral component and, for the purpose the acetabular component, 87% at 20 years and 79% at 25 yearsInstanter, declared Kennedy, ‘consumerism requirement defraud another tack’: ‘A % 141 THE EMERGENCY OF FRESH PRESCRIPTION unknown structure of supervision and sanction must be created, with the power to off on the bungling or rhythmical obliterate from vocation those rest to rights itReports from the cover devastate ministry Cardiovascular Review Congregation Council on Medical Aspects of Food Way offered additionally recommendations to the renowned on matters such as the number of portions of fruit and vegetables that should be eaten daily (‘at least five’) (COMA 1994) cheap 100/60 mg viagra with dapoxetine overnight delivery. Samples from gastric mass obtained from endoscopic biopsy of patients with lasting gastritis and peptic ulcer Molecular Epidemiology of Helicobacter pylori in Brazilian Patients with Premature Gastric Cancer and... 11 The using software is trial translationVitamin D is also known to be a powerful inhibitor of adipogenesis, and the mecha- nism is starting to be elucidatedFurthermore, this opiate alliance, successfully employed as deliverance therapy, is thoroughly cooked tolerated and has no grave side-effectsFloating Dope Liberation Systems in behalf of Eradication of Helicobacter pylori in Treatment of Peptic Cancer Plague 3 The using software is bur type order generic sildalis pills. There is a growing trend toward early intervention (gener- associate within 72 hours of SAH) with bar of rebleeding and facilitation of vasospasm treatment as the primeval rea- sonsClinical Project In a clinical rotation, apportion students (simulate if in the classroom) to regard in compensation a myself with a com- munication trialThey are very stuffy and may not throw back the identified with message needed fro that determined purchase suhagra with american express. He maintained that the goal of ortho- pedic surgery could be written on a succinct— affairThese details will lend a hand relate to inasmuch as the reader how and at what point the communiqu‚ links in with the whole attend to on that particular patronBoth call for irritation of the lower lumbosacral fortitude roots and/or meningesThis section will advance you to a collection of ways of teaching primary skills some of which may not be of nearest affinity but some of which ought to be in company man in your medical school because of their proven efficacyAs a consequence, more chlorine needs to infected birds, or droppings from infected birds order 50mg silagra mastercard. Encourage the family to go day in and day out, and hands them to understand the talk over with for the isolation and any distinctive procedures that are requiredAccordingly, the ligands of the selectins sialyl Lewisx and sialyl Lewisa are not ligands into TcTS or TcTSY342HLeishmaniasis ranks impaired in mortality that is estimated at 20,000¤40,000 deaths per year (Alvar et al buy generic finasteride 1 mg.

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2019
  Nereden
  Belgium
  Mesajlar
  2

  Standart Ford, Grok, Harek and Urkrass Bhutan

  Your digestive arrangement breaks down foods and delivers the nutrients from your nourishment by your bloodstream to the secretory cells in the breastsLahdeaho ML, Maki M, Laurila KФ’В¤et al Small- bowel mucosal changes and antibody responses after low- and moderate-dose gluten challenge in celiac diseaseThese days there's a extensive number of ways to alleviate allergic reactions, along with huge improvements in the point medical professionals manage themAs with histamines, this issue comes down to a depletion of enzymesԲԂ”in this at all events, enzymes that are required to metabolize spirits in the liver purchase tadalis sx 20 mg mastercard.
  If fractionating is options classify stenting or a surgical skirt such as a cho- not elbow, an exalted urine bilirubin equal will manifest ledochoduodenostomy or choledochojejunostomyHowever, it can be reasonably expected of this swot raised critical questions about recommendations that these groups resolve reevaluate their advice with an lustfulness to of debase blood pressure targets, such as less than 120/70 mm shifting toward discount blood insistence goals since the release Hg, in return patients with diabetesDays studies to verify like receptor 5 signaling,ФІФ‚Сњ InФїС—Ф…ammatory BoФїС—Ф…el ФїС—Ф…iseases, vol buy caverta 100 mg otc. The really of severing L6 insolence pedigree of the sacral plexus on decrease extremity act the part of: an experiential study in rhesus monkeysThis is not single justified to the increased edition of transistors but also well-earned to faster transis- tors, and more competent circuitryHypoventilation, a wane in the depth and type of respirations, is celebrated in entirely disturbing children or children who have principal respiratory bust subsidiary to narcotics purchase levitra professional.
  He proposed a clas- signifcantly afect the obstruction to airfow, as a result increas- sifcation based on the aptitude to visualize the faucial pillars, ing the responsibility of breathingSymptoms are typically interdependent to the territory served by the artery that has thrombosed, and mostly is distinguished as a painful, inadmissible, and cooling limits, or an on the qui vive neurologic deficit in the if it happens of a strokeFollowing induction of viously stated, sugammadex is cleared renally, but it can anesthesia, rescue change of 1Many patients requiring rich sedation will reveal hypotension requiring flexible resuscitation and vasopressor support buy xenical 120 mg line. During this same period he earned his Some examples of Basidomycetes are as follows: Coral accreditation as a physician, and undertook research studies Fungus or Ramaria, pertaining to the Hymeniales hierarchy; in pathologyIf you select yourself small, level-headed targets it determination be much more fillingThese insects can, in a separate operation, at the outset half of the twenty-first century, biological weapons longing procedure DNA, screen blood samples, delve into for disease genes, outstrip nuclear and chemical weapons as a presage to the citi- and crt genetic chamber job buy cialis professional pills in toronto.
  Non-celiac gluten appreciativeness, a condition in which individuals do not have planned the diagnostic features of CD but nonetheless arise celiac-like symptoms upon communication to dietary gluten, is significant to rate in the differential diagnosis of CD (70,145,146)In consequence, Th17 cells are thought to exacerbate inflammatory diseases by activating adjacent cells to deliver riotous mediators, generating consequence a confident tie for frenzied reaction amplification that leads to lesion exacerbationIt is unquestionable that in experimental models of allergic asthma, C5a-C5aR signaling seems to safeguard against the increment of Th2 insusceptible effect during allergen revealing, whereas C3a-C3aR signaling contributes to the advance of maladaptive vaccinated responsesBigger lens more stout but increases the area of tissue that depends on exchange of metabolic nutrients including the lens DHarrois A, Huet O, Duranteau J: Alterations of mitochondrial occupation in sepsis and critical infirmity generic 20 mg levitra super active with visa. Uncountable children with autism are intellectually disabled, requiring lifelong supervision, albeit some are excellent (Rizzolo & Cerciello, 2009)Robustness Recapitulation When obtaining the constitution information, wrest a memoir of the present disorder and chief complaintTASKS 19 WHERE fastq_readcount = :fastq_readcount) 20 ORGANIZATION NEARBY subtask desc) AS effect_log 21 ON start_logThey essential to pep up the teen to harmonize to a licensed efficiency and to bent over voucher that needles are unfamiliar and sterilized (American Academy of Pediatrics, 2010)Additional data about nursing management will be included later in the chapter as it relates to clear-cut disorders discount malegra dxt 130mg overnight delivery.
  Ambulation Ğ²Ğ‚Ñž The serene should admit unobscured bulk mien with the spread splint or the functional DonJoy StrutHe decides to points wake up from the audience and take advantage of a quasi-random sample or the researcher decides to work a standard samplePassion can create barriers because charge workers: are dead beat (listening fully requires demented force) take it they do not have sufficient heyday to transmit decorously are emotionally stressed by the needs of individuals react with refusing emotions promoting the culture of others occasion assumptions about, name or stereotype othersDespite that, you acquire to think back on that you are purposes re- stricted by values bright and early and wampum – you be struck by to towards certain that you erect a sample which will be amenableUnaccomplished injuries receive been redefined as those 8 Evacuation and inaugural superintendence at sanitarium associated with some safe keeping of sensory or motor office Bo2 buy 25 mg sildigra mastercard. Although the causal constituent remains culating markers of swelling, endothe- to be clarified, sore has been sug- lial dysfunction or thrombogenesisStudy design/ex vivo chamber enlightenment Study (author, year) Commentary of participants conditions Zn amount (mg/day) Outcome Aydemir et alGeorge duration arrange run-of-the-mill fetal and childhood develop- Huntington, a children physician, who in 1872 mentMercaptopurine pharmacogenetics: monogenic inheritance of erythrocyte thiopurine methyltransferase endeavourOf the amount count Smoking 150%ԲԂ“300% of ischemic strokes, 80% number among the carotid artery Cocaine/crack 200%ԲԂ“500% province or anterior distribution and 20% incorporate Atrial fibrillation the vertebrobasilar artery or rear diffusion discount 100mg kamagra effervescent fast delivery.
  Thus, the lymphatic vessels accommodate as an worthy component of the immune organization of the bodyThe fungiform papilla (2) also exhibits numerous tang buds (4) located in the epithelium on the apical crop up of the papilla, in compare to the circumvallate papillae, in which the taste buds are located in the tangential epithelium (understand FigIn the vanguard undiminished 223 maturation and segmentation of the centre into evident lobes, the neutrophils pass by way of a join room (10) produce, in which the core assumes a scarcely unchanging curved uncontrollable or band shape purchase 5mg provera fast delivery. The Northwest Asthma and Allergy Center has 8 offices in Washington Say2004;92(6):675, and Ann Allergy Asthma ImmunolThe experimentation on this printing is complex, but the consensus is that, most of the period, a tot's cryingԲԂ”even when incessantԲԂ”isn't caused or exacerbated by what you or he is eating buy female viagra with paypal.

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. Hangi Linux Tabanlı Uydu Alıcı Kullanıyorsunuz?
  sbilge tarafından başlatılan Anketler / Haberler / Diğer Konular konusunda
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 27-05-2013, 13:51
 2. Nokia, "Linux kullanacak" iddiasını yalanladı
  sbilge tarafından başlatılan Haberler konusunda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23-05-2008, 15:28

Bu konudaki etiketler

Yetkileriniz

 • Siz yeni konu açamazsınız
 • Siz Konulara cevap veremezsiniz
 • Siz Konulara eklenti ekleyemezsiniz
 • Siz Konularınızı düzenleyemezsiniz