+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 1, 1 ile 1 arası.

Konu: SACD nedir?

 1. #1
  Administrator sbilge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  1.021

  Standart SACD nedir?

  SACD nedir?


  SACD, Super Audio CD demektir. Dediğimiz gibi DVD icat olunca, 4.7 GB kapasiteye audio olarak albümleri yazıp dinleme isteği oluştu. CD ya da DVD playerlar DVD'ye audio olarak yazılmış bu parçaları henüz standartlar oluşmadığından okumakta güçlük çekmekteydiler. Ayrıca, bilinen CD teknolojisinden çok daha performanslı, daha az kayıpsız bir teknoloji üretilmesine çalışılıyordu. DVD icat olunca DVD-Audio standartları belirlenmesi aşamasına büyük firmalar tarafından hemen geçildi. DVD-Audio teknolojisi geliştirilirken bir yandan da SACD tekniği geliştirildi DVD-Audio'ya rakip olarak. Sonunda SACD'nin Audio CD ve Audio DVD'den daha kaliteli olduğuna karar verildi. SACD teknolojisi temelinde "1 bitlik" mimari vardır. Dijital müzik, 1 bitlik sigma-delta modülasyonuyla neredeyse hiç kayıpsız olarak "direct stream digital" olarak üretilir. Klasik audio CD'ler yıllardır 16 bit, 20 ve 24 bit gibi yüksek bitlerde, 44 ya da 48 Khz olarak daha az kayıpsız olarak hazırlanmaya çalışılırken, SACD teknolojisinde bu 1 bit'e düşürülüp frekans çok fazla yükseltilerek 2.8224 MHz'e çıkarılmıştır (28 kat). Audio CD'lerde kayıt PCM formatında yazılırken, SACD'de DCA (Direct Stream Audio) formatı kullanılır. SACD'nin klasik audio CD'lerden diğer bir farkı, CD'lerde 2 kanal (sağ ve sol) olarak kayıt varken, SACD'de bu iki kanala ek olarak bir surround kanalı yer alır ve bu surround kanalının surround 5,1 olması şart değildir. Bu yüzden bu teknolojiyle üretilmiş SACD disklerin üzerine çoklu kanal anlamına gelen "multi channel" ya da "Multi-Ch" ibaresi konulur. SACD'nin bilinen 3 değişik formatı vardır:
  Hybrid : Bildiğimiz audio CD'lerdeki gibi iki kanal kayıt vardır. Sadece kapasitesi 4.7 GB'tır. En yaygın olarak kullanılan da budur.
  Single layer: DVD-5 tip DVD'deki gibi 4.7 GB kapasite vardır, Sony tarafından desteklenen format budur.
  Dual layer: DVD-9 tip DVD'deki gibi, aynı yüzde 2 tabakadan oluşan bir kayıt teknolojisidir. Pek fazla destekleyen yoktur.
  Eskiden beri kullanılan eski quadrophonic teknolojisinin dijital ortama aktarılmış bir versiyonu da diyebiliriz SACD için. Quadrophonic teknikte 2 yerine 4 kanal kullanılır ve quadrophonic kayıdı dinlerken de 2 hoparlör yerine 4 tane hoparlör kullanırsınız. SACD tekniğinde ise 5.1 olduğundan, 4 hoparlöre ek olarak bir subwoofer bir surround amfi ile müzikten büyük keyif alırsınız. Eskiden audio olarak 4 kanal, quadrophonic olarak kayıt edilmiş albümler (Mesela Mike Oldfield'in Tubular Bells'i gibi) çok kolay bir şekilde SACD olarak piyasaya sürülmüştür. SACD playerlar audio CD'leri çok rahat okudukları halde, normal audio cd playerlar, SCAD formatını okuyamazlar. SACD tekniği 80 bitlik bir şifreleme yöntemi kullandığından SACD diskler kopyalanamaz hale gelirler. Yani, SACD bir albümü SACD olarak, orijinal ses kalitesinin aynısını kopyalayamazsınız. SACD player'i analog olarak bir bilgisayara ya da DAT yazıcıya bağlayıp analog olarak kayıt ettiğinizde, bunu audio olarak bir CD'ye yazabilir, ya da mp3 yapabilirsiniz. Ama böyle yaparak SACD'nin orijinal ses kalitesini kopyalayamamış olursunuz. Yani, kayıplı bir kopyalama yapmış olursunuz. Bir SACD player'i dijital olarak bir DAT'a, bir ses kartına ya da başka bir dijital kayıt cihazına ise bağlamanız IEEE 1394 (ya da FireWire) kuralları ve tekniğiyle önlenmiştir. SACD çalıcılar bu şekilde korumalı olarak piyasaya verilirler. SACD playerlarda çalınan SACD albümlerin dijital olarak (SACD kalitesinde, kayıpsız olarak) kopyalanmasını engellemek için bir de DTCP (Digital Transmission Content Protection) koruması geliştirilmiş ve tüm üretilen SACD çalıcılara entegre edilmiştir.


  Not: Alıntıdır.
  Grafik Önizlemesi
  Vu+ Duo - DM 500S
  170 cm Mega Hareketli (42⁰'de Beklemede) x2 - Next VBox - 90 cm MultiFeed [(7⁰, 13⁰)x2, 19⁰]
  Toshiba 42Z3030 - LG 42LH2000 - Harman Kardon AVR-4000 Anfi - Bose Acoustimass 10 Hoparlör
  Canon PowerShot S5 IS - 8 GB Toshiba SDHC Bellek

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu konudaki etiketler

Yetkileriniz

 • Siz yeni konu açamazsınız
 • Siz Konulara cevap veremezsiniz
 • Siz Konulara eklenti ekleyemezsiniz
 • Siz Konularınızı düzenleyemezsiniz